Poslední pátek v červnu proběhlo slavnostní zahájení a hrály se první zápasy.
Následný den se pak dohrály zápasy v základních skupinách. V mužské soutěži své skupiny vyhrály týmy Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Walesu, Keni a Anglie. V ženské soutěži pak Nový Zéland, Austrálie, USA a překvapivě Rusky.
Čeká se, že sedmičky pomohou rozvoji ragby v Rusku Prezident IRB Bernard Lapasset na tiskové konferenci před mistrovstvím prohlásil, že ragby překračuje nové hranice a soudí, že dlouho očekávané mistrovství v Moskvě naplní ruské fanoušky hrdostí. Také prezident Vladimír Putin se nechal slyšet, že sedmičkové mistrovství se stane impulsem pro rozvoj ragby v Rusku a přiláká mnoho mladých talentovaných lidí. Zatím však zel osmdesátitisícový olympijský stadión v Lužnikách při zahájení mistrovství i při dnešních zápasech ve skupinách prázdnotou. Několik tisíc diváků - odhadem snad pět – se v obrovské míse doslova ztrácelo.
Nicméně prezident Ruské federace ragby Vjačeslav Kopjev tvrdí, že bylo prodáno několik desítek tisíc vstupenek, nu, možná je koupil nějaký ruský oligarcha miliardář … v hledišti jsou v podstatě jen malé skupinky cizinců.
Při zahájení šampionátu se starosta Moskvy Sergej Sobjanin zmínil, že jen v Moskvě hraje ragby přes pětadvacet tisíc lidí, kde jsou, ptá se komentátor Pavel Kopačev na sportovním portálu Tribuna. Zatím to však vypadá, tvrdí Pavel Kopačev, na neřešitelný problém, na světě se sice ragby hraje ve stovce zemí, ale reálně je ragby na vrcholné úrovni snad v patnácti dvaceti zemích, tam je také v centru zájmu diváků. Ale, říká, zatímco ve fotbalu může klidně mistr světa Španělsko remízovat s Finskem 1:1, něco podobného si třeba v zápase Nového Zélandu s Portugalskem nelze ani představit, i to má vliv na návštěvnost na ragbyových zápasech, zvláště v takových zemích, kde je ragby na chvostu zájmu fanoušků, jak je tomu v Rusku. Jak velice to připomíná Česko.
Vše podle předpokladů
Mužský turnaj mnoho překvapení nepřinesl, ale několik jich bylo, třeba vítězství Portugalska nad Argentinou 17:10 a naopak prohra Portugalců s Hong Kongem, když prohospodařili vedení 14:5 v posledních minutách. Podobně propadli Španělé s Tuniskem, asi je uspokojilo poločasové vedení 19:5, výhru ztratili také v posledních minutách. Problémy měli i Novozélanďané s Američany, nakonec zápas zvládli, ale vyhráli jen o pětku a za překvapení lze považovat i remízu Austrálie s Francouzi. V neděli 30. června 2013 se pak utkají vítězové skupin Austrálie, Nový Zéland, Jižní Afrika, Wales, Keňa, Anglie a nejlepší dva z druhých míst (Francie a Fidži) ve čtvrtfinále, vítězové se pak utkají o Melrose Cup. Všechny výsledky, tabulky a další program MS sedmiček mužů Více na ....
V ženské soutěži překvapily Rusky
Rusky přitom měly velmi silnou skupinu, rozhodl jejich poslední zápas s Angličankami, byl to obrovský boj a Rusky vyhrály zcela zaslouženě. Trenér ruských žen Pavel Baranovskij po utkání ztěží skrýval dojetí a prohlásil: "Upřímně řečeno, věřil jsem, že výhra bude naše, s boží pomocí jsme tuto fázi museli překonat. V zápase s Anglií jsme dokázali, že můžeme bojovat s každým soupeřem." Dost slabě zahrály Jihoafričanky a Francouzky.
V soutěži žen do finále Women’s Rugby World Cup Sevens Trophy postupují vítězky skupin a týmy z druhých míst a hned první utkání bude na ostří nože, střetnou se finalistky prvního mistrovství světa Novozélanďanky s Angličankami, které byly v roce 2009 ve Spojených arabských emirátech až páté. To obhájkyně titulu Australanky mají přece jen lehčího soupeře - Španělky. Rusky mohou s Kanadou znovu překvapit, ale výš už se asi nedostanou, těžko soudit zda si Američanky poradí s Irkami, houževnaté Irky pro ně mohou být těžký oříšek, postupují sice až z druhého místa, ale rozhodně z těžší skupiny.
Všechny výsledky, tabulky a další program ženského MS sedmiček najdete Více na ....
Tato zpráva vyšla ve spolupráci s webovými stránkami RC Havířov