Poprask zažila Francie. Tak alespoň vnímali výsledek ragbistů v Poháru pěti zemí ti, kteří sledují sportovní události v zemi galského kohouta. Jak se ostatně dalo očekávat, domácí porážka ragbistů od Walesu (13:20) vyvolala ve Francii vlnu emocí. Francouzi se začínají děsit, co se bude dít za půl roku, až zahájí světový šampionát, co se ještě dá zachránit. Ptají se kouče Saint-André, zda hodlá odstoupit: „Nikdy neopustím loď!“ zněla odpověď * V dalším dějišti pohárových utkání Italové podruhé v historii dobyli Murrayfield (22:19) a jsou nesmírně šťastni * Angličané jsou sice po porážce (9:19) v Dublinu zklamaní, ale nepanikaří, jsou si jistí, že jen potřebují zlepšit herní disciplínu.
Saint-André: Nepotřebujeme hvězdičky
"Utkání Francie - Wales 13 : 20 bylo velké zklamání pro Francouze, kteří celý týden před zápasem deklarovali útočnou hru a tomu také podřídili sestavu mužstva. Bohužel zůstalo jen u příslibu, hra Walesanů byla efektivnější a o vítězství rozhodl lepší kopáš Halfpenny. Naopak Lopez dvakrát nepromněnil vcelku snadné TK. Francii chybí potřebné nasazení po celé utkání, posledních 10 minut už bylo pozdě. Navíc se dopouští řady taktických i technických chyb. Pro mne bylo velmi milé sledovat hráče, kteří proti nám hráli v šedesátých létech a byli jak je ve vyspělých zemích představeni před zápasem celému stadionu. Za zmínku také stojí skutečnost, že stadion uctil minutou ticha úmrtí slavného francouzského rozhodčí Bernarda Marie, který zemřel ve věku 97 let a byl také několikrát rozhodčím zápasů naši reprezentace.Hrával za Biarritz Olympique a byl také řadu let starostou tohoto města. Kromě toho byl prezidentem klubu 250 000 "Dobrovolníků ragby", kteří po celé Francii zajišťují různé akce bez jakéhokoli nároku na finanční odměnu, prostě "nadšenci" ragby, kteří nám v současné době tolik chybí," komentoval utkání český znalec světového ragby Eduard Krützner.
Kouč Francie přičítá porážku s Walesem jednoznačně špatnému výkonu hráčů: „Ragby je hra skromnosti, ale je to především týmový sport. Nepotřebujeme hvězdičky, v ragby je hvězdou tým a potřebujeme vítězný tým, a ten jsem včera neviděl. Musíme přestat se schovávat za falešnými záminkami. Jsou kluci, kteří už jsou v týmu tři roky a hráli za Francii třicetkrát. Jejich kariéra se musí rozvíjet na hřišti, ne v mediích. Dres Francie pro ně musí něco znamenat, musejí být gladiátory!“ prohlásil Saint-André, který nepřipouští žádnou chybu. „Pokud je pro některé reprezentace na moc vysoké úrovni, moc tvrdá, mají můj telefon. Pokud nejsou ochotni vynaložit úsilí, dám přednost jiným, vezmu třeba dvacetiletého kluka, který ani nehraje v Top 14, pokud bude bojovat!“ dodal.
Italská senzace
"Pohár šesti zemí zažil senzaci v podobě výsledku Skotsko - Itálie 19 : 22. Bylo to velké překvapení, zejména proto, že už v 10 min.Skotové vedli 10 : 0. Neuvěřitelná bojovnost Italů nakonec v posledních sekundách zápasu rozhodla o těsném ale zaslouženém vítězství na stadionu Murraifield v Edinbourgu. Je třeba vyzvednou hru kapitána Italů, vazače Pariseho, který svým výkonem dovede strhnout celé mužstvo k maximálnímu nasazení a obětavosti," komentoval utkání český znalec světového ragby Eduard Krützner.
“Teror dlouhých čtyřiceti minut po přestávce a pak triumf, když už se zdálo, že je vše ztraceno,” uvedl reportér listu Il Messaggero Paolo Ricci Bitti report z utkání na Murrayfieldu, kde hráli Italové. “Itálie dobyla Edinburgh v úžasném dramatu pomsty a vykoupení, ale také ragbyové poezie a zanechala domácí s vařečkou,” pokračuje vzletně. “Skutečné nezapomenutelné divadlo, kdy stopky odměřovaly poslední sekundy s těmi hroznými rucky u brány, krev zmrzla těm 62 tisícům omráčených diváků, když George Clancy zvedá ruku a označuje trestnou pětku,” píše Bitti.
"Jsem nesmírně šťastný za tým i za všechny, kteří nás podporují. Věnujeme toto vítězství ragbyovému hnutí Itálie,” řekl po zápase šťastný kapitán Parisse a kapky, které stékaly po jeho tváři nebyly kapky deště, uvádí Bitti.
Britský tisk se pozastavuje nad tím, že Skotové, kteří na podzim vypadali tak slibně, nebyli schopni na své dobré výkony navázat – dva malé kroky vpřed, jeden obrovský zpět – konstatuje komentátor Heraldu Alasdair Reid, po tom všem, co předvedli proti Francii a ve Walesu to byl pro Skoty brutální zážitek. Vstoupili do zápasu plni sebedůvěry a sebevědomí, ale to se v závěrečných fázích hry vytratilo. Italové předčili Skoty v několika klíčových oblastech a důsledně nedostatků domácícho týmu využívali.
Chris Robshaw: Byli jsme nedisciplinovaní
"Poslední utkání Irsko - Anglie 19 : 9 bylo výborné. Šlo o střetnutí dvou nejlepších evropských celků. Irsko prokázalo, že je zaslouženě na prvním místě a předčiloAngličany zejména velmi kompaktním rojem a výbornornou obranou, podloženou efektivním presingem. Hru s přehledem řídí obě spojky a zejména hra útokovky Sextona je příkladná pro taktické vedení zápasu. Zajímavostí zápasu je, že Angličané měli v celém utkání jen dva mlýny, to svědčí o výborné individuální technice Irů. Po zranění Sextona bylo na hře Irů vidět, jak je hra založena právě na jeho přehledu a výborném čtení hry soupeře," komentoval utkání český znalec světového ragby Eduard Krützner.
Porážka Anglie 9:19 v Dublinu ztížila šanci Anglie na vítězství v Six Nations, ale samozřejmě nic není ztraceno, věří Angličané. Jak kapitán týmu Chris Robshaw, tak kouč Stuart Lancaster připouštějí, že to byla hlavně nedisciplinovanost, která přispěla k jejich porážce, zvláště když má Irsko takového kopáče, jakým je Jonathan Sexton.
"Nevím, proč se to stalo, ale budeme to řešit v průběhu nadcházejícího týdne,“ řekl Robshaw. „Připustili jsme sankce kvůli tlaku Irů a někteří naši hráči kvůli ztrátě koncentrace. Jsme velmi zklamáni, že jsme si nechali proklouznout šanci, ale je to stále v našich rukou, potřebujeme jen trochu štěstí," dodal.
Pohár šesti zemí
Paris (Francie), Edinburgh (Skotsko) 28. února 2015 a Dublin (Irsko) 1. března 2015
Zrcadlo výsledků ...
Irsko – Anglie 19: 9 ( 9: 3)
Skotsko – Itálie 19:22 (16:15)
Francie – Wales 13:20 ( 3: 6)
Tabulka soutěže po třetím kole ...