Skotský zázrak
Většina z nás viděla na vlastní oči, jak se dá prohrát zápas, ve kterém má jeden tým více než sedmdesátiprocentní převahu v držení území i míče, Irové to dokázali. Pravda je, že mladá útokovka Irů Paddy Jackson třikrát netrefil bránu z trestných kopů, ale pravda také je, že mužstvo s takovým herním projevem, jakým v první části střetnutí doslova vymazalo z trávníku domácí a přitom nedokázalo jejich obranu ani jednou překonat, si asi výhru nezaslouží. Na druhou stranu museli Irové každého svým herním nadchnout, zvláště mladíci zadních řad a z nich zvláště debutant Luke Marshall.
Irsko všechno zahodilo, zní titulek v Irish Time a komentátor zdůrazňuje, že a skutečná příčina porážky není v neschopnosti mladé útokovky trefit branku, ale neschopnost těžit z osmdesátiprocentní převahy. Komentátor nešetří ani věhlasného veterána Ronana O’Garu za jeho „strašlivé chyby,“ ale znovu zdůrazňuje, že zápas byl ztracen v první polovině.
Skotové nepoložili, jen jednou se dostali k brankovišti soupeře a to spíše zásluhou kiksu O’Gary a následné neohrabanosti irských zadáků, ale Greig Laidlaw proměnil trestný kop, když po odkopu zadáka Roye Kearnyho z brankoviště jeho spoluhráči museli v ofsajdové pozici hrát, aby zabránili průniku Skotů a byl to nejdůležitější kop utkání – znamenal vítězství. V závěru zápasu narážela jedna zelená vlna za druhou do pevného tmavě modrého vlnolamu, už už se zdálo, že prorazí, ale předhoz Marshalla z nervozity v 82. minutě naděje Irů zmařil.
Scházela nám správná rozhodnutí v klíčových momentech ...
... vysvětluje už třetí porážku Francie asistent trenéra Philippa Saint-André Yannick Bru: „Hráli jsme z posledních zápasů nejlépe, dobře jsme střídali způsob hry, dobrá byla rychlost přihrávek, ale scházela správná rozhodnutí ve správný moment.“
To, co jsme viděli, byla skoro ta stará dobrá Francie hrající rukama, v tomto utkání Francouzi nebušili svým rojem krok za krokem, jak v minulých zápasech, ale rozvinuli hru rukama. Už když se na úvod předvedli nádhernou akcí s překopem obrany pro Fofanu, bylo vidět, že přišli s jinou taktikou. Angličané se soustředili na dlouhé kopy a precizní obranu, Francouzi na hru rukama s filigránskými překopy za obranu.
Oba týmy předváděly skvělé, dynamické ragby radost pohledět, přestože se dost kopalo, byly dlouhé úseky hry rukama, co ovšem zápas kazilo, byla mnohdy nepochopitelná rozhodnutí jihoafrického rozhodčího Craiga Jouberta, který velmi přísně posuzoval neodvalení se hráčů po skládkách, bral toto pravidlo doslova a do písmene, kupodivu jen pro jednu stranu, tu v modrých dresech, mnohé tresty, třeba trest pro Mase zhruba ve 47. Minutě za údajné zavalování, takových situací v utkáních vidíme desítky!
Na druhé straně nechal Tuilagiho zaútočit a položit při zjevném ofsajdu Mako Vunipoly při rucku. Snad nejokatější moment, kdy Craig Joubert zapískal trestný kop, byl v 72.minutě, Angličanům v rozehrávce naprosto nic a nikdo nepřekážel, ležící francouzský hráč se odvalit nemohl a nijak do hry nezasahoval, přesto byli Francouzi potrestáni. Zrovna tak při posledním trestném kopu, kdy Ashton držel míč, Francouzi mu ho marně rvali z rukou, potrestáni byli oni.
Nicméně je nutno uznat, že Angličani jsou momentálně nejen ve skvělé formě, ale také ve vítězném rozpoložení, to je pak polovina výhry. Předvedli to třeba v závěru, kdy se Picamoles dostal až na jejich pětimetrovku, ale anglická obrana dokázala během chvilky Francouze vytlačit až k půlicí čáře.
Žádné problémy Walesu v Římě
O poločase to sice bylo jen 9:6 pro hosty v hrozném počasí, které značně ovlivňovalo kontrolu míče. Wales nic neponechával náhodě, vždyť už v Římě dvakrát prohrál, a obul se do hry od první minuty. Nejvíc Italy překvapil velšský roj, Azzuri to viditelně rozhodilo, jsou v posledních letech zvyklí ve hře rojem dominovat, tentokrát jim to nešlo a odrazilo se to také ve ztrátách míčů. Italové hráli bez kapitána Sergia Pariseho, je v trestu za urážku rozhodčího ve francouzské lize.
Přestože Velšané při mlýnech dominovali, kopl Burton dva trestné kopy Italů v první půli právě po jejich chybách ve mlýnech. Velšané měli skvělou obranu, která toho domácím mnoho nedovolila, jak výmluvná byla situace ve 33.minutě zápasu, kdy hosté zahnali Italy z poloviny hřiště na jejich pětimetrovku skvělým presinkem a ještě získali trestný kop, který však dal Halfpenny mimo.
Velšané rozhodli zápas ve druhém poločase dvěma pětkami, tu první dostali, když při překopávané ztratili míč a nevykryli prostor, tu druhou po postupu rojem a hezkou akcí útočné řady s naběhnutím z druhé vlny.
Ukázalo se, že zahraniční trenéři zvedli úroveň italského národního týmu pěkně vysoko, Italové začínají být nebezpeční i na klubové úrovni, vždyť třeba o víkendu porazil Benetton Treviso Munster v RaboDirect PRO12 34:10, ale pořád to nestačí na tým, který je dobře sestaven a dobře naladěn.
Zrcadlo výsledků
Itálie - Wales 9:26
Anglie - Francie 23:13
Skotsko - Irsko 12:8
Vyšlo ve spolupráci s redakcí webu RC Havířova