Ragbisty v Rakovníku navštívila osobnost českého ragby Eduard Krützner

RAKOVNÍK - Ragbyové soutěže jsou třístupňové. V extralize ze středočeských ragbyových týmů hraje A tým Mountfieldu Říčany, v první lize hraje říčanský B tým a v oblastním přeboru mají Středočeši dokonce tři želízka v ohni: Rakovník, Sedlčany a Kralupy nad Vltavou.
Soutěž se hraje turnajovým způsobem a tak třetí říjnovou neděli turnaj pořádali ragbisté v Rakovníku.

" Turnaje se zúčastnila všechny mužstva pořádající RK Rakovník, RC Plzeň, RK Sedlčany a RC Kralupy. Mužstva hrála o 12 hráčích, ale kladem bylo, že měly většinou i dostatek náhradníků. Byl jsem opravdu mile překvapen velmi dobrou úrovní hry všech týmů. Je třeba si uvědomit, že většina hráčů se ragby věnuje velmi krátkou dobu, často jen poslední rok. Všechna utkání se hrála velmi bojovně, ale i ve velmi dobrém duchu fair-play. Velký podíl na tom měli oba rozhodčí Tomáš Ripcsik a Milan Haitman. S velkým citem se snažili, aby hra měla plynulost a k tomu ještě upozorňovali hráče na jejich chyby. Výsledky turnaje nebyly pro mne ani tak důležité, jako skutečnost, že jsem zde viděl řadu velmi talentovaných hráčů, kteří při soustavném odborném vedení mohou brzo vyrůst v kvalitní ragbisty," chválí soutěž muž, jemuž ragbisté říkají Medák.

Přesto našel i slabiny týmů, ve kterých hrají začátečníci.  " Největší slabinou všech mužstev, je problém s pochopením základních principů všeobecného pohybu hráčů v herních situacích. Dále je to individuální technika, která vzhledem ke krátké herní praxi, činí většině hráčů potíže, zejména v plné rychlosti, ale to se dá napravit, " upozorňuje Eduard Krützner .

" Organizačně byl turnaj velmi dobře zajištěn. Hrálo se na pěkném stadionu s výborným trávníkema před poměrně dost diváky. Určitě by stálo za to uspořádat zde nějaké propagační utkání. Stadion byl ozvučen a hlasatel informoval diváky o dění na hřišti. Po turnaji jsem měl možnost si popovídat se zástupci všech čtyř týmů. Z debaty vyplynulo, že postrádají lepší komunikaci s vedením unie. RC Plzeň by potřeboval od Unie doporučení pro Magistrát města Plzně, týkající se pronájmu hřiště pro jejich klub, neboť jedině Plzeň zatím nemá k dispozici hřiště. Dobrou zprávou je, že v České Budějovicích už mají také okolo 30 zájemců o ragby. V klubech panuje nadšení. Do sportovního kalendáře by chtěli zařadit také turnaje v sedmičkách, které odpovídají jejich výkonnosti. Kdyby to bylo na začatku jarní sezóny, uvítali by to. Zkrátka a dobře. Domů jsem odjížděl s těmi nejlepšími pocity a s vědomím, že o náš sport mají zájem opravdoví nadšenci, kteří plně respektují všechny kladné hodnoty včetně filosofie hry, kterou náme rádi," doplňuje své zážitky legendární ragbista.

Je třeba přiznat, že popularizaci ragby pomáhají přenosy ČT 4 z mistrovství světa v ragby, které o víkendu končí na Novém Zélandu.

"V Rakovníku všichni přiznali, že jim MS přivádí na hřiště nové zájemce o ragby. Osobně si myslím, že MS vyhraje Nový Zéland. All Blacks jsou sice pod velkým tlakem, ale druhý finalista Francie v současné formě je nemůže ohrozit, i když budou bojovat ze všech sil. Bude to pro ně satisfakce, ale jak je znám, možná už jsou Francouzi spokojení, že jsou ve finále. Navíc o tom ve Francii všichni pochybovali. Zajímavé bude i utkání o třetí místo. Zdecimovaný útok Australie bude mít s Walesany těžkou roli. MS mělo rozhodně velký úspěch, bohužel ne tak finanční, což bude problém pro mezinárodní ragbyovou federeaci IRB a všechny členské unie, protože nebude tolik peněz na rozvoj. Hra je čím dál tím náročnější, o čem svědčí řada zranění. Zlepšila se obrana, ale to má za následek, že padá málo pětek, nu a pětky jsou kořením ragby. Rozhodně se musí vyřešit problém zborcených mlýnů, velké množství trestných kopů je trest, který neodpovídá skutečnosti. Jsem si jistý, že z 80 až z 90 % mlýnů spadne mlýn díky nějaké chybě, jako je podklouznutí a podobně. Rozhodně to není na trestný, ale jen na volný kop. Ti pilíři přeci nejsou idioti, aby se vystavovali trestnému kopu. Pravidlo se musí změnit, stejně jako hra na zemi. Pravidlo je jasné, ale stále zde vidíme řadu přestupků, jako naskakování do chumlů hráčů, zalehnutí skládaného a další chyby. Věřím, že se do příštího MS vše vyřeší. Možná k tomu přispěji i já, neboť své připomínky posílám svému dobrému známému Pierrovi Villepreuxovi, který je členem mezinárodní komise pro úpravu ragbyových pravidel," uzavřel v Rakovníku své povídání Eduard Krützner.