Syn legendárního ragbisty rovněž Eduarda Krütznera, který mimo jiné mnoho let zastupoval české ragby jako národní zástupce v mezinárodní ragbyové federaci FIRA-AER, se tak vydal v jeho stopách na dráhu ragbyového diplomata.
"Ještě nedávno jsem v Česku působil ve funkci sportovního metodika a v té době mne právě proto trenér slovenského reprezetačního týmu požádal o pomoc a pozval v době soustředění slovenského národního týmu na krátkou instruktáž. Spolupráce na Slovensku pokračovala, i když jsem už od září 2009 tím sportovním metodikem v Praze nebyl. Následovala od Slováků nabídka, abych je zastupoval na zasedání evropské rugbyové unie v Paříži, kde bylo potřeba projednat řadu konkrétních věcí třeba termínů zápasů a účast na evropských turnajích sedmiček. Tuto nabídku jsem přijal a do Paříže odcestoval. Přihlásil jsem tam reprezentaci Slovenska do ME v ragby o sedmi hráčích. Požádal o zařazení do skupin v Chorvatsku a v Polsku, jež jsou pro Slovensko nejbližší destinace. Hlasoval jsem pro systém soutěží patnáctek pro skupinu, ve které bude případně Slovensko. Chtěl bych, aby se hrálo formou turnaje v jednoročním cyklu. Jednal jsem dále se zástupci Regionální Developement Manager Michelem Arpaillangem a Douglasem Lenglym o rozvoji ragby na Slovensku. Oba přislíbili pomoc, ale nejprve musíme vypracovat strategický plán rozvoje na období 2010 – 2014. Nejbližší pomocí nám bude vyslání experta FIRA na stáž trenérů a rozhodčích. Aby se Slovensko mohlo zúčastnit kvalifikace na OH, musí splnit několik podmínek, které mu umožní přijetí do světové federace IRB. Tato iniciativa, kterou jsem v Paříži prováděl již jako předseda Slovenské rugbyové unie, kterým jsem byl předtím zvolen, má však smutný příběh. Všechny uvedené body jsme měli projednat na schůzi v Praze, před zápasem Česko - Hongkong, na který se měli přijet podívat členové slovenského výboru. V den konání zápasu 16.12. 2009 se však stala nedaleko Bratislavy kolem 11 hodiny dopravní nehoda, při které zahynul prezident , hráč RC Slovanu Bratislava a hlavně motor slovenského ragby Tony Puverle," upřesňuje svoji pozici včele slovenského ragby Eduard Krützner mladší, který bydlí za Prahou nedaleko Dobřichovic.
"Je to moc smutné nejenom pro jeho nejbližší. Tonymu, který mi jako první nabídl funkci prvního může slovenského ragby, bylo teprve čtyřicet let a měl tolik elánu, že pro hru se šišatým míčem na Slovensku je jeho smrt citelná ztráta. Chlapi, kteří hrají na Slovensku ragby, však chtějí v tomto sportu dál pokračovat už kvůli památce na Tonyho Puverleho." dádává Medák mladší, jak Eduardovi Krütznerovi mladšímu říkají stejně jako jeho otci čeští ragbisté.
Je dobře si připomenout, že hra se šišatým míčem se hrála na Slovensku už za první republiky, ale na ragby se chodilo v Bratislavě i po druhé světové válce. Ještě v šedesátých letech působil v metropoli na Dunaji alespoň armádní tým, ale pak se o ragby už jen hovořilo a psalo vždy na konci usnesení z výročních zasedání Československého svazu ragby.
Uvedená výzva "Spolupodílejme se na znovuzaložení ragby na Slovensku" nenašla tehdy odezvu. Až teprve v novém tisíciletí se na Slovensku začalo hrát ragby a pionýři tohoto sportu pozvali ke spolupráci Čechy a Moraváky.
Provolání adresované do Česka: "Můžete nám pomoci, pokud máte alespoň některého z rodičů nebo prarodičů slovenské národnosti," skutečně oslovilo některé hráče z Moravy i Čech a ti pak posílili reprezentační tým Slovenska.
"To takových podobných posil může být ještě celá řada po celém světě a možná hrají i ve špičkových týmech. Jen o nich nevíme," vidí další posily reprezentace pro začátek mladší Krützner.
Ragbista z Dobřichovic vidí svoji roli v čele slovenského ragby jen ve světlých barvách. "Hrajeme nejnižší evropskou soutěž a tak slovenské ragby může čekat jen vzestup. Když se nám podaří oslovit mládež na Slovensku, bude to skvělé. Je dobře, že ragbyové sedmičky byly zařazeny do programu olympijských her a je tu velká šance pro Slováky se zúčastnit kvalifikace," má jasno Eduard Krützner mladší, který má v mezinárodních federacích snadnější učinkování, než kdokoliv jiný, neboť tam je toto jméno díky jeho otci velmi dobře známé.
"Nezapírám, že chci využít známostí s mnoha osobnostmi evropského ragby. Někteří trenéři z Francie nám ostatně pomáhali v Česku třeba při přípravě juniorského týmu, který jsem trénoval. Využiji samozřejmě otcových kontaktů," přiznává předseda Slovenské rugbyové unie, který je sice Čechem, ale už se nyní naučil slova druhé sloky slovenské hymny. Ostatně znáte je ?
To Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo,
to Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo.
Ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.
Ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.