Zajímavá ragbyová čísla z Francie ...

Průměrná návštěva v TOP 14 byla 16 860 diváků na zápas. Ale na zápasy v play-off to bylo dokonce 43 467 diváků. Je například zajímavé, že La Rochelle a Agen měly všechna utkání, která hrály doma, vyprodané.

Bylo položeno 697 pětek ve 187 zápasech, což je průměr 3,7 pětky na zápas. To je o 99 pětek více než v loňské sezóně. Viditelně se preferuje ofenzivní hra. Experti zde zmiňují problém, který zásadně ovlivňuje výkonnost francouzských mužstev v evropských soutěžích, ale také reprezentace. Francouzští rozhodčí zvýhodňují příliš hru útočícího mužstva a tím ovlivňují negativně obranné návyky hráčů v defenzivě. Ti raději do rucků nechodí, protože je zde příliš velké riziko penalizace. To se plně projevilo při těžké porážce Francie v zápase s Austrálií. Australané právě v těchto akcích Francouze značně převyšovali.

Zajímavé je také srovnání finálového utkání v TOP 14 a Heineken Cupu. Viditelný je rozdíl v intenzitě hry a nasazení, ale také pohlednosti zápasu pro diváka.
První je rozdíl v intenzitě. Finále TOP 14 se hrálo pouze 30% skutečného času, zatím co finále HC 44%. Ten značný rozdíl je zajisté dán technikou hráčů. Ve finále HC bylo odehráno 282 přihrávek oproti 142 v TOP 14. To už je značný rozdíl. Počet rucků je prakticky stejný 167 HC – 160 TOP 14. Rozdíl je však v tom, že v TOP 14 je to 7 rucků za minutu a v HC pouze 5 (v závislosti na čistém odehraném čase). To ukazuje, že francouzské ragby se hraje více na zemi. Moderní ragby dává přednost hře ve stoje. Rozdíl je také ve skládání – francouzská mužstva měla úspěšnost skládek 94% (dáno zřejmě menším nasazením) s překročením čáry zisku pouze 4 x. Zatím co britská mužstva měla 86% skládek, ale 22 x z toho překonaly čáru zisku. Tato čísla jasně ukazují, že zápas v Heineken Cupu byl pro diváka daleko zajímavější, protože v něm padlo 5 pětek, kdežto v TOP 14 pouze 1.

Zajímavé by bylo srovnání těchto čísel s čísly z naši Extraligy. Byla by to zajisté čísla, která by měla ovlivnit tréninkový proces v klubech, ale také vyjasnit problematiku výkladu pravidel, tak jak to provedli ve Francii.