Ve Francii, po drtivé loňské listopadové porážce od Austrálie 16 : 59, došlo k bouřlivé diskuzi a analýzám současného světového ragby. Marc Lievrmont trenér Francie šel dokonce tak daleko, že úroveň zápasů v Poháru šesti zemí, označil za II.ligu současného vrcholového ragby. Ve srovnání se zápasy Turnaje tří národů na Jižní polokouli, nemají utkání v Poháru šesti zemí, zdaleka takovou intenzitu a nasazení.
Ragbyoví odborníci se shodli na tom, že špičkoví hráči severní polokoule, jsou příliš přetíženi množstvím zápasů s minimálními možnostmi na rehabilitaci, regeneraci a potřebným časem na kvalitní fyzickou přípravu. Hráči hrají prakticky vcelku jedenáct měsíců, někteří reprezentanti odehrají až 45 zápasů za sezónu. Počítejme s námi ? Ragbisté ze severu odehrají 26-28 utkání v Top 14, 6-8 utkání v Haineken poháru, pět utkání v Poháru šesti zemí a 4-6 testů v přípravných mezistátních utkáních. " Mohou to ragbisté vydržet ? Nejsou pak hráči zcela vyčerpáni ?" ptá se Midi Olympique. Evropanům chybí tolik potřebná energie a elán pro těžké mezistátní utkání s mužstvy z jižní polokoule. Potvrzují to čísla ze statistiky. Velká Pětka – Anglie, Francie, Irsko, Skotsko a Wales je ve velkém deficitu v zápasech odehraných s mužstvy jižní hemisféry. Sever má ve vzájemných utkáních 334 porážek, 19 zápasů skončilo nerozhodně a má jen 103 vítězných utkání. Žádné mužstvo z Evropy nemá kladnou bilanci s mužstvy Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky. Bylo by proto velkým překvapením, kdyby některé mužstvo ze severu vyhrálo letošní MS v ragby. " Je třeba se z toho poučit a změnit systém soutěží, omezit počet zápasů, zaměřit se zásadní zlepšení fyzické zdatnosti. Kde jsou ty doby, kdy se v utkání hrálo maximálně 13 minut čistého času za poločas. Dnes už ta nejlepší mužstva dosahují časy už přes 20 minut a to je opravdu velký rozdíl," varuje francouzský týdeník Midi Olympique.
Turnaj tří zemí byl založen v roce 1996, takže nemá takovou tradici jako náš Pohár šesti zemí, ale stal se výkladní skříní ragby jižní hemisféry. Zápasy těchto v současné době třech nejlepších mužstev na světě, jsou ukázkou toho nejlepšího, co nám moderní ragby poskytuje. Za svůj vznik tato soutěž vděčí společnosti News Corp, kterou vlastní král světových medií, magnát Rupert Murdoch. Svůj projekt postavil na zisku z televizních přenosů placených sportovních kanálů. Účastnické unie získávají z této soutěže velmi zajímavé peníze, které s velkým úspěchem investují do své budoucnosti, do formování mladých talentovaných hráčů, kterými tyto země oplývají.
Ekonomicky je velmi těžké srovnávat Turnaj tří zemí s Pohárem šesti zemí. Problém je v tom, že v současné době je zdvojen se Super Rugby (který má od letošního roku už 15 mužstev) a v příštím roce do Turnaje vstoupí Argentina. Tím samozřejmě vzroste počet zápasů. V roce 2004 se počet zápasů ze čtyř pro každé mužstvo zvýšil na šest a teď k tomu přibudou zápasy s Argentinou. News Corp investuje každý rok do turnaje 400 milionů amerických dolarů, ale je třeba si uvědomit, že zisk ze zápasů na Jižní polokouli není takový jako v Evropě. "Návštěvy jsou značně menší a televizní přenosy do Evropy se špatně prodávají, jednak proto, že zápasy probíhají v době letních prázdnin a také proto, že je zde velký časový posun. Navíc je jasné, že byznys a marketing je v Evropě na vyšší úrovni. S tím, si bude muset jižní polokoule ještě poradit, podmínky má výborné, protože hra jejich mužstev má tu nejvyšší sportovní úroveň," upozorňuje francouzský týdeník Midi Olympique.