Six Nations 2015 Generálka na mistrovství světa



Pravda, všechny mají ještě několik kontrolních zápasů v srpnu a počátkem září, ale to budou přípravu jen dolaďovat, času na vyzkoušení nových hráčů už pak mnoho nezbude. Turnaj Six Nations je tedy skutečnou generálkou a jeho výsledek tedy mnohé o šancích evropských zemí napoví, avšak nemusí. Jen si vzpomeňme na rok 2011, kdy zvítězila Anglie a Francie utrpěla nečekanou a potupnou porážku s Itálií, aby pak na mistrovství světa Francouzi Angličany vyřadili už ve čtvrtfinále a po těsné jednobodové prohře se stali vicemistry světa.
Kapitáni zúčastněných týmů s trofejí

Ani letos se Francouzům nijak moc nevěří a vůbec jsou všichni komentátoři dost zdrženliví, pokud jde o tipy na vítěze Six Nations 2015. Experti opatrně upřednostňují Irsko, ale jasněji bude po víkendovém prvním kole, kdy se střetnou v Cardiffu na Milleniu Wales s Anglií, Francie se Skotskem v Paříži na Stade de France a Itálie s Irskem na Stadio Olimpico v Římě.

Turnaj, který se odehraje v průběhu pěti víkendů od 6. února do 21. března, budou sledovat diváci na vyprodaných stadiónech a také ve 169 zemích po celém světě s výjimkou středoevropských zemí. V České republice SNC v televizi neuvidíme.

Už první únorový pátek  zahájil nejstarší ragbyový turnaj reprezetačních celků na světě  zápasem  Walesu s Anglií, který vyhrála Anglie až zásluhou dvou úspěšných trestných kopů proměněných na poslední chvíli v 75. a 79. minutě duelu, který trvá o deset minut méně než fotbalový zápas, tedy 80 minut.

Pohár šesti národů

Cardiff - Millennium (6. února 2015)

Wales - Anglie 16:21 (16:8) 

Pětky 1:2, diváků 73 815

 
V dalším utkání v Římě se zdá být výsledek předem jasný, domácí budou mít s vysoce favorizovanými Iry už s ohledem na jejich podzimní výsledky, hodně těžkou práci. Italové zatím porazili Skoty doma jedinkrát, v roce 2012 13:6, ale dovedou překvapit a trenér Jacques Brunel podotýká: „Nebude to jednoduché, Irové jsou favority turnaje, ale už jsme je před dvěma lety porazili. V loňském roce jsme prohráli kvůli tomu, že jsme neměli míče a kvůli špatnému skládání, to je to, co by se mělo změnit a my se o to pokusíme.“


Spíše budeme velice zvědavi na Francouze. Poradí si se Skoty, kteří málem přivedli v polovině listopadu do úzkých Novozélanďany? Jsou Skotové outsidery, když v listopadu vyhráli 41:31 s Argentinou, se kterou Francouzi o pár dní později prohráli 13:18? Navíc se ve Francii stále připomíná, že kouč Philippe Saint-André je jeden z nejméně úspěšných trenérů les Bleus v historii. Nicméně se Saint-André může opřít o několik nových hráčů, zvláště pak o Jihoafičany původem Roryho Kockotta a Scotta Speddinga. Na spojkách pak dostali přednost Camille Lopez s pěti starty za národní tým (37 bodů) a na mlýnovce pávě Rory Kockott se třemi „čepicemi“ a osmi body na osobním účtu.

Zcela netradičně Francouzi  nastoupí proti Skotsku v červených dresech, červenou  navlékli jen dvakrát v historii, proti Austrálii v roce 1958 a 1959 proti Skotsku.

S využitím článku Karla Gamana uveřejněném na webu RC Havířov ...