"V ragby je úplně jiná kultura i atmosféra než ve fotbale," říká Jiří Štuksa, přední český rozhodčí a ragbyový komentátor.
Stokiloví hromotluci se srážejí, nešetří se, nic si nedarují, ale po zápase se obejmou. Neuvidíte zákeřný zákrok. Fotbalisté po sobě jdou nejen během utkání, ale i po něm. "Všiml jsem si, že i když je ve fotbale konec, tak si nadávají. Ragbisti mají k soupeři vrozený respekt," zdůraznil Štuksa.
Neúcta mezi protivníky však není zásadním faktem, proč se fotbaloví rozhodčí v Česku možnosti, zavést projevy ze hřiště až k divákům, brání. Právě s tím nedávno přišla Česká televize, jež zápasy Gambrinus ligy vysílá.
"Hlavní rozdíl je v tom, jak hráči s rozhodčím v ragby a ve fotbale komunikují. V ragby mezi nimi panuje úcta, hráči sudímu vykají, oslovují ho pane. Rozhodčí jim tyká a volá na ně křestními jmény," líčí Štuksa.
Ve fotbale je rozhodčí pro hráče téměř nepřítel. Během zápasu se ho snaží podvést nasimulovanými pády, po utkání pro ně bývá často viníkem neúspěšného výsledku. V ragby po odpískání neuslyšíte od hráčů vulgární nadávky, neuvidíte teatrální gesta a výlevy. Zato fotbal je nesportovními situacemi zaplaven, byť to neplatí například pro anglickou Premier League.
Když v české Gambrinus lize sudímu hráči sprostě nadávají, rozhodčí je zpravidla shovívavý, jindy drsný. Proto mikrofon, který by hlasy přinesl televizním divákům i fanouškům na stadionu, odmítá.
Ragby si už před lety poradilo s jiným fenoménem - při sporných situacích se využívá video. To však šéfové světového fotbalu odmítají.
Celý článek min: Ragbisté sudího oslovují pane, fotbalisté mu nadávají a spílají si přečtěte na ...
Klikni a uvidíš celý článek !!!