Zápasy:
IRSKO - FRANCIE 30:21, ANGLIE – ITÁLIE 36:11 a SKOTSKO – WALES 13:26 pod drobnohledem Eduarda Krütznera ...
"Hra je oproti minulým létům daleko otevřenější, hraje se více rukama a taktické kopy získávají na kvalitě, jejich úspěšnost se blíží 50%. Tím pádem je hra lépe rozložena na všechny hráče. Díky úpravě pravidel se minimálně používají mauly, které dříve často vévodily hře. Velkým problémem zůstává hra na zemi. Tady se ukazuje, že už mělo být uplatňováno nové pravidlo hry skládaný – skládající, které je již s úspěchem zavedeno na Jižní polokouli. Některá rozhodnutí rozhodčích byla více jak problematická, často ovlivněná iniciálním postavením a úhlem pohledu rozhodčího," soudí zkušený ragbyový teoretik Krützner.
"Výhoda postavení obrany 5 m za mlýnem se plně projevuje v útočné hře, útočí se již z prvního míče a mužstva se snaží o co nejrychlejší přečíslení. Celkově je možno říci, že je velmi obtížné najít mezery v dnes skoro dokonalých obranách a proto se mužstva snaží hrát co nejvíce do strany a hledat volný prostor až u postraních čar, zejména dlouhou přihrávkou. Úspěšná jsou ta mužstva, která hrají dynamicky, akce jsou prováděna v plné rychlosti, v případě zastavení akce soupeřem se snaží o co nejrychlejší ruck s využitím co nejméně hráčů, jejich opakování se pohybuje mezi 3 – 4 a pak následuje buď rozehrání na útok, nebo taktický kop. Prakticky se nepoužívají kříže, ale uplatňují se daleko více individuální duely jeden na jednoho. Předvedená hra všech mužstev se rozhodně musela líbit divákům, ve hře je méně silových prvků a hra je daleko plynulejší a dynamičtější," dodává muž ragbyovým jménem Medák.
" Za poznámku stojí jistě nepovedený pokus zkušeného jehoafrického trenéra Itálie Nicka Malleta, když v tak důležitém utkání postavil na mlýnovku rváčka Maura Bergamasca a ten na tomto nezvyklém postu úplně vyhořel a byl jednou z příčin, proč se Itálie v prvním poločase nedostala vůbec do hry. Ve druhém poločase kouč Itálie pochopil svůj omyl a vystřídal ho, ale to už mužstvo prohrávalo 22 : 3. Experimenty se nemají dělat v tak důležitých zápasech, na to jsou turné a přípravná utkání," komentuje dál sledované zápasy mistr Eduard.
ROZBOR KOPŮ:
Irsko – Francie : IRSKO – 28 (18 + 10) FRANCIE - 24 (10 + 14)
Anglie – Itálie : ANGLIE – 35 (19 + 16) ITÁLIE – 34 (16 + 18)
Skotsko – Wales : SKOTSKO – 22 (12 + 10) WALES – 25 (13 + 12)
ROZBOR SEKVENCÍ AKCÍ :
Irsko – Francie : IRSKO – 10 (5 + 5) nejkratší 3 nejdelší 6 FRANCIE – 10 (4 + 6) 3 a max 4
Anglie – Itálie : ANGLIE – 9 (4 + 5) nejméně 3 nejdelší 2 x 9 ITALIE – 16 (9+7) 3 a max. 9
Skotsko – Wales : SKOTSKO – 14 (9+5) nejméně 3 max.15, WALES – 12 (5+7) mezi 3 – 5
"Více nám napoví další zápasy v Poháru 6 zemí a pevně věřím, že úprava pravidel se rozhodně kladně projeví na systémech hry většiny mužstev a tedy i našich. Aby se to povedlo, pak se musí naši trenéři zaměřit ve své přípravě zejména na dynamiku hry, tedy na všechny moderní prvky, které jí to umožňují. Také v našich podmínkách máme někdy problém s výkladem pravidel, proto by bylo dobré ještě před zahájením soutěží svolat seminář trenérů s rozhodčími a vše si ujasnit. Nebude pak docházet ke zbytečným vzájemným nedorozuměním," uzavírá Krützner senior.
Související články ....
Pohár šesti zemí odstartoval špatně pro borce v modrém (7. února 2009)