Postup snad pomohl k tomu, aby se ragby dostalo ze současného marasmu. Tomu má pomoci také nový prezident, kterým se stal mladý Alin Petrache, úspěšný podnikatel z Bukurešti a také bývalý hráč francouzského Beziers. Prvním krokem bylo, že se neváhal rozloučit s dvěma francouzskými trenéry Sergem Laïrlem a Olivierem Nierim, neboť subvence od IRB na ně byly nedostačující.
Hlavní manažer federace Robert Antonin, který také vede Akademii talentované mládeže, doporučil nové složení realizačního týmu. Hlavním trenérem je bývalý vynikající hráč Romeo Gontineac, který hrál dlouhá léta ¾ v Aurillacu, kde nyní hraje Roman Šuster, roj a fyzickou přípravu má na starosti mistr světa z roku 1987 s All Black, pilíř Steve Mc Dowal. Staff doplňuje Pompiliu Bors, kolos třetí řady Rumunska v létech 1975-84. O rozvoj se starají DTN Daniel Mitrea a nově bývalý kapitán a vazač reprezentace Harry Dumitras. Tomu se povedl husarský kousek, dokázal přesvědčit Ministerstvo školství a tělesné výchovy, aby bylo ragby zařazeno do školních osnov. V současné době hraje ragby okolo 5000 dětí ve věku od 10 – 14 let. To je sice dobré, ale je nutné, aby tyto děti přešly také do klubů. Proto má za úkol, aby federace vychovala v horizontu čtyř let 150 cvičitelů jak z řad tělocvikářů, tak zájemců z klubů. Těch je v současné ekonomické krizi čím dál tím méně. Kluby se musí postarat o to, aby jejich trenéři pomáhali při tréninkovém procesu na školách.
Finanční problémy ovlivňují i přípravu reprezentantů na Mistrovství Evropy a hlavně na RWC. První zimní soustředění probíhalo v Olympijském centru v Izvoranu. Hráči zde nebyli ubytováni, protože denní kompletní penze, byla pro federaci příliš drahá. Naštěstí jejich sponzor řetězec hotelů Rin, který je nedaleko letiště Otopeni, ubytoval hráče zadarmo. Pro hráče to byla velká ztráta času, protože denně strávili jednu hodinu na cestě tam a totéž zpátky. Travnaté hřiště bylo zmrzlé a tak se trénovalo na umělém povrchu. Kapitán reprezentace Ovidiu Tonita si jménem hráčů stěžoval, že příprava na syntetickém povrchu hráčům nesvědčí, že je bolí klouby a záda. Tonita je hráčem Perpignanu a jeho trenér Jacques Brunel ho nerad pouštěl na týdenní soustředění. Tonita si to prosadil, protože dobře ví, že start za reprezentaci byl odrazovým můstkem k tomu, aby mohl hrát ve Francii. Špatné podmínky pro přípravu se podepsaly i na výkonu reprezentace, která 5.února 2011 prohrála v Lisabonu s Portugalskem 17 : 24.
Rumunská Federace Ragby se stará také o lepší úroveň svých rozhodčích a proto nedávno uspořádala třídenní stáž pro rozhodčí, kteří budou rozhodovat rumunskou nejvyšší soutěž „SUPER 8“. Stáže vedl Patrick Robin (FIRA-AER) spolu s Radu Petrescem a Horatiem Bargaunem s FRR. Bernard Gabei přednesl také plán rozvoje pro rozhodčí, který připravil IRB. Na závěr stáže absolvovali všichni rozhodčí fyzické testy a obdrželi vybavení od Federace. Určitě dobrým nápadem je, že se této stáže zúčastnilo všech osm trenérů „SUPER 8“, to zajisté zlepší vztahy mezi rozhodčími a trenéry, ale hlavně si vzájemně vysvětlí problémy ve výkladu pravidel a jejich aplikaci v utkáních. Zdá se, že by se tento model mohl použít i v České rugbyové unii. Stáž byla samozřejmě na náklady FRR.
Od pádu Ceaucesca se podmínky pro rozvoj ragby v Rumunsko značně zhoršily. Socialistický sport v Rumunsku byl před rokem 1989 preferován a ragbisti měli veškeré výhody. Přední mužstva jako Steaua (vojáci), Dynamo (policie) Grivita (železničáři) i další podniková mužstva byla plně profesionální a proto rumunská reprezentace mohla dobře konkurovat předním evropským mužstvům startujícím v Poháru pěti zemí. Dokonce se uvažovalo o tom, že vzhledem k jejich výkonnosti kdy dovedli porazit i Francii, by mohli být šestým mužstvem v Poháru. Nová éra v ekonomicky slabém Rumunsku značně negativně ovlivnila situaci rumunského ragby. Řada klubů zanikla, mnoho hráčů se již ze zahraničního angažmá do Rumunska nevrátilo, ti nejlepší hrají v zahraničí, domácí soutěž tím pádem nemá potřebnou úroveň. Mládež už není tolik motivována jako v minulých létech, kdy hráči udělali maximum proto, aby se dostali do reprezentace, kde měli výborné podmínky k přípravě a mohli snít o tom, že získají angažmá v zahraničí.
Jedním z těch, kteří nepodlehli lákadlům z ciziny je výborná útokovka Dan Dumbrava. Dnes třicetiletý hráč Steaua Bukurešť absolvoval dva Světové poháry v létech 2003 a 2007. Po RWC v Austrálii dostal výbornou nabídku z Francie, ale protože jako voják a důstojník měl smlouvu se svým klubem, zůstal věrný Bukurešti. Je to velmi dobrý kopáč, odehrál za reprezentaci 50 zápasů a získal 302 bodů. V Rumunsku mu říkají „anakonda“ je opravdu tvrdý a silný a na svém postu dovede dobře organizovat hru reprezentace. Je to opravdový lídr mužstva. V Rumunsku je velmi oblíbený a je považován za sportovní hvězdu. Podle toho je také hodnocen a je nejlépe placeným hráčem v Rumunsku. Výše platu vás určitě překvapí. Dumbrava si měsíčně přijde na 1500 euro.
Ostatní hráči rozhodně takové peníze nemají, jejich výplaty se pohybují od 350 do 500 euro a jen ti nejlepší se blíží k tisícovce. V chudém Rumunsku to však jsou slušné peníze, zejména proto, že k tomu mají ještě stravu. Aspoň si můžete udělat představu o tom v jakých podmínkách žije současné rumunské ragby. Měl jsem možnost vidět turnaj žáků v Bukurešti, když jsem tam dělal komisaře FIRA-AER. Turnaje se zúčastnilo minimálně 20 klubů, organizace byla na velmi dobré úrovni. Hrálo se ovšem na rozbahněných hřištích, prakticky bez trávy. Družstva kromě jednoho neměla většinou opravdové ragbyové dresy, měly jen trika stejné barvy. S kopačkami to bylo ještě horší. Úroveň však rozhodně předčila výkonnost našich stejně starých žáků. Kolem hřišť bylo dosti trenérů a neměly žádný problém s dostatečným počtem rozhodčích. Jsou holt zvyklí na skromné podmínky. Ale do budoucna to budou mít ještě těžké, mezi světovou elitu se už asi nedostanou. Na RWC rozhodně nejedou jako favorité, jejich skupina B je velmi silná – Argentina, Anglie, Skotsko a Gruzie, jim nedává příliš šancí na úspěch.
KRÜTZNER, E.: http://www.ceskeragby.cz/ze-sveta/cesti-juniori-prohrali-se-spanelskem/