Golf a ragbyové sedmičky mají šanci být na OH v roce 2016

Zpráva byla naposled aktualizovaná 13.8.2009 v 18.00 hodin   

Dále výkonný výbor MOV na svém zasedání druhý srpnový čtvrtek  rozhodl, že na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 budou boxovat ženy. Rozšíření tohoto sportu, který byl pod pěti spletenými kruhy zatím výhradně doménou mužů. Box byl dosud jediným sportem v současné skladbě letních olympijských her, v němž nesoutěžily ženy. Podle návrhu mezinárodní boxerské federace by se mělo při londýnské premiéře představit 40 boxerek po osmi v pěti váhových kategoriích.

Na olympijských hrách v roce 2016 by mohly být soutěže pod pěti kruhy rozšířeny o další dva sporty golf a sedmičkové ragby, které navrhl výkonný výbor MOV. Se svou snahou o návrat tak prozatím neuspěly baseball a softbal, daleko do programu mají squash, karate a kolečkové bruslení.

"Doporučení výkonného výboru může ovlivnit rozhodování 106 členů pléna MOV, které bude v říjnu 2008 v Kodani hlasovat o změně. V dánské metropoli se zároveň rozhodne právě o pořadateli her 2016 - vybírat se bude ze čtveřice Chicago, Madrid, Tokio a Rio de Janeiro," píše se ve zprávě, kterou vydala ČTK.

Golfisté soutěžili na olympijských hrách v roce 1900 a 1904, ragby se naposledy představilo ve svém tradičním formátu s patnácti hráči na OH 1924. Oba sporty mají i svou ženskou variantu.


"Je to dobrá zpráva, na kterou jsme čekali mnoho let," řekl Eduard Krützner ke zprávě o doporučení ragby MOV, aby se hra se šišatým míčem stala olympijským sportem. Legenda českého ragby, která hrála za reprezentaci a později jí i trénovala, ví o čem mluví. Krützner je z českých ragbistů mezi ragbyovými činovníky ve světě neznámější a byl u všech významných jednání od osmdesátých let do současnosti. V roce 1971 se dokonce Eduard Krützner potkal v Říčanech s pozdějším prezidentem MOV Jacquesem Roggem na ragbyovém hřišti jako soupeři. "Jacques hrál v belgickém roji a já proti němu v československém týmu, který tehdy vyhrál," vzpomíná si český ragbyový internacionál na první setkání s jachtařem a ragbistou v jedné osobě, který nyní řídí olympijské hnutí.

"Tahle zpráva hodně znamená pro všechny ragbisty na celém světě. Ostatně už o to usilujeme asi dvacet let a všichni vědí, jak by zařazení ragby na OH tomuto sportu pomohlo. Ideální předpoklady pro ragby byly například v Sydney, protože více než 80 000 Australanů jsou orgamizovaní ragbisté . Nebo by mohly být skvělé podmínky v Londýně, neboť jen Anglická ragbyová federace registruje 600 000 ragbistů a to nepočítám ještě dohromady dalších téměř 200 000 ragbistů z řad Skotů, Irů a Walesanů. Naposled jsme o možnosti hrát ragby na olympiádě jednali na nedávném kongresu evropské ragbyové federacece FIRA-AER v Moskvě a všichni účastníci odhadovali, že by olympijské ragby bylo především skvělou reklamou zaměřenou na mládež. Sedmičková varianta ragby má ještě tu výhodu, že lze turnaj odehrát během víkendu a hrají jej ženy," vyjádřil se ke zprávě bývalý dlouholetý ragbyový reprezentant a trenér Bruno Kudrna, který nyní zastupuje Česko v mezinárodních federacích.

FIRA - AER, což je evropská federace ragby vydala nedávno po sezóně žebříček evropských zemí v sedmičkovém ragby, o kterém se uvažuje, že by bylo zařazeno na OH.
Ženy Česka jsou v Evropě na dvanáctém místě z celkových 32 zemí a muži z České republiky až  na šestnáctém z celkových 31 zemí. Nejlepší v Evropě jsou Rusové, před Francouzi a Italy a v ženském ragby v Evropě kralují Angličanky. Ragbyové sedmičky se hrají nejenom v Evropě, ale rovněž v Africe, v Asii, v severní i v jižní Americe a v Austrálii a Oceánii. Českeragby.cz neví nic o tom, že by se hrály sedmičky v Antarktidě.

Další ohlasy a informace v češtině jsou na ...

Karel Gaman: Sedmičky a golf doporučeny do programu OH (web RC Havířov)