Ruské ragby má jediný cíl - kvalifikovat se na RWC 2011


  Foto IRB
Claude Saurel - kouč, který pozvedl ruské ragby ... 



Se sedmičkama uspěl Claude Sorelem RWC s Gruzií, Marokem i Tunisem a v XV. prokázal své kvality v Maroku, dlouhá léta v Gruzii a nyní v Rusku. S Gruzií dosáhl opravdu výborných výsledků a Rusko si nyní vybral proto, že Ruská federace má za cíl kvalifikovat se na RWC 2011 na Novém Zélandu. Claude má rád vždy před sebou nějakou výzvu. Politika Ruské federace je ambiciózní a splňuje jeho představy o možném úspěchu. Federace má dobrou strukturu, dostatek peněz a kvalitní profesionální ligu. Příchod Vjačeslava Kopejeva do čela Ruské federace, nastartoval opravdový bum, obklopil se řadou osobností jak z politiky tak z byznysu, jako jsou ředitel pošt, ředitel policie, ale hlavně A.Sokolovem, což je  šéf nejvýznačnější ruské banky Zenit.

Finanční prostředky umožnily založit Centra pro formování mladých hráčů. Starosta Moskvy Lojkov zajistil finance pro výstavbu národního stadionu. V roce 2006 byla zřízena Akademie pro formování trenérů a rozhodčích. V současné době se snaží prosadit, aby Ruský mistr mohl pravidelně startovat v druhé nejvyšší Evropské soutěži klubů již od roku 2009. V naši dlouhé diskusi jsme se shodli na tom, že příští RWC bude už jen pro elitu, která disponuje kvalitními profesionálními hráči. Proto třeba Portugalsko, které má stejný cíl, bude mít rozhodně velké problémy jej splnit. Claude má před sebou obtížný úkol, protože oproti Gruzíncům, Marokáncům a Tunisanům jsou Rusové daleko většími individualisty a proto se obtížně tvoří týmový duch, který je základem úspěchů. Chybí jim také tolik potřebná bojovná morálka. 

 Nový znak Ruské ragbyové unie


Ruská ragbyová federace má v současné době 16 000 hráčů. V aktuálním žebříčku IRB (červenec 2008) je ruské ragby na 18.místě a tak byla nedávno zařazena do 2. výkonnostního koše, který jim zajistil 1,4 milionů euro, na 4.leté období. Profesionální liga je řízena anglickým expertem Howardem Thomasem, se kterým jsem se seznámil na Kongresu, kde byl jedním z delegátů a Jurijem Sigaeu. Od letošního roku v Profi-lize startuje 14 klubů, rozdělených do dvou skupin.  Západní : VVA Podmoskovskoje Monino – poslední mistr, Fili Moskva, RK Taganrog, RK Maryna Ruská (Moskva), Slava Moskva, RK Penza, Spartak Moskva a RK Zelenograd (Moskva). Východ : Krasný Jar, Jenisej-STM, Universita Čita, RK Novokuzněck, RK Sibíř, Federální Universita Sibiř (většinou kluby z Krasnojarsku). Vzhledem k meteorologickým podmínkám se hraje od května do konce října. Hraje se systémem na tři fáze. První fáze ve skupinách zápasy doma – venku, první tři z každé skupiny postoupí do druhé fáze – Superligy,  kde se opět utkají doma-venku. Ve třetí pak 4.nejlepší postoupí do semifinále, velké finále se odehraje 25.října. Po skončení Profi-ligy jsou ostatní termíny k dispozici reprezentaci.
Rozpočty klubů se pohybují od 650 000 až 2 500 000 euro. Průměrný plat profi hráče je 2000 až 3000 euro. V současné době zde startuje 28.národností od bývalých sovětských republik jako Gruzie, Ukrajina, Moldavsko atd. až po Fidji a Jihoafrickou republiku.
Nejúspěšnějším klubem je ruský Stade Toulouse – VVA Podmoskovské Monino, což je  Vojenská Letecká Akademie J.Gagarina.  Získal 5.titulů v létech 1993,2003,2004,2006,2007. Jeho rozpočet je 2 miliony euro, počet licencí 380. Pro zajímavost hrají zde také tři reprezentanti Moldávie, která hraje v naši skupině. K dispozici mají vyhřívaný stadion pro 10 000 diváků, včetně sportovního hotelu a potřebného zázemí.


Foto Fotoprofesional.cz
Autor zajímavého článku Eduard Krützner dodává ...


Tímto článkem se snažím ukázat, jak bude pro české ragby obtížné zachytit současný enormní rozvoj ragby ve světě. V českých amatérských podmínkách si budeme muset přehodnotit priority tak, aby odpovídaly  reálným podmínkám a možnostem. Čeští ragbisté si musí před sebe klást ty nejvyšší cíle, které však budou schopni úspěšně splnit. Předpoklad úspěchu je, že se na nich budou plně podílet opravdu všichni členové České rugbyové unie.