World Rugby uveřejnil analýzu ze Světového poháru v Japonsku, která prokázala, jak se úspěšně vyvíjí boj o snížení rizika cerebrálních komocí.
Statistika prokázala, že ve srovnání s RWC 2015 se počet komocí na RWC v Japonsku snížil o 28 %. Toho bylo dosaženo tím, že hráči i trenéři se zaměřili na nácvik efektivního skládání, které je v souladu s pravidly. Statistika také prokázala, že 76 % komocí je zapříčiněno skládkami. Vysoké skládky jsou dnes přísněji trestány, o čemž svědčí udělení většího počtu žlutých a červených karet na RWC.
Zajímavé zjištění je také, že prodlužováním čisté hry zápasů, dané dobrými výkony rozhodčích, kteří citlivě využívají pravidla o výhodě, přináší problémy některým hráčům, kteří i když jsou velmi dobře trénovaní, v závěrech zápasů jím chybí síly a musí být střídáni.
Jak říkám ...
"Bylo by zajímavé, aby jsme si také udělali analýzy čistého hracího času v české nejvyšší soutěži a srovnali jsme je ze současným trendem evropských soutěží," dodal Eduard Krützner senior.
World Rugby na symposiu v Paříži, zaměřeném na ochranu zdraví hráčů rozhodlo, že od nové sezony 2020-21 nebudou pravidla ragby umožňovat rozhodčím uznávat položení pětky na spodek chráničů brány.
Docela rozumná změna, staré pravidlo nemělo opodstatnění, protože pětka může být uznány jen tehdy, když je míč položen minimálně na brankovou čáru.
(ek, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)