Pohár šesti pokračoval úspěchy Walesu nad Skotskem, Francie nad Irskem a Anglie nad Itálií

"Druhé kolo  Poháru šesti zemí nabídlo velké drama a výborný výkon Francie s Irskem, "   Eduard Krützner


Opět jsem se pokusil analyzovat hru útokovek a všechna tři utkání prokázala,  jak jejich hra zásadně ovlivňuje systém a strategii zápasu.

WALES – SKOTSKO  - 31 : 24 (9 : 18) úžasné utkání, drama do poslední minuty, výborné výkony obou mužstev. Za zmínku stojí, že hvězda  Skotska zadák Chris Paterson v tomto zápase nastoupil ke svému 100 utkání za reprezentaci a 50 v Poháru 6 zemí. Skotové mu zřejmě chtěli osladit jeho velké jubileum a od první minuty se pustili s velkým nasazením do Welšanů. Předváděli opravdu moderní útočné ragby, velký podíl na tom měla změna na místě útokovky, kde tentokrát výborně zahrál Dan Parks. V prvním poločase důrazní Skotové položili dvě krásné pětky a Wales se držel jen díky TK Stephana Jonese. Se stejnou vervou nastoupili Skotové i do druhého poločasu a nebýt malého předhozu ve 44 minutě, mohlo být o zápase rozhodnuto. Wales svojí typickou útočnou hrou s výbornou podporou, pomalu ale jistě získával převahu, zřejmě také proto, že Skotové nemohli vydržet pekelné tempo z prvního poločasu. V 56.minutě se jim povedlo položit pětku a viditelně ožili. Za stavu 14 : 21 dokázal Parks v 66.min proměnit dropgoal z velké dálky a opět přiblížit své mužstvo k vítězství. Wales chtěl doma za každou cenu zvítězit a při velkém tlaku dostal v 74.minutě rojník Skotska žlutou kartu a to asi rozhodlo o výsledku zápasu. Wales po sérii rucků v 77.minutě položil a snížil na 21 : 24. To však ještě nebylo všechno, ihned z výkopu založil Wales krásnou akci a po svíčce fauloval další Skot a tak dohrávali ve 13. hráčích. V 79 min.bylo TK vyrovnáno a dalo by se říci, že utkání skončili spravedlivou remizou. Srdcaři z Walesu však dovedli využít i posledního výkopu Parkse k položení pětky pod bránu v 82 minutě a tím zvítězit po heroickém výkonu. Jubilant Paterson bohužel utkání pro zranění nedohrál a jeho jistota a přehled se také podepsal na nešťastné prohře jeho mužstva.
Za Wales hrál útokovku opět velmi zkušený Stephan Jones – o útočné hře svědčí počet jeho přihrávek pro útočnou řadu - 34 (15/19) t.j opravu hodně. Zajímavé je také statistika kopů. Celkem jen 3 taktické kopy (3/0) v prvním poločase a ve druhém již žádný ! Dále proměnil 4 TK a 2 KP – celkem tedy 16 bodů. Kromě toho měl 5 (2/3) samostatných akcí, 7 výkopů z ½ ,
1 x z 22 m a 3 TK kopal do autu.
Skotsko mělo na útokovce Parkse, který měl celkem 12 (11/1) přihrávek pro svůj útok, povšimněte si aktivity v prvním poločase. Počet taktických kopů 19 (8/11) ukazuje rozdíl ve hře v prvním a druhém poločase. Kromě toho dal dva dropgoaly a jeden TK, takže celkem 9 bodů. 4 TK kopal do autu, 3 x vykopával z 22 m a 7 x z ½. Vlastních akcí měl 6 (3/3).

FRANCIE  -  IRSKO – 33 : 10 (17 : 3)  –  Francouzi se na toto utkání výborně takticky připravili. Jejich velkou devizou je výborná kolektivní aktivní důrazná obrana. Irové zahrozili ihned z první akce po výkopu, ale Francouzi velmi nebezpečnou akci zvládli a od té doby dostali Iry pod velký tlak, který korunovali dvěma krásnými pětkami a v poločase vedli 17 : 3. Také ve druhém poločase Francouzi neustále dostávali bojovné Iry pod tlak a položili další pětku. Hru výborně řídili obě mladé spojky Parra a Trinh Duc(mistři světa U-21). Mně osobně velmi překvapil Trinh Duc, který proti Skotsku  moc nezazářil, ale v tomto utkání prokázal, že si z minulého zápasu odnesl mnoho zkušeností, které proti Irům dovedl plně uplatnit. Také mladý Parra, který v Clermontu není kopáčem prokázal výbornou formu a dal jeden krásný dropgoal, všechny tři pětky dokázal prokopnout a ještě k tomu přidal dva TK, takže celkem získal 15 bodů. Za zmínku stojí počet zraněných křídel francouzské reprezentace. V minulém kole se zranil Rougerie a Fall a v tomto utkání nováček Pallisson a Clerc, takže nakonec musel na křídlo nastoupit náhradník tříčtvrtka Marty, který na tomto postu nikdy nehrál a to se Francii vymstilo, protože právě přes něj položilo Irsko jedinou pětku.
Také v tomto pěkném zápase jsme měli dva jubilanty – výborný irský pilíř Hayes nastoupil ke svému 90 zápasu v zelených barvách Irska a francouzský pilíř Marconet k 80.zápasu.
Útokovka Francie Trinh-Duc měl celkem 10 (5/5) přihrávek pro svojí útočnou řadu a 17(11/6) taktických kopů. Byl velmi silný v individuálních akcích, kdy často úspěšně prošel prvním obranným valem – celkem 7 (5/2). 3 TK kopal do autu, jedenkrát se neúspěšně pokusil o drop, 1 x vykopával z 22 m, a 3 x z ½.
Zkušený O´Gara v dresu Irska hrál útokovku jen do 65 minuty, pak ho vystřídal Saxton. Snažil se o útočnou hru, měl v utkání 17 (9/8) přihrávek pro svoji útočnou řadu, ale bezchybná francouzská agresivní obrana nedala Irům šanci. Taktických kopů měl 10 (7/3), zaznamenal 5 bodů ( 1 x TK a 1 x KP), 2 výkopy z 22 m a 8 výkopů z ½, a jen 2 TK do autu. Neměl žádnou vlastní akci.

ITÁLIE – ANGLIE – 12 : 17 (6 : 6) -   Angličané toužící po Grand Chelemu se na vlastní kůži přesvědčil, i jak je ošidné podcenit soupeře. Už když nastupovali bylo na nich jasně vidět, jak jim chybí plné soustředění na zápas. Byli přesvědčeni, že si přijeli pro hladké vítězství. Italové si vzali poučení z minulého utkání a k své typické úporné bojovné hře roje, přidali snahu o útočnou hru. Zkušený anglický roj nebyl schopen přehrát tvrdě skládající Italy, kde zraněného Parisiho na vazači výborně nahradil Zani, který byl lídrem roje spolu se zkušenou první řadou. Nezvykle se nedařilo ani Jonny Wilkinsovi, který zahodil pro něj několik lehkých kopů. Pokud Italové zlepší efektivitu svého útoku, budou pro každé mužstvo nebezpečným soupeřem. Jejich hra je trochu atypická, útokovka Grower není zrovna dobrý kopáč, zadák Mc Lean (oba naturalizovaní Italové) hrává útokovku a tak obstarává řadu kopů. Na branku kope křídlo Bergamesco. Anglie nakonec v utkání šťastně vyhrála, ale ještě na konci utkání za stavu 12 : 17, měla Itálie dvě dobré šance, které by při trochu štěstí bývala mohla proměnit a získat tak historický skalp Anglie.
Grower na útokovce Itálie byl velmi aktivní, měl 31 (16/15) přihrávek, což svědčí o velké snaze zapojit do hry také útok. Taktických kopů měl 17 (8/9) a 2 samostatné akce. Nezaznamenal žádné body a měl ještě 2 výkopy z ½ , 1 z 22 m a 1 TK do autu.
Wilkinson neměl svůj den, nedal 2 snadné TK a 1 kop po pětce. Bodoval 3 TK a jedním dropgoalem, tedy 12 body. Měl jen 11 (7/4) přihrávek pro své útočníky, 4 samostatné akce a taktických kopů provedl 10 (4/6) k tomu měl 2 výkopy z 22 m, 5 z ½, a 4 TK do autu.

Třetí kolo bude velmi důležité pro konečné pořadí. Už v pátek 26.2. 2010  21.00 hodin bude dosud neporažená Francie hrát na skoro nedobytné půdě Walesu. V sobotu 27.2.2010 od 14.30 hodin hostí Itálie, toužící po vítězství výborné Skoty. Bude to ale zřejmě bitva o dřevěnou lžíci (6.místo). Od 17.00 hodin přivítá Anglie svého velkého rivala Irsko a to bude určitě také pěkná bitva. Všechny zápasy vysílá francouzská 2 a také  Sport 1.

 

Poznámka Petra Skály k televizním českým komentátorům na programech SPORT 1 a 2

Televizní přenosy z ragbyových utkání  mají, jak už jsme jednou  uvedli,   velký význam pro tuzemskou propagaci hry se šiškou, na které se svými výkony různé úrovně podílejí i komentátoři těchto zápasů.

Antonín Brabec tentokrát měl těžkou úlohu, když druhou únorovou  sobotu komentoval bez přestávky dva zápasy za sebou. Klobouk dolů před jeho výkonem a provázením televizních diváků děním na hřištích. Přesto si dovolím poznamenat, že od hrajícího  trenéra  Říčan bych očekával, že nezůstane jen  u pojmenovávání hráčů a děje, ale využije svých zkušeností  trenéra, hráče a především kopáče a sdělí více o situacích, pocitech kopáče, vysvětlí, proč Irové po následném kopu po pětce Francie vybíhali proti kopáči, když se rozeběhl a podobně. Antoníne, možná, že by to chtělo příště upozornit diváky u televizorů, že bylo  v hledištích  v jednom případě téměř 80 000 diváků a ve druhém a pár tisíc méně, že se na stadiónech hrála v minulosti utkání MS v ragby a nejenom ta, ale v Saint Denis se  konaly šampionáty ve fotbale a MS v atletice. Také zde hráli i čeští fotbaloví reprezentanti  a při finále ragbyového TOP 14 dokonce i jeden český ragbista,  pokud mu přijdeš na jméno. Drama z Cardifu, kdy během pěti minut přišli  Skotové na konci utkání o výhru, jsi zvládl skvěle. Přesto si někdy sedni  k záznamu z přenosu s někým, kdo ragby nezná, třeba by se ti zeptal mimo jiné i co to je lapení a proč diváci mají na hlavě čepici v podobě kohouta.

Tomáš Ripczik komentoval utkání, jež se hrálo v  Římě a kdyby stanice  SPORT TV místo Tomášových slov k utkání  pustila komentář v angličtině,  tak si alespoň prátele anglického jazyka přišli na své. Tomáš se zvláštní  intonací v hlase  jen více či méně popisuje hru a vyjmenovává některé hráče, které pozná nic víc, nic méně. Škoda, že něco neřekne více v dramatických pouzách o hře, kterou máme všichni rádi.    

Pohár šesti zemí 2010 - výsledky

 

sobota 06/02/2010

82 000 diváků London

ANGLIE

30-17

WALES 

více ... 
 

sobota

07/02/2010

80 000
diváků

Dublin

IRSKO

 29:11

ITÁLIE

více ...

neděle

07/02/2010

61 600
diváků

Edimbourg

SKOTSKO

 9:18 

FRANCIE 

více ...  

sobota

13/02/2010

79 300
diváků

Saint-Denis PARIS

FRANCIE

33:10 

IRSKO

  více ...

sobota

13/02/2010

74 200
diváků
Cardif

WALES

31:24 

SKOTSKO

  více ...

neděle

14/02/2010

33 000
 diváků
Roma

ITÁLIE

12:17

ANGLIE

  více ...

pátek

26.02.2010           

 

diváků

 

WALES

 

FRANCIE 

 

sobota

27/02/2010

 

diváků

ITÁLIE

 

SKOTSKO 

 

sobota

27/02/2010

diváků Dublin

ANGLIE

 

IRSKO 

 

sobota

13/03/2010


 diváků

SKOTSKO 

 

ANGLIE 

 

sobota

13/03/2010


diváků

IRSKO

 

WALES

 

neděle

14/03/2010

 

diváků

Paris 

 FRANCIE

 

ITÁLIE 

 

sobota

20/03/2010

 

 diváků

Cardif 

WALES 

 

ITÁLIE

 

sobota

20/03/2010

 

diváků

Dublin

IRSKO

 

SKOTSKO

 

sobota

20/03/2010

 

diváků

Paris

FRANCIE

 

ANGLIE 

 


Tabulka Poháru šesti zemí ...

Další články popisující zápasy 2.  kola  najdete na ...

min: Francie vykročila k triumfu, Skotové přišli o body i vážně zraněného hráče (IDNES.CZ)
Klikni a uvidíš celý článek !!!


Související články na  ...  
 



KRÜTZNER, E., SKÁLA, P. : Pohár šesti zahájil úspěchy Irů nad Itálií, Anglie nad Walesem a Francie nad Skotskem
Klikni a uvidíš celý článek !!!  ...

KRÜTZNER E.: Startuje nejstarší ragbyová soutěž na světě - Pohár šesti zemí
Klikni a uvidíš celý článek !!! ...