WRC 2007 skončil podle francouzské abecedy

Pohár Webba Ellise letí na jih Afriky

Jihoafričané tedy vyhráli MS podruhé v historii, když po úspěchu v roce 1995 na domácí půdě, získali prvenství po dvanácti letech a to v Evropě. Letošní finálové utkání stejně jako v památném roce 1995 s Novým Zélandem rozhodly výhradně trestné kopy, protože ani jeden tým nedokázal položit pětku. Milovníci hry se šiškou se bohužel ve finále nedočkaly ani jediné uznané pětky, proto o ragbyovém mistrovi, který bude kralovat další čtyři roky, rozhodlo sedm úspěšných trestných kopů proměněných v poměru 2:5 pro Afričany.

Po utkání ragbista jako hora téměř dvoumetrový a metrák vážící rojník a kapitán vítězného týmu John Smit, který převzal pohár Webba Ellise z rukou prezidenta Jihoafrické republiky Thaba Mbekiho, přiznal, že se snaží nebrečet samým štěstím. Proč ne.

Zápas měl sice jasného favorita, protože mistři světa už v základní skupině vyhráli nad Anglií jasně 36:0, ale Angličanům tentokrát nechyběl v sestavě jejich špičkový kopáč Jonny Wilkinson. Navíc jeho spoluhráči z roje v úvodu utkání vůbec favorizovaného soupeře nerespektovali a přehrávali jej. 
 

Od sedmé minuty však Anglie prohrávala, když po trestném kopu Montgomeryho JAR vedla 3:0. Ve 13. minutě zase proměnil těžký kop až od postranní čáry nejlepší současný kopáč a bodový rekordman ze všech MS Wilkinson a začínalo se opět od nuly. Čtyři minuty na to opět kopal Wilkinson, ale jeho kop ze hry minul branku. Hráči z jižní polokoule přidali a v roji začínali svého soupeře viditelně přehrávat a vytěžili z toho vedení 6:3 po trestném kopu Montgomeryho.
Ještě před přestávkou se předvedl mladičký Steyn, ale těsně před brankovištěm borci z JAR přihráli dopředu, a tak diváci očekávanou pětku neviděli. Navíc před změnou stran se bránící Angličané provinili, neboť proti pravidlům otočili mlýn před svým brankovištěm a třiatřicetiletý Montgomery po dalším trestném kopu zvýšil na 9:3.

 

Stadión obsazený s převahou Angličany jásal krátce po přestávce, když jednadvacetiletý Angličan Tait prošel přes obranu soupeře a zařídil, že se s míčem v ruce dostal do brankoviště jeho spoluhráč Cueto. Leč rozhodčí u videa několik minut tuto situaci studoval, aby nakonec pětku neuznal pro aut, do kterého se Angličan těsně předtím dostal. Angličané však mohli po předchozím faulu kopat trestný kop a Wilkinson jej se štěstím proměnil, neboť přitom rozkmital tyč branky.

Cueto sice po zápase rozhodnutí o neplatné pětce zpochybňoval, ovšem s vědomím, že má proti sobě velké množství příznivců ragby s jiným názorem, kteří z opakovaných záběrů usoudili, že Angličanovi před skočením do brankoviště skutečně nestačila šířka hřiště.

Byl to patrně rozhodují moment zápasu, protože pak už bodovali jen Afričané. Od 50. minuty Montgomery čtvrtým úspěšným trestným kopem zvýšil vedení a v 63. minutě využil další chybu soupeře. Za skládání hráče bez míče proměnil Steyn trestný kop, který jej odpálil dva metry za polovinou hřiště. Evropané se snažili závěr zápas zdramatizovat, ale Jihoafričané si už taktickou hrou výhru nenechali vzít. Montgomeryho sice ještě jeden z anglických útočníků bez míče vytlačil až do zóny vyhrazené fotografům tak razantně, že se 105 celkovými body rekordman šampionátu porazil kameramana i s jeho výbavou. Výpad na klíčového hráče se obešel bez karty pro Angličana i bez zranění pro Jihoafričana, který do záběru nechtěně vletěl.
 


Taktická hra Angličanů se divákům moc nelíbila



„Angličané hrají vše na Wilkinsova, jemuž se snaží taktickou hrou vytvořit prostor pro kopy ze hry nebo soupeře dohnat k takovým chybám, po kterých by jejich borec č. 1 mohl kopat trestné kopy. Tentokrát narazili Angličané na JAR, která se takových chyb jako před týdnem Francouzi nedopustila, “ soudí český zástupce v mezinárodní ragbyové federaci IRB, která MS pořádala, Bruno Kudrna. Bývalý ragbyový reprezentant přiznal, že i v České republice nastala příznivá doba, které by se dalo využít k získání větší popularity hry se šiškou i v českých zeměpisných šířkách a délkách.


Název země Jihoafrické republiky byl na Pohár Webba Ellise vyryt ještě před předáním vítězům

Francouzi si asi zakončení šampionátu při jeho zahájení v září 2007 představovali úplně jinak. Čekali, že se při finále bude zpívat na začátku utkání roku jejich hymna a když se už tak nestalo a došlo k tomu, že ragbisté ze země galského kohouta hráli jen o třetí místo, tak nikdo nepochyboval, že doma bude Francie nakonec bronzová. Nebylo ani tomu tak. Při utkání o třetí místo Francii přehráli skvěle hrající Argentinci a na domácí borce zbyla jen neudělovaná bramborová medaile. Když odcházeli borci v modrých dresech a se znakem, který obsahuje obrysy kohouta ze stadiónu, byl pohotově zařazen v místní rozhlase do éteru šanson, ve kterém se zpívá, vše je pomíjivé.

A tak v sobotu zhruba hodinu před půlnocí, začal zručný rytec na podstavec poháru Webba Ellise rydlem připisovat jméno dalšího ragbyového šampióna Jihoafrickou republiku. Ta bude vládnout další čtyři roky až do roku 2011, kdy se bude hrát MS na Novém Zélandu.
 


  • Jižní Afrika - Anglie 15:6 (9:3), finále

    Body: Montgomery 12, Steyn 3 - Wilkinson 6. Pětky 0:0. Rozhodčí: Rolland (Ir.). Diváci: 80 430.
    Mistry světa jsou: Montgomery, Pietersen, Fourie, Steyn, Habana, James, Du Preez, Rossouw (71. Van Heerden), Smith, Burger, Matfield, Botha, Van der Linde, Smit, Du Randt.
     
  • Argentina – Francie 34:10 (17:3), utkání o 3. místo

    Body: Contepomi 19, Hasan 5 , Martin-Aramburu 5, Corleto 5 – Poitrenaud 5, Elissalde 5. Pětky 5:1.
     
  • Pořadí podle české abecedy:
    1. Jihoafrická republika
    2. Anglie
    3. Argentina
    4. Francie