Pohár šesti zemí získalo v nádherném finále po 61 letech Irsko


 "Irové rozhodně patří svojí agresivitou, odolností, nasazením a účelným herním systémem k nejlepším týmům současného rugby. Mužstvo vedou  zkušení útočníci O´Gara a O´Driscol, kteří byli základem mužstva, které před léty ve Walesu získali titul Mistrů světa v kategorii juniorů. Česká reprezentace se tohoto MS také zúčastnila a již tenkrát jsme ve finálovém zápase mohli vidět, jakou si Irové vychovali výbornou generaci," dodává legendární ragbista.

" V roji je vůdčí silou nezdolný Paul O´Connel, podle mého názoru snad nejlepší současný rojník. Jeho přehled ve hře je úžasný, v zápase dovedl sebrat Welšanům 6 jejich autů a to je opravdu nebývalý výkon. Mužstvo se snaží o dynamickou hru pomocí rychlých rucků s využitím účelných taktických kopů. Velkou předností je velmi dobře organizovaná agresivní obrana, někdy až na hraně pravidel. Výborným Welesanům nedovolili položit pětku a ti bodovali pouze z TK a dropem. Naopak Irové položili 2 pětky a v 78.  minutě  rozhodl o  vítězství 17 : 15, nejlepší kopáč Poháru 6 zemí všech dob, O. Gara dropem. Vyprodaný stadion viděl opravdové finále letošního ročníku a obě mužstva předvedla hru, která se musí líbit jak divákům, tak odborníkům, kteří si mohli udělat představu o tom jakým směrem se současné ragby ubírá. Experimentální úpravy pravidel rozhodně hře prospěly, hra má větší spád i kontinuitu, daleko více se útočí, obrany jsou dokonalejší. Taktické kopy je nutno zdokonalit, jejich úspěšnost je zatím jen průměrná, mnoho míčů získává soupeř zadarmo, ale jejich využití k efektivnímu protiútoku je minimální. Zůstává stále problém s výkladem pravidel ve hře na zemi. Mužstva se dopouštějí mnoha přestupků za které jsou trestány TK, které pak značně ovlivňují vývoj zápasů. Prakticky odpadly mauly, které dynamice hry nepřidaly. Při velkém nasazení a agresivitě všech mužstev dochází k častým zraněním, to je zřejmě současný problém na který se budou muset zaměřit experti pro vývoj pravidel. Všechna mužstva v zápasech využívají možnost vystřídání všech náhradníků tak, aby enormní fyzickou zátěž rozdělily na všechny hráče. Přesto se někdy stane, že na konci zápasu jsou nařizovány jen simulované mlýny, protože už chybí hráči do první řady," pokračuje v hodnocení muž, jemuž ragbisté říkají Medák.

" V prvním utkání posledního kola přivítala Itálie Francouze, kteří chtěli rychle zapomenout na debakl s Anglií. Utkání mělo jednostranný průběh, Francie dominovala ve všech směrech a Italové se po většinu zápasu jen bránili. Prokázali, že jim plně patří dřevěná lžíce posledního mužstva Poháru. Nejlepší Ital Parrise – původem Argentinec, který hrál na Mistrovství světa ještě za juniory své země, položil teprve druhou pětku v letošní soutěži, což prokazuje to,  jak je hra Italů sterilní. Francouzi zřejmě budují tým pro RWC 2011 na Novém Zélandu, stále více do sestavy zařazují úspěšné mistry světa 21-letých. Na mlýnovce už stabilně hraje Parra, na útokovce zraněného Beauxise úspěšně supluje Trinh-Duc, příležitost dostává mladý pilíř Domingo i vazač Picamoles. V útoku hraje Medard, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, společně se svými spoluhráči z Toulouse Jauzion, Fritz a Heymans. Podle mého názoru sice tento útok proti Italům dominoval, ale buď jsou hráči přetažený, nebo nemají právě nejlepší formu, což se plně projevilo v předešlých zápasech, zejména proti Anglii. V současné době mají ve Francii určitě další hráče, kteří je mohou úspěšně nahradit, jejich hra postrádá kreativitu i důraz. Proti Itálii většinou bodovali po hrubých chybách soupeře. Nakonec zvítězili vysoko 50 : 8. Čeká je však ještě mnoho práce, aby jejich hra byla efektivnější, ale hlavně agresivnější, tady zaostávají zejména ve srovnání s Iry a Angličany. Italové mají před sebou těžký úkol, jejich agresivní hru doplnit o účinný systém všeobecného pohybu hráčů, založený na kvalitní podpoře hráče s míčem a hře ve druhé vlně," popisuje a komentuje hru Itálie a  Francie znalec hry se šiškou Eduard Krützner.  

" Ve druhém utkání se utkala Anglie se Skotskem. Anglie svoji silovou hrou založenou na udolání soupeře množstvím sekvencí Skoty nakonec porazila 26 : 12, když opět dovedla potrestat hrubé chyby soupeře pětkami. První položili,  když zahráli 12 sekvencí a přečíslili Skoty, druhou když vyhráli aut na 5 m Skotů a poslední trochu kuriosní, po simulovaném mlýnu na 22 soupeře s výhodou 5 m, položili přečíslením, dlouhým přehozením z prvním míčem až na volné křídlo. Jinak se Angličané snaží využít celé šířky hřiště množstvím přihrávek, v tomto utkání jejich počet přesáhl číslo 230 a to je tedy opravdu hodně. Jejich problém je v tom, že jsou mužstvem nejméně ukázněným a tím pádem nejvíce trestaným. Asi nejlepším hráčem je tříčtvrtka Riki Flutey původem Novozeláňdan, který výborně čte hru a dovede využít každé dobré příležitosti ke skórování, což v turnaji dokázal čtyřmi položienými  pětkami. * Skotové hráli dobře, ale jejich problém je proměňování šancí. V zápase měli 2 – 3 výborné akce, ale bohužel chyběla lepší podpora k tomu, aby úspěšně bodovali. Už ve 12.  minutě mohlo rychlé křídlo Evans bodovat, ale soupeř ho vyrazil do autu 1 m před brankovištěm, chyběla podpora, totéž se opakovalo ve 32. miutě,  když výborný kapitán Blair utekl, ale opět chyběla správná podpora. Jejich hra dynamická, ale ve skrumážích ztrácí příliš míčů, snaží se o rychlé rucky a rozehraní na útočnou formaci. Ta však postrádá kvalitní tříčtvrtky, které by dovedli připravit dobré míče pro svá rychlá a důrazná křídla. Na zadáku hraje stále dobře zkušený Paterson, který proti Anglii odehrál 80 zápas a byl 100% při TK. Skotové si dali závazek, že v letošním poháru získají aspoň dvě vítězství, to se jim bohužel nepovedlo a tak je osud zkušeného trenéra Franka Haddena na vážkách," píše Eduard Krützner.  

" Letošní ročník patřil rozhodně k těm nejlepším a můžeme se těšit, že úroveň evropského rugby se bude zlepšovat, hra bude dynamičtější, útočnější, napínavější, agresivnější, atletičtější i chytřejší. Máme se na co těšit. Uvidíme, zda dojde ještě k úpravám pravidel, které by ovlivnily současný trend. Několik návrhů je připraveno, ale až po vyhodnocení a analýzách letošního ročníku experty, budeme o něco chytřejší. Pro české  trenéry to byl rozhodně ročník,  z kterého se mohli mnoho přiučit a nabité zkušenosti  by měli plně využít v tréninkovém procesu svých klubů i reprezentačních výběrů," uzavírá Eduard Krützner.


pohar_peti.gif

Statistiky ze všech zápasů jasně ukazují na systém a taktiku hry jednotlivých mužstev. Je to dosti poučné a je to ovlivněno jak daným soupeřem tak výběrem hráčů, které mají trenéři k dispozici. Neuvěřitelné procento úspěšnosti kopů O´Gary jenom potvrzuje skutečnost, že je to nejlepší útokovka a také kopáč Poháru 6 zemí.

Na závěr opět mé statistiky
 
ITÁLIE – FRANCIE  8 : 50
Itálie – kopy : 32 (16 – 16) 14 dobrých – 18 neúspěšných – slušný průměr
Francie – kopy : 40 (16 – 24) 25 dobrých – 15 neúspěšných – velmi dobrý průměr
Itálie – sekvence : 11 ( 4 – 7) od  2 do max. 1 x 5
Francie – sekvence : 20 (10 – 10) od 2 – 3 do 1 x 6,  2 x 8 a 1 x 9 (po 5 sekv.položili 5)



ANGLIE – SKOTSKO 26 : 12
Anglie – kopy : 27 (14 – 13) 12 dobrých – 15 neúspěšných
Skotsko – kopy : 26 (16 – 10) 14 dobrých – 12 neúspěšných – dobrý průměr
Anglie – sekvence : 18 (12 – 6) od 2-3 ale pozor 1 x 7, 1 x 9,1 x 10, 1 x 11 + drop, 3 x 12 a  1x13 (po  12 sekv.položili pětku)- typické pro anglickou silovou hru
Skotsko – sekvence – 17 (10 – 7) – od 2 – 3 , 2 x 5, 1 x 6 a 1 x 7, bohužel někdy ztráta míče



WALES – IRSKO 15 : 17
Wales – kopy : 26 (13 – 13) 9 dobrých – 17 neúspěšných – slabý průměr
Irsko – kopy : 39 (20 – 19) 30 dobrých – 9 neúspěšných – výborný výkon zejména O, Gary
Wales – sekvence : 17 (11 – 6) od 2-3  jen 2 x 5
Irsko – sekvence : 15 (9 – 6) od 2 do 4  2 x 5, 3 x 6 (po jedné pětka), 1 x 7 (rozhodující drop) a 1 x 9 

Redakční úprava ceskeragby.cz a fotografie použita se svolením Fotoprofesional.cz