Ragbisté Anglie získali v Poháru šesti národů Grand Slam, když všechna utkání vyhráli

K poháru za vítězství v turnaji, triple Crown za výhru nad všemi ostrovními zeměmi, Poháru Calcutta za výhru nad Skotskem a trofeje Millennium za vítězství nad Irskem, přibylo Angličanům ještě jedno ocenění, i když ne ve fyzické podobě, neboť Grand Slam není trofej, to je stav, kdy jeden tým vyhraje Six Nations bez porážky. A to se Angličanům vítězstvím nad Francií v roce 2016 povedlo.

Rozpaky nad výkonem Francie
Francie – Anglie 21:31 (12:17)

Nezřetelnější a do očí bijící rozdíl mezi Francouzi a jejich soupeři mohl postřehnout i laik – Francouzi nebyli schopni překonat obrannou lajnu Angličanů. Nebýt toho, že rozhodčí Nigel Owens odpískal Angličanům 15 přestupků proti pravidlům, takže umožnil vyniknout Machenaudovi, který proměnil v jednadvacet bodů sedm trestných kopů, zůstali by Francouzi na nule. Ani ten nejdůraznější z francouzských útočníků Vakatawa neprošel, byť k tomu měl poměrně blízko. Francouzi si nedovedli poradit s velmi vysunutou obranou soupeře, která ve většině případů dokázala vytvořit kontra linii v těsném doteku s útočící lajnou francouzskou, takže Francouzi neměli prostor pro žádné manévry. Navíc Francouzi příliš nezvládali svá autová vhazování, Angličané jim vzali míč dokonce čtyřikrát.

Drama v Dublinu
Irsko – Skotsko 35:25 (21:13)

Byl to v posledním kole Six Nations bezesporu nejdramatičtější zápas. Domácí Irové „povinně“ vyvinuli na Skoty tlak, ti několikrát chybovali, takže za 20 minut byl stav 9:3. Pak však přišel malý šok, zadák Hogg dostal míč na vlastní polovině z překopu Irů a jednoduše prošel příliš velkou mezerou mezi rojníky Rossem a Bestem a položil. Skoro 10 minut pak Irové drželi Skoty v jejich obranném území a všemi možnými způsoby se snažili dobýt brankoviště. Nakonec to vyřešil rváček Stander, který to vzal skokem plavmo přes skrumáž na brankové čáře.

Irové byli po celé utkání důraznější a v kontrole situací důslednější, ostatně jim to vyneslo další tři pětky. Ovšem Skotové nic nevzdávali, znovu a znovu se snažili ovládnout hru, zvláště na začátku druhé půle, ale jejich snaha trvala jen krátce. Irové těsně bránili a místy jim pomáhala i skotská mlýnovka Laidlaw, který spoluhráčům místo přihrávek míč nosil, takže jim ještě zmenšoval operační prostor. Vypjatý průběh vedl i k několika drobným potyčkám, během kterých francouzský rozhodčí Gauzère pískal jak lokomotiva. Za stavu 35:20 3 minuty před koncem předvedli Skotové parádní akci, při které míč pod tlakem Irů rychle volejbalově odráželi až na Alexe Dunbara, který zápas uzavřel pětkou.

Italové téměř bez šance
Wales – Itálie 67:14 (27:0)

Dragoni inarrestabili, Italia cancellata, Draci nezastavitelní, Itálie vymazána, zní titulek v Il Messaggero. Skutečně, není mnoho co dodat. Komentátor v Messaggeru alespoň tak trochu vyčinil francouzskému rozodčímu Poitovi, že při první pětce přehlédl ofsajd Velšanů, i když bychom spíše řekli, že větší vinu měl na pětce Parisse, který špatně zpracoval míč z kopu po zemi.

Nic naplat, narazil ragbyový pětkostroj na sice snaživého, ale naprosto bezradného soupeře. Devět pětek v brankovišti Azzuri je důsledkem schopnosti Velšanů udržet míč ve hře a vázat obranu, aby pak bleskově přenesli hru do oslabených míst.

Ragbisté Anglie sahají v Poháru šesti národů na Grand Slam

(ps, Karel Gaman, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála a obrázek dvojstrana L´Equipe)