Eduard Krützner pro České ragby analyzuje extraligu


Extraliga plně prokázala svoji velkou vyrovnaností, že bylo správné, že kluby odsouhlasily, aby byl zachován počet osm mužstev v soutěži. Kdyby se hrálo jen v šest mužstvech, jak bylo původně požadováno, byla by soutěž ochuzena jak o Dragon Brno, který prokázal velké zlepšení a v konečném pořadí obsadil 3.místo, tak o RC Vyškov, který byl velmi dobrým soupeřem všem týmům a navíc je klubem, jež tradičně velmi dobře pracuje s mládeží. Naopak loňský mistr RC Říčany, skončily až na šestém místě a podle původního návrhu by sestoupily, což by určitě negativně poškodilo další baštu výborné práce s mládeží. Letos nakonec sestupuje RC Havířov, který byl v loňském finále, zdatným soupeřem Říčan.

Všeobecně je možno konstatovat, že všem mužstvům chybí daleko vyrovnanější kádr hráčů. V případě zranění hráčů na určitých postech, chybějí hráči, kteří by je plně nahradili a výkonnost mužstev je tím silně ovlivněna. Letos to postihlo nejvíce Havířov, který na tom byl tak špatně, že musel odvolat družstvo juniorů ze soutěže, aby jimi doplnil mužstvo. Postižení byly i Říčany, ale zranění se nevyhýbala žádnému mužstvu. V současném ragby dochází daleko více k tvrdým kontaktům a hra je fyzicky náročnější. Bohužel tím dochází k daleko častějším zraněním. Protože v našich amatérských podmínkám, není zajištěna dostatečná odborná lékařská péče o naše hráče (měla by být poskytnuta do 24 hodin od vážného zranění), léčení jsou pak dlouhodobá, často dochází k nedoléčení a bohužel někdy ke konci sportovní kariery. Absolutně zapomínáme na regeneraci, která je nezbytnou součástí přípravy hráčů, k udržování jejich formy. Řada hráčů si to uvědomuje a proto se připravují individuálně,  na jejich výkonech je to pak znát, řada hráčů z různých důvodů, nemá takovou tréninkovou morálku a jejich výkonnost je tím negativně poznamenána, což postihuje celé mužstvo.

Forma zkušených hráčů určuje vykonnost extraligových celků

   Současná výkonnost mužstev je velmi závislá na formě zkušených starších hráčích. Tatru táhne dvojice útočníků Rýgl a Vacek, bratři Hoecke, Pragovku zase Syrový, Zelenka, Voves, Čížek, Brno Buryánek, Opravil, Vlk, Spartu Skall, Zachariáš, Slavii Macháček, Chalupa, Veselý, Říčany Rohlík, Brabec, Pekárek, Pachman, Havířov Indrák, Leroch, Tomčík, Madry a  určitě jsem na někoho zapomněl, ale jsou to hráči, kteří mají zkušenosti z těžkých zápasů naši reprezentace, nebo ze zahraničních soutěží. Bohužel, jen málo mladých hráčů se stále prosazuje v našich předních celcích. Je to dáno tím, že úroveň našich mládežnických soutěží nemá potřebnou kvalitu, která by je dostatečně  připravila pro současné náročné ragby.

Proč v juniorech máme jen osmdesát ragbistů

 V soutěži juniorů máme jen čtyři  družstva. To je odhadem okolo 80 hráčů, kteří hrají zápasy se stále stejnými soupeři, což je silně demotivující, chybí možnost porovnat jejich výkonnost se silnějšími zahraničními celky a bohužel stejné problémy máme v kategorii kadetů, kde se soutěž  hraje také v malých počtech a jen v regionech.  Všem by jistě prospělo, aby se během sezóny konaly turnaje v ragby o VII hráčích. Rozhodně by to pozvedlo úroveň herního projevu všech hráčů, ale také by to pomohlo k lepší atmosféře, která je na turnajích vždy velmi přátelská. Navíc by ještě některé další kluby mohly postavit družstvo VII (stačí jen 10-12 hráčů) a tím  bychom měli přehled,  o dalších talentech. Řada klubů bude mít v blízké budoucnosti velké problémy s kvalitním doplněním svých seniorských mužstev. Dobrá práce s mládeží se plně projevila v klubu Mariánské hory, který se s mladíky probojoval do baráže o postup do Extraligy a má také dobrou mládežnickou základnu.  Tím se vracím k I.lize, zaslouženě postupuje Bystrc, která prokazovala stálou dobrou formu, ale i tento klub bude mít v budoucnu problémy, protože mu chybí jak junioři, tak kadeti a tím pádem i Béčko. Extraliga je velmi náročná a vyžaduje minimálně 30-35 hráčů. Petrovice ztratily naději na vysněný postup, slabšími výkony na jaře. Přelouč si udržuje stále dobrou výkonnost. Ostatní mužstva podávají střídavé výkony, často velmi závislé na složení mužstva (opět otázka zraněných). Slovan pokud se sešel v plné sestavě, dovedl potrápit řadu mužstev a jeho výkonnost se určitě lepší.

Nižší soutěže se hrají v Plzni i v Českých Budějovicích

   Oblastní přebor má slušnou úroveň, Béčko Tatry jej s přehledem vede a je dobrou zálohou pro Áčko, Iuridica se lepší a měla by si dát za cíl hrát I.ligu a začít také pracovat s mládeží. Je jen dobře, že se chytla mužstva Českých Budějovic a Plzně. Přesto si myslím, že by se měla ještě utkávat s mužstvy Kralup, Rakovníka a Sedlčan a tím si ověřovat svoji výkonnost. Velmi důležité je, aby do soutěže byl zařazen RC Břeclav, ten pokud nebude mít pravidelnou soutěž, nebude mít dlouhou budoucnost. Klub je dobře strukturován a má i kvalitní trenéry, byla by škoda jej ztratit, tak jak zmizely Karlovy Vary, protože jim nikdo nepomohl.

   Podle mého názoru, by nám zkušenosti z této sezóny měly pomoci pro sestavení Sportovního kalendáře na příští sezónu 2013-14, který by daleko více odpovídal potřebám pro kvalitní přípravu našich reprezentačních celků. Je nesporné, že ten současný měl řadu nedostatků, které negativně ovlivňují sportovní úroveň našich soutěží a tím pádem i výsledky našich reprezentantů.




Eduard Krützner (foto: Petr Skála)

Pohár ale jaký ?
 
  Pohár je třeba zásadně pozměnit, první ročník byl zcela nedomyšlený, sedm  zápasů bylo skrečováno a současný se také nepovedl, protože značně zkrátil počet podzimních zápasů v Extralize jen na pět. Navíc pro řadu klubu nesloužil pro přípravu, protože pokud se nekvalifikovaly do závěrečné fáze, tři neděle nehrály. Na podzim stačí odehrát pouze dvě utkání v rámci ME seniorů (podzimní sezona je kratší, máme max. 12-13 termínů), ale je třeba zajistit minimálně jedno přípravné utkání. To se týče všech našich výběrů. U-18 i U-20 (tady vidím problém v tom, že příprava na ME není systematická a koná se až v letních měsících, kdy řada hráčů bude mít problémy s uvolňováním, stejně jako vloni) ty by měly sehrát také minimálně po jednom přípravném utkání. Do kalendáře pevně zabudovat utkání Čechy - Morava mládežnických výběrů, která by sloužila k dlouhodobému systematickému výběru talentovaných hráčů, pro reprezentační celky. Kromě toho by tam měly být alespoň 2.turnaje VII pro U-17 a U-19 a jeden pro muže. V soutěžích odehrát kompletní podzimní kola (Extraliga 7, + 3 (2+1) reprezentace, + 1x VII a 2 termíny na Pohár = 13 termínů).

   Jarní sezona (má daleko více termínů až 17, pokud začneme v polovině března) – už nikdy neopakovat to nešťastné rozhodnutí hrát zápasy v ME v termínech, kdy hráči nemají odehrány ani jedno mistrovské utkání (Německo - Moldavsko). Zápasy hrát až v dubnu a  květnu, kdy jsou hráči rozehraní a jsou daleko příznivější klimatické podmínky. Navíc hráči ze zahraničí, mají již často odehrány své soutěže. První zápas naplánovat až po odehrání min. 3. mistrovských zápasů. Kalendář by měl obsahovat tedy 7 zápasů Extraligy + 2 play-off, 3 zápasy ME, 2 turnaje VII v ME + 1 přípravný v zahraničí a 1-2 domácí VII soutěž, ale ne po skončení XV soutěže. (letos pro většinu hráčů končí sezoně v polovině května, protože dál už pokračuje jen play-off, baráž a turnaje VII, ty řada hráčů nehraje – takže jejich jarní sezóna trvá pouze necelé dva měsíce a to je opravdu málo). Máme celkem 17 termínů a bylo by dobré do nich dát, buď přípravné utkání s nějakým atraktivním soupeřem, nebo utkání mistra ČSRU s mistrem Polska, nebo Německa. Kromě toho Čechy - Morava mládežnických výběrů, ME juniorů, přípravné utkání pro U-20 (nejlépe v termínu mezistátního utkání), 2 turnaje pro VII U-17 a U-19, přebor juniorů a kadetů. Finále play-off by měla pořádat unie na předem určeném stadionu a měl by to být velký svátek ragby, včetně případného zápasu baráže o postup do Extraligy, nebo mládežnických finálových zápasů. Neopakovat takovou chybu, jako finále play-off, ve stejném termínu ME žen VII, které pořádáme. Tím značně poškozujeme obě soutěže. Je proto nutné sladit Sportovní kalendář se soutěžemi žen, aby nedocházelo k podobným nesrovnalostem.

Jaká je extraliga ?

   Co se týče herního projevu jednotlivých mužstev v Extralize, je možno konstatovat, že se zlepšila obranná hra většiny mužstev. Převládá však stále hra, kdy hráči vyhledávají kontakt a snaží se prorazit obranou soupeře svoji silou, hře dominují roje, zejména proto, že míče ze skrumáží (rucků) vycházejí pomalu a obrana má čas se dobře zorganizovat. Zlepšila se technika hry v kontaktu, řada mužstev je schopna opakovat řadu fází, ale často chybí ten pravý moment na přečíslení obrany soupeře. Hře útočných řad chybí správné načasování akce a zejména využití celé šířky hřiště (dlouhá přesná přihrávka) a zapojování více hráčů z druhé vlny. Účinný protiútok zatím příliš neovládáme, přestože řada nepovedených taktických kopů, to přímo vyžaduje. V útoku se prosazují hráči, kteří jsou jednak rychlí, mají potřebnou výbušnost i dobrou práci nohou při změně směru a dovedou najít mezery v obraně soupeře, bohužel není jich mnoho. Jedno je jisté, herní výkonnost hráčů rostla počtem odehraných zápasů a to by mělo být pádným argumentem pro domluvení správných termínů pro naši reprezentaci na příští sezónu. Budeme to moc potřebovat, abychom ze soutěže nespadli.

Závěrem

   Na závěre bych ještě doporučil, aby se před novou sezónou sešli rozhodčí s trenéry Extraligy i I.ligy a upřesnili si, co a jak budou posuzovat, aby nedocházelo k různým výkladům pravidel, jak se v současné době někdy děje. Tato praxe se úspěšně provádí ve všech vyspělých ragbyových zemích a přináší lepší výsledky pro obě strany.

Mezititulky  Českéragby.cz