DOBŘEJOVICE (12.7.2008): Česko - Itálie 18:38 (10:22)
České ragbisty League čeká ještě jedno utkání a to 2. srpna 2008 v Karlshuhe s Německem. Protože reprezentanti Německa rovněž s Itálií prohráli 26:58, půjde v Německu českým ragbistům o konečné druhé místo ve skupině evropské soutěže.
Ve světě je tento sport populární zejména v zemích, kde se těší popularitě i ragbyové patnáctky jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Francie a Velká Britanie.
"Dívejme se na ragbyové třináctky jako na alternativu hry se šišatým míčem ragbyových patnáctek, které mají zejména v Evropě daleko větší popularitu i u nás. Hra ve třinácti má ovšem také svoji dlouholetou historii a jen na britských ostrovech se ji v současnosti věnují desítky tisích sportovců. Názor na tuto hru byl a možná ještě stále je ovlivněn skutečností, že dříve ji hráli spíše muži z nižších sociálních vrstev například dělníci, učňové, zatímco patnáctky se hrály nejčastěji na univerzitách nebo na středních školách a pak se patnáctkám dále věnovali absolventi těchto škol. Rugby League nebo XIII, jak se tato hra označuje, vzniklo v roce 1895 na severu Anglie, když někteří hráči ragby potřebovali peníze, aby mohli odejít ze svých zaměstnání a mohli se tak plně věnovat hře. Hráči na jihu Anglie, kteří naopak neměli finanční potíže, s nimi nesouhlasili, a tak došlo k jejich odtržení a také ke vzniku Ragby League, zatímco jižní kluby hrály Ragby Union. Hra se pak vyvíjela odděleně na základě rozdílných pravidel. U ragby - league tak došlo k odlišnostem třeba v počtu hrajících hráčů v jednom týmu a rozdílné je i bodování. Za položení úspěšný tým získá jen 4 body, následný kop 2 body a za kop ze hry je jen jeden bod. Lze říci, že se hraje se bez rváčků a útočící tým má celkem šest pokusů k dosažení bodů, pokud ovšem míč neztratí nebo neudělá přestupek proti pravidlům," vysvětluje pravidla třináctek předseda české federace a manažer reprezentace, ale také bývalý reprezentant v patnáctkách Milan Mrtýnek.
Postřehy z Dobřejovic ...
• Mezistátní utkání Česko - Itálie se hrálo na vedlejším hřišti místního fotbalového klubu v Dobřejovicích ,
Na hlavním hřišti se odehrál jen slavnostní ceremoniál, při kterém se tam hrály hymny obou zemí a proběhlo tam i společné fotografování.
• Branky ve tvaru písmene H pořadatelé vyřešili jednoduše, k fotbalovým brankám přivázali dvě trubky, které asi jen o dva metry převyšovaly břevno. Pomezní rozhodčí, dva z celkových čtyř, to při vysokých kopech na branku měli hodně složité s posuzováním úspěšnosti kopů.
• Míč se několikrát během hry ocitl v místním potoce, ale i s tím si pořadatelé poradili, když využívali dvě kovové míčolovky (kovová týč s naběrákem).
• Z diváků byla asi polovina italských a fanoušci soupeře byli naležitě upravení a veselí. Proto při povzbuzování aktérů na hřišti bylo slyšet nejvíce "Vivat Italia" .
• V Česku se nehraje zatím žádná soutěž a jediný větší kolektiv ragby League působí v Berouně, kde se tomuto sportu věnují učňové zdejšího učiliště.