Účastníci byly rozděleni do 4. skupin po čtyřech mužstvech :
A – J.Afrika, Keňa, Francie a Zimbabwe
B – Fidji – Australie, Portugalsko a Rusko
C – Nový Zéland, Wales, Samoa a USA
D – Skotsko, Anglie, Argentina a Tunis
Výsledky čtvrtfinálových zápasů : Bowl – Zimbabwe – Rusko 17 – 22 * Skotsko – USA 10 – 21 * Wales – Tunis 38 : 0* Portugalsko – Francie 28 – 17 * Keňa – Australie 24 – 12 * Anglie – Nový Zéland 19 – 22 * Samoa – Argentina 14 – 26 * Fidji – J.Afrika 21 – 17
Semifinálové výsledky :
Zimbabwe – Skotsko 12 – 35 * Francie – Tunis 28 – 21
Bowl: Rusko – USA 24 – 5 * Wales – Portugalsko 24 – 7 *
Cup: Keňa – Nová Zéland 14 – 17 * Anglie - Fidji 14 – 19
Finálové výsledky :
Shield - Skotsko – Francie 28 – 19
Plate - Anglie – J.Afrika 21 – 7
Cup - Nový Zéland – Fidji 21 - 12
Zajímavé je, jak Francie, která se VII příliš nevěnovala, po zařazení VII do programu OH zásadně změnila přístup k této náročné disciplíně. Byl vypracován Strategický plán na rozvoj VII na období 2010 – 16. Je rozepsán sportovní kalendář VII a v termínu kdy se hrál test match s All Blacks, byl sehrán finálový turnaj mistrovství Francie pro rok 2009 jak v kategorii mužů, kde zvítězilo mužstvo Stade Toulousain, tak v ženách, kde si vítězství odneslo družstvo z Lille.
Reprezentační trenéři vybrali širší kádr perspektivních mladých hráčů, který se bude dlouhodobě speciálně připravovat s cílem uspět na OH. Jedná se samozřejmě o profesionály, kteří prošli náročným testováním a sledováním jak v Centrech formování, tak v Akademiích ragby a jejich fyzické předpoklady odpovídají moderním požadavkům na špičkové hráče sedmiček. Jsou to tito hráči : Nicolas Kraska – 20 let, Racing-Metro, Nicolas Vaysse – 20 let, S.Toulouse, Jeremy Sinzelle – 19 let, Toulon, Gaetano Germain – 19 let, Bourgoin, Camille Canives – 19 let, La Rochelle, Samy Ben Leteif – 19 let, Montouban, Mathieu Besson – 21 let, Brive, Jeremie Malzieu – 21 let – Clermont, Claude Delmas – 24 let, Perigeux, Paul Albaladejo – 23 let, Dax, Yohann Durquet – 23 let, Mont de Marsan a Pierre Cabot – 22 let, S.Toulous. Vidíte, že se jedná opravdu o mladé hráče, kteří zatím sbírají zkušenosti na Světovém okruhu, ale jsou to všechno rychlostní a odolné typy, které mají při dlouhodobé odborné přípravě šanci dorůst ve špičkové hráče.
Všechny Akademie se budou podílet na výběru vhodných typů pro sedmičkové ragby a budou úzce spolupracovat se skupinou odborníků, která má na starost plnění výše zmíněného Strategického plánu. V plánu se konstatuje, že speciální příprava hráče na sedmičkové ragby je nejlepší průpravou pro špičkové hráče XV současného moderního ragby. Naopak se zde píše, že špičkoví hráči, kteří přešli z XV na sedmičkové, jsou příliš zatíženi hrou v kontaktu a proto se až na výjimky příliš neuplatňují. Výhoda sedmiček je zřejmá, je evidentní jak zde o všem rozhoduje daleko větší manévrovací prostor. Hráč musí ovládat dlouhou a přesnou přihrávku, proto se této činnosti musíme neustále věnovat a nesmí chybět v žádném rozcvičení, musí také výborně číst hru soupeře, jeho odpovědnost ke spoluhráčům je daleko větší, jakákoli chyby bývá okamžitě potrestána, utkání rozhodují duely jeden na jednoho, jak v obranné fázi, tak v útočné. V VII ragby máme větší prostor k tomu, abychom našli v obranně soupeře mezeru, tu můžeme využít jen tehdy když danou situaci dovede stejně posoudit a řešit celé mužstvo. Záleží tedy na výborné a včasné podpoře, vyhýbání se maximálně kontaktu, snažit se zůstat stále na nahou a neustále vyhledávat volný prostor. Sedmičkové ragby je školou absolutní přesnosti, rychlosti a správného rozhodování, tyto vlastnosti a zkušenosti pak mohou hráče dobře uplatnit v XV ragby.
Francouzi nejsou jediní, kteří si vypracovali Strategický plán rozvoje, samozřejmě tak činí i ostatní unie, které chtějí v sedmičkovém ragby uspět, motivace OH je ohromná. Je samozřejmě snadnější pracovat s menším počtem vybraných hráčů, kteří mají fyzické i mentální předpoklady pro tuto velmi náročnou sportovní disciplínu, než připravovat reprezentaci pro XV ragby, kde některé fyzické požadavky jsou pro některé země limitující, jako příklad uvádím Keňu.
Pokud chceme v VII ragby udržet aspoň krok s Evropou, pak nám nezbývá mnoho času, abychom i my vypracovali Strategický plán rozvoje této disciplíny a uvědomili si konečně, že můžeme uspět jen tehdy, kdy se vybraní hráči budou speciálně dlouhodobě připravovat, budou mít celoroční kvalitní domácí soutěž formou turnajů a možnost startu v zahraničí. Výběr talentů se musí provádět již od kategorie starších žáků a proto je třeba, aby i mládežnické kategorie měly kvalitní domácí VII. soutěž, která nám pomůže vyhledávat, testovat a formovat hráče pro VII a zařazovat je do Akademie ragby (kterou snad konečně zřídíme), kde budou mít možnost svého sportovního růstu pro potřeby naši reprezentace.
Podle materiálů Midi Olympique sepsal Eduard Krützner