Kdyby se hrálo MS v ragby v šedesátých letech, tak jej Československo hrálo


Rugby World Cup je největší sportovní událost roku 2015! Nevěříte?

Bývalý reprezentant, ale i trenér, pozdější mezinárodní funkcionář a prezident České rugbyové unie nedávno oslavil osmdesátiny.  Při té příležitosti je čas se ohlédnout za vaší sportovní hráčskou, trenérskou i činovnickou dráhou. Na co nejraději vzpomínáte?

"Největších úspěchů dosahovalo československé ragby v šedesátých letech, kdy Francie proti nám nasazovala svůj nejsilnější tým, který hrál tehdejší Pohár pěti národů. Hráli jsme s Francií, s Rumuny i s Itálií vyrovnaná utkání. Nu a to jsou země, které jsou pravidelnými účastníky MS od roku 1987 až po ten letošní, který se hraje v Anglii. Kdyby se tehdy hrálo MS a šampionát by měl dvacet učastníků, bylo by Československo jedním z nich. Tehdy Československo patřilo mezi osm nejlepších týmů Evropy," zalitoval legendární  ragbista.

Proč tomu tedy není tak v současné době?

"To je na dlouhé vyprávění. Ještě před osmi lety jsme hráli A skupinu ME. V posledních letech reprezentace dokonce porážela i Rusko, Španělsko a ani  Belgie pro nás nebyl žádný silný soupeř. Od chvíle, kdy se ragby v podobě sedmiček dostalo na olympijské hry, vytvořili v těchto zemích hře se šišatým míčem příznivé  podmínky, založili se tam například akademie, nu a pak se následně úroveň  ragby  u nich  zvedla. Proto nyní  nás při měření sil některé země předbíhají. Musíme si uvědomit, že  v Česku se hraje ragby stále na amatérské úrovni. Není tu žádný profesionální  hráč natož klub. Máme ovšem hráče, kteří působí v zahraničí a to jsou profesionálové, ale není jich tolik, aby vytvořili tým, který by sváděl stejně vyrovnaná utkání se soupeři, s kterými jsme před padesáti a čtyřiceti lety hráli my."

Kam se za tu dobu ragby dostalo?

"Hra se zrychlila. Hrají ji profesionálové a navíc v evropských klubových soutěžích hrají hráči z jižní polokoule, kteří hrají dynamičtější ragby. Pro ně je angažmá v Evropě obrovskou motivací, ale tou je nakonec i pro české hráče. V české lize hrají borci, kteří trénují po práci a proto tréninky začínají až pozdě večer, aby se hráčů sešlo, co nejvíce. Někteří reprezentanti si na utkání v zahraničí vybírají dokonce i dovolenou, aby neměli u zaměstnavatele problémy."

Může MS českým ragbistům pomoci?

"Vzhledem k tomu, že většinu utkání ze šampionátu  vysílá ČT na kanále Sport, budeme  jej moci sledovat a učit se třeba i při zápasech  týmů  jako jsou Samoa, Tonga, Fidži nebo třeba Argentina. Většinou se asi každý ragbista těší na hru Novozélanďanů, kteří obhajují mistrovský titul, ale hodně zajimavá utkání svedou i Australané, Jihoafričané a domácí Angličané. Z Evropanů může překvapit i Irsko nebo Wales. Čeští ragbisté uvidí, jak se hraje ragby na světové úrovni. Budou moci sledovat v několika podáních borce, který hraje na místě, na kterém nastupují oni  v českých soutěžích."

Co je na ragby tak úžasné,  že jeho světový  šampinát ve světě sleduje po letní olympiádě a MS ve fotbale nejvíce diváků?

"Především to je atmosféra při utkání, kterou vypozorujete i z té televize. Při ragbyových utkáních nejsou v hledištích žádné incidenty, hráči i diváci se chovají fair play a není vzácností, že pěknou akci soupeře pochválí potleskem i diváci, kteří fandi tomu druhému týmu. Ragby není jen  sport, ale je to také filozofie. Tento kontaktní sport je  možná  pro někoho až příliš tvrdý, ale je krásný. Může jej hrát malý, velký, hubený i silnější hráč. Podívejte se na něj během následný týdnů!"


Osmdesátiny legendárního ragbisty Eduarda Krütznera




Eduard Krützner se svým přítelem Pierem Villpreuxem v Praze. Willpreux v osmdesátých letech byl kapitánem Francie a jeho proslavenost ve Francii by se dala porovnat třeba v Česku s fotbalistou Antonínem Panenkou.

 (
(ps, Sportovnilisty.cz & Českeragby.cz, Foto: Petr Skála)