Pohár šesti zahájil úspěchy Irů nad Itálií, Anglie nad Walesem a Francie nad Skotskem

"První kolo Poháru šesti zemí nám nabídlo tři zajímavé zápasy", Eduard Krützner

Při analýzách prvního kola Poháru 6 zemí, jsem se zaměřil na výkony útokovek, které svoji činností zásadně ovlivňují systém a taktiku hry svého mužstva. Sledoval jsem počet všech druhů kopů a také přihrávek. Dále případné vlastní akce, nebo dropgoaly. Výsledky jsou rozhodně zajímavé a odpovídají hernímu projevu jednotlivých mužstev.

IRSKO – ITÁLIE – 29 : 11 (23 : 3) útokovka Irska Ronan O´Gara – Itálie Craig Gower

V utkání s přehledem zvítězil favorit, který praktikoval moderní útočnou hru s dobrou podporou, zejména v prvním poločase kdy Irové položili dvě pětky. Itálie má stále svoji hru založenou na silném bojovném roji, který neustále vyhledává kontakt, ale míče ze skrumáží či rucků jsou pomalé a tím pádem hrají jen minimálně útokem. Útočníci dobře brání, ale vlastní akci nejsou schopni zahrát. Jedinou pětku položili po zblokovaném odkopu zadáka Irska. Analýza je trochu ovlivněna skutečností, že oba hráči nedohráli zápas.

O´Gara – měl v utkání 14 (6/8) taktických kopů a zaznamenal 13 bodů (2 KP a 3 TK) tím dosáhl již 950 bodů v Poháru 6 zemí. Přihrávek pro svůj útok měl 19 (10/9)

Gower – měl v zápase 9 (5/4) taktických kopů a dosáhl 3 bodů (1 TK), přihrávky pro svůj útok pouze 6 (4/2) a třikrát se pokusil o vlastní akci.


ANGLIE – WALES – 30 : 17 (13 : 3) útokovka Anglie Jonny Wilkinson – Wales Stephan Jones.

Anglie vydřela své vítězství důrazem a velkým nasazením zejména rojníků. Navíc měla 100% kopáče Wilkinsona.. Utkání mělo výbornou atmosféru, která byla také dána tím, že tento zápas byl hrán 100 let od prvního oficiálního zápasu Anglie, která k zápasu nastoupila v klasických retro-dresech Wales také tradičně bojoval po celé utkání a jeho hra byla pohlednější a modernější, zejména ve druhém poločase, ale nemají takové kopáče jako Angličané a výsledek značně ovlivnilo hloupé podražení nohou protivníka A. Jonese, za které obdržel žlutou kartu. V jeho nepřítomnosti položili Angličané dvě rozhodující pětky. Navíc za stavu kdy Wales dominoval a snížil dvěma krásnými pětkami na 20 : 17, zdálo se, že zápas dovede k vítězství, vypíchli Angličané 6.minut před koncem přihrávku Stephana Jonese a položili pětku po 75 m běhu pod bránu. Tím byl zápas rozhodnut. Ještě slabina Walesu, která stojí za povšimnutí – prohráli svých 5 autů. To v tak vyrovnaném zápasu je velká chyba.

Wilkinson – měl v zápase 14 (6/8) taktických kopů + 4 TK do autu a zaznamenal 15 bodů (3 KP a 3 TK), přihrávek pro svůj útok měl jen 5 (3/2) a třikrát se pokusil o samostatnou akci.

Jones – měl 14 (9/5) taktických kopů + 3 TK do autu a zaznamenal 7 bodů (1 TK a 2 KP), pokusil se o dvě samostatné akce. O útočné hře Walesu, zejména ve druhém poločase svědčí počet přihrávek pro útok – neuvěřitelných 24 (5/19) bohužel jedna nepřesná rozhodla závěr zápasu.
 

SKOTSKO – FRANCIE - 9 : 18 (6 : 15) útokovka Skotska Godman, Francie Trinh-Duc

Francie splnila roli favorita zejména v prvním poločase, kdy položila dvě pětky navrátilcem Bastareaud. Skotové se snažili o útočnou moderní hru, ale chybí lepší podpora a proti francouzské důrazné obraně neměli šanci, Skotové bodovali jen z TK. Zajímavé je, že ani jedna útokovka není kopáčem svého mužstva. Za Skoty kope zkušený zadák Paterson a za Francii mlýnovka Parra, který není kopáčem ani ve svém klubu. Francie má viditelně problém s postem útokové spojky, mladý Trinh-Duc zatím postrádá zkušenosti pro tak náročnou činnost, která ovlivňuje herní útočný projev a systém mužstva. Zkušené útokovky jsou zraněné a na hře Francie je to vidět.

Godman – kopal minimálně jen 5 (3/2) + 1 TK do autu, počet přihrávek pro svůj útok 12 (10/2) , to ukazuje, že hra v prvním poločase byla rozhodně lepší, jednou se pokusil o vlastní akci.

Trinh-Duc – v utkání minimálně kopal 6 (4/2) a přihrávek měl celkem 14 (9/5), jednou se neúspěšně pokusil o dropgoal a 3 x zkusil vlastní akci.


Poznámka Petra Skály k televizním  českým  komentátorům   na programech SPORT 1 a SPORT 2
Televizní přenosy z ragbyových utkání  mají velký význam pro tuzemskou propagaci hry se šiškou, na které se svými výkony různé úrovně podílejí i komentátoři těchto zápasů. Těm, kteří komentovali první kolo Poháru šesti,  je určena tato poznámka. Hodnocení komentátorů čtenáři nedávno proběhlo rovněž formou ankety na webových stránkách Ceskeragby.cz .

Jiří Štuksa byl  zase nejlepší. Má jako dlouholetý  rozhodčí výhodu, že ví, co a proč rozhodčí na hřišti odpískali, dokáže k tomu řící více, než zní  patrně v původním komentáři. Věděl,  co se hraje za hymny a proč tomu tak v Dublinu zrovna je. Hráče pojmenovává jmény i posty   a často o nich  dokáže říci ještě více než je uvedeno v článcích na národních nebo zpravodajských webech.  

Antonín Brabec byl horší než Jiří Štuksa. Špatně dýchá, a navíc nedokáže uzavírat věty tečkou, což i ve mluveném projevu lze -  poklesem hlasu. Měl více říci o tradici turnaje, což se hodilo, neboť Angličané hráli v replikách památných dresů bez reklam. Čekal jsem, že řekne, jaká bývá  atmosféra v londýnském hledišti, kterou osobně sám poznal stejně jako já  s ním například v roce 2002 při utkání Anglie - JAR.

Tomáš Ripczik byl špatný a chápu některé ragbisty, že si jeho komentář vypínají  i za cenu, že neslyší ruchové zvuky patřící k zápasu. Jeho tentokrát překvapivě  pozvaný anglicky hovořící spolukomentátor zdržoval, neboť jeho slova, která také většinou jen  popisovala situaci na hřišti, Tomáš překládal.
Výrazy komentátora "Super práce", "pětkoviště", " ... kopáč se nemýlil", "drbat si bude hlavu,"  a další pitomosti nebo hloupá klišé ještě více zvýrazňují slabosti Tomáše Ripczika za mikrofonem. Navíc chlapci, když  při dramatických situacích řve, není rozumět. Nutno poznamenat, že jeho komentář bohužel určitě nepřiláká další neragbisty ke sledování dalších přenosů, neboť se budou obávat, že se nic nedozví o hře, o které zatím nic nevědí. Není účelem poznámky Tomáše zostudit, ale spíše jej upozornit na chyby. Tomáš  by měl po neděli možná i  vystřízlivět a pak si přiznat, že  není dobrý, což odnáší bohužel jím  zmařená  propagace ragby mezi náhodnými diváky. 

Všichni hoši zapomínají, že přenos, který komentují, v tu chvíli, kdy jsou u mikrofonů,  třeba poprvé v životě sledují desítky diváků, jež ragby nikdy neviděly. Není nutné stále říkat, co je potřeba  k získání bodů  a kam se pětka  pokládá, ale dvakrát za přenos to říci, by si ragbyoví nováčkové u televizorů zasloužili.
Každopádně všichni tři hoši jsou odvážní, že se do práce komentátora vůbec pustili bez jakéhokoliv odborného vzdělání, bez dlouholeté přípravy a bez zpětné vazby. Pokud máte stejné nebo i jiné názory než jsou uvedeny v poznámce, řekněte to těm třem nebo někomu,  kdo se  s těmi třemi komentátory setkává.  Už jsem napsal - chlapci nemají zpětnou vazbu.





Pohár šesti zemí 2010 - výsledky

 

sobota 06/02/2010

82 000 diváků London

ANGLIE

30-17

WALES 

více ... 
 

sobota

07/02/2010

80 000
diváků

Dublin

IRSKO

 29:11

ITÁLIE

více ...

neděle

07/02/2010

61 600
diváků

Edimbourg

SKOTSKO

 9:18 

FRANCIE 

více ...  

sobota

13/02/2010


diváků

Saint-Denis

FRANCIE

 

IRSKO

 

sobota

13/02/2010


diváků
Cardif

WALES

 

SKOTSKO

 

neděle

14/02/2010


 diváků
Roma

ITÁLIE

 

ANGLIE

 

pátek

26.02.2010           

 

diváků

 

WALES

 

FRANCIE 

 

sobota

27/02/2010

 

diváků

ITÁLIE

 

SKOTSKO 

 

sobota

27/02/2010

diváků Dublin

ANGLIE

 

IRSKO 

 

sobota

13/03/2010


 diváků

SKOTSKO 

 

ANGLIE 

 

sobota

13/03/2010


diváků

IRSKO

 

WALES

 

neděle

14/03/2010

 

diváků

Paris 

 FRANCIE

 

ITÁLIE 

 

sobota

20/03/2010

 

 diváků

Cardif 

WALES 

 

ITÁLIE

 

sobota

20/03/2010

 

diváků

Dublin

IRSKO

 

SKOTSKO

 

sobota

20/03/2010

 

diváků

Paris

FRANCIE

 

ANGLIE 

 


Tabulka Poháru šesti zemí ...

Další články popisující zápasy 1.  kola  najdete na ...
min: "V Řeži britských týmů slavial Anglie (IDNES.cz)
Klikni a uvidíš celý článek !!!       

Ceskeragby.cz , již dříve o Poháru šesti zemí napsalo
KRÜTZNER E.: Startuje nejstarší ragbyová soutěž na světě - Pohár šesti zemí