Víte, že ragbyový tanec haka nesmí tančit ženy ?

Novozélandská vláda se dopracovala k historické dohodě s domorodými Maory. Dobrá zpráva a jak jsme si  v únorových Hospodářských novinách ještě přečetli, vláda protinožců vyplatí domorodým obyvatelům 156 milionů amerických dolarů jako odškodnění za nezákonné obsazení jejich půdy, kterou jim garantovala smlouva z roku 1840.

Desetiletí nepřátelství a obviňování z obou stran tak končí.
"Toto odškodnění otevírá širokou cestu pro ekonomický rozvoj domorodých kmenů," řekl agentuře Reuters Chris Finlayson, ministr odpovědný za vyjednávání s Maory.


Maorové ale nezískali jen půdu. Dočkali se od vlády také ujištění, že jejich rituální tanec haka, který tradičně tančili bojovníci před významnou bitvou, je pouze jejich intelektuálním vlastnictvím.
Tento druh tance je ve světě známý zásluhou ragbyového týmu Nového Zélandu, zvaného All Blacks. Ragbisté předvádějí tanec, při kterém nalézá uplatnění vyplazování jazyků, podupávání, křik a bojovné grimasy, od roku 1905.


I ve sportu má stejný účel jako v boji: zastrašit nepřítele. A borci z Nového Zélandu, kteří jsou ve světovém  žebříčku aktuálně první,   to vědí.
Osm domorodých maorských kmenů, které čítají okolo 12 tisíc obyvatel, vedlo boj proti komerčnímu zneužívání svého tance stejně dlouho jako boj za práva na svou půdu.


Mimořádné rozladění u nich vyvolala před třemi lety televizní reklama na auta Fiat, kdy jejich tanec předváděly ženy - kterým je tanec haka odjakživa zapovězen. Stejně tak vyvolalo pozdvižení, když byl tanec využit hollywoodskými filmaři.
Podle premiéra Johna Keye by se nová pravidla neměla národního ragbyového týmu dotknout. Účelem bylo zamezit zneužívání tance v komerční oblasti - a to není případ ragbyové reprezentace.