Novozélanďané dokonce uvažují o referendu, ve kterém by se rozhodlo, zda ke změně dojde.
Patrně víte, že současná vlajka protinožců je modrá a malá britská vlajka v jejím levém horním rohu připomíná náležitost Nového Zélandu do Britského společenství. V modrém poli mají Novozélanďané ještě čtyři červené hvězdy.
" Mohu se přiznat, že si ji docela pletu s australskou vlajkou, která je podobná a jen ty hvězdy má bílé a má jich více," upozornil Prvnízprávy.cz na rozdílnost vlajek Austrálie a Nového Zélandu jeden učitel zeměpisu.
Premiér Nového Zélandu John Key nedávno sdělil, že se vlajky obou zemí plete hodně lidí. Jemu by se líbila například vlajka, kterou mají za svou diváci tradičních novozélandských sportů. Je to černá vlajka se stříbrnou kapradinou.
"Má mezinárodní uznání a prestiž. Je součástí moderního pohledu na Nový Zéland," uvedl nedávno novozélandský předseda vlady k podpoře významné změny v historii země, která má šestkrát více ovcí než je přes čtyři miliony současných obyvatel.
Nebyla to ostatně první změna státní vlajky, při které by ji měnil stát Britského společenství. Vždyť ještě v polovině minulého století měli Kanaďané červenou vlajku s malou britskou v levém horním rohu. Byli to však i hokejoví příznivci, kteří mávajíce v hledišti vlajkou s javorovým listem, se zasloužili o změnu. Nu a kdo si vzpomene dnes, že Kanaďané měli jinou vlajku než tu s červeným javorovým listem v bílem poli ohraničeném červenými pruhy.
Nyní o něco podobného usilují sportovní příznivci a s nimi i premiér Nového Zélandu.
Můžete vědět, že britskou vlaječku jako součást své státní vlajky mají dosud vedle obyvatel Austrálie, Nového Zélandu, ještě obyvatelé Fidži a Tuvalu. Jen tak pro zajímavost, tři z nich dosud vlály vždy při každém mistrovství světa v ragby. To další MS se pořádá v roce 2015 a třeba už při něm ta novozélandská vlajka bude odpovídat té, s kterou mavají diváci na své borce, jinak úřadující mistry světa v ragby.
Další sportovní zpravodajství rovněž na webu