V Přelouči hraji ragby civilisté už čtyřicet let
Málokterý nezaniklý ragbyový klub se může pochlubit, že hrál ragby na obou březích nejdelší řeky, která pramení v Česku, což je Labe. Tím je civilní klub RC Přelouč založený chlapíky, kteří si po absolvování základní vojenské služby v Přelouči zamilovali mimo jiné i krásnou polabskou krajinu.
V roce 1974 byl založený ragbyový klub Tesla Přelouč. Nu a protože po založení tohoto klubu žádný další ragby klub dlouho nevznikl, byli ve své době Východočeši unikátní, považovaní a chválení třeba za práci s mládeží.
V Přelouči se v roce 1993 hrálo derby mezi zde působícími vojáky a civilním klubem. Proč to zmiňujeme? Protože po pražských derby a brněnském derby to bylo třetí městské derby v historii českého ragby.
Zkrátka a dobře v Přelouči ragby žije čtyřicet let. Hra se šiškou zůstala ve městě mezi Kolínem a Pardubicemi i po zániku armádního ragbyového klubu. Východočeši si vedou docela dobře. Přelouč získala v historii několik sad medailí nejdříve v mládežnických týmech, pak v ženských sedmičkách a v poslední době vozí Přelouč medaile z republikového mistrovství muži v olympijských sedmičkách.
Přeloučské ragby žije a možná je to i tím, že v čele klubu je Bořek Trejbal, který desítky let vlastnil pohřební službu.
Z kroniky přeloučského ragby
V roce 1974 Leopold Blachut, Jiří Mít a Jiří Franta po odchodu z Dukly Přelouč do civilu založili v sídle armádního ragby ještě jedenragbyový klub. Ustavující schůze nového civilního přeloučského klubu proběhla 16. 6. 1974 a na první historické utkání(14. 9. 1974): Slavia B – Tesla Přelouč 35:41 ( 9:11 ) přijelo do Prahy 26 hráčů a 9 příznivců. Ragbisté Tesly trénovali a hráli na hřišti armádního klubu na Slavíkových ostrovech za Labem.
V roce 1992 první kvalifikační pokus o postup do nejvyšší soutěže skončil po utkáních s vítězem moravského oblastního přeboru Ostrava – Přelouč 9:9 a 8:0 ještě neúspěchem, ale v roce 1993 po vítězství v kvalifikačním utkáníOlomouc – Přelouč 3:13 už Východočeši poprvé v historii probojovali do první ligy. Prvoligovou premiérou bylo východočeské derby (4. 9. 1993): Přelouč – VTJ Pardubice 10:10 (10:0), při kterém bodovali Martin Kohout autor první přeloučské ligové pětky) a kopáč Krupka.
V roce 1994 v konečnétabulce ligového ročníku 1993-94 Přelouč skončila na posledním desátém místě s bilancí 3 nerozhodné výsledky a 15 porážek, ale v nejvyšší soutěži se udržela, neboť po zrušení armádního týmu VTJ Pardubice využila nabídky pokračovatmísto vojáků dál v ligové soutěži. V dalším ročníku soutěže bylo zaznamenáno první ligové vítězství (15.10.1994): Přelouč – Zlín 18:0. Začalo se trénovat a hrát na novém hřišti pod městským parkem.
V roce 2000 mladší žáci Přelouče se stali ve Vyškově mistry ČR a muži po roční pouze úspěšně bez porážky odehráli všechna podzimní utkání ve druhé nejvyšší soutěži v první lize.
V roce 2004 při přeložce železniční trati Praha - Pardubice muselo být natočené i ragbyové hřiště pod městským parkem, které bylo slavnostně otevřeno 19.6.2004 za přítomnosti starostky Burešové a dalších hostů k třicátému výročí klubu.
2007 - Přeluč hraje finále poháru České rugbyové unie s Havířovem, ve kterém podlehla 20:23.
2008 - Vstoupila Přelouč do nové celorepublikové soutěže a po deseti letech oěpt hraje s extraligovými kluby
Od roku 2012 hrála Přelouč první ligu mužů a nejvyšší domácí soutěž žen v sedmičkách, která se hraje turnajově.
V roce 2013 muži Přelouče získali bronzové mediale na mistrovství ČR v sedmičkách a v roce 2014 dokonce stříbrné.
Z Přelouče se někteří borci prosadili i v reprezentaci. Například rojníci Václav Čermák a Radim Backa. Naposled za ČR z Přelouče bodoval svým přesnými kopy na ME U20 Jan Kohout.
To, že ragby se hraje v Přelouči čtyřicet let se projevuje i na hřišti. Vždyť v Přelouči spolu hraje otec Čížek se svými dvěma synky nebo tu najdete jednoho starší borce, který nahrává svému synovci.