World Rugby v roce 2026 uspořádá pro tucet nejlepších týmů světa novou soutěž "Nations Cup"! Ta bude pokračovat v roce 2028 v Qataru


Před třetím   lednovým víkendem   roku 2025  byly   v  zahraničí    zveřejněny některé zajimavosti, které potvrzují, že  ragby jede  na plné obrátky a k některým událostem  ve světě  napsal pravidelný komentář   pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior



     aneb co se děje ve  světovém i  v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  zamyšlení  z ragbyových mlýnů  tentokrát opět  ...  


      z celého světa se zaměřením na  Evropu    ... 


     World Rugby od  roku 2026 uspořádá novou soutěž "Nations Cup", ve které bude, každé dva  roky, startovat dvanáct  nejlepších týmů světa. První ročník se odehraje  v Londýně, v měsíci červnu 2026, druhý ročník v roce 2028 bude pořádat Qatar ve městě Doha.  World Rugby uzavřelo velmi lukrativní smlouvu s Qatar Airways  na sponzoring této akce, ve výši 95,2 milionů euro. Smlouva je platná na osm  let, tedy na čtyři ročníky. Jen tak pro zajímavost, v Qataru  v současné době je o ragby velký zájem. Rozvoj ragby je tam  podporovaný silnou ekonomikou. Do nové soutěže se zapojí i  USA, které budou pořadateli třetího ročníku v roce 2030. Také za velkou louží  zaznamenávají  po Světovém poháru v roce 2023, velký nárůst zájemců o ragby.

   Zimní soustředění reprezentace Rumunska, probíhá v současné době v polovině ledna 2025 na jihu Francie v Biarritzu. Rumuni se připravují totiž na nový ročník Championship 2025, který je současně kvalifikací na MS 2027. Rumunům jde o to, probojovat se během Championship 2025 do semifinále a tím i na Světový šampionát. Ve skupině B na Rumuny čekají  utkání s  Portugalci, s Němci a s  Belgičany. 

    Trenér Blues Fabien Galthie nominoval na Pohár šesti národů 42 hráčů. Pro srovnání Česko  má v nominaci 54 hráčů. Francouzi mají  z těch 42 hráčů  11 hráčů do první řady. Důvodem je současná velmi náročná hra prvořadníků, která vyžaduje prakticky v každém zápase, výměnu celé první řady. Navíc dle statistik, nejvíc zranění mají právě pilíři a mlynáři. To je pro mne argument, že by se z toho měli konečně experti WR poučit a přistoupit ke změně pravidla o zborcení mlýna. Vždyť už před časem bylo úspěšně vyzkoušeno pravidlo, že na místo TK za zborcený mlýn, bylo použito pravidlo volného kopu. Důvodů bylo několik, za prvé, je opravdu velmi obtížné, určit viníka zborcení, mlýny se často opakovaly, protože nebylo možno určit viníka a také proto, že některé týmy  využívaly zborcených mlýnů k zisku TK. Pravidlo mlýnu, specialita našeho sportu, bylo původně zvoleno proto, aby bylo na hřišti shromážděno na jednom místě 16 hráčů a tak vznikl větší prostor pro hru útočných řad. Volný kop problém zborcených mlýnů vyřešil  tím, že se mlýny neopakovaly a hra se tím podstatně zrychlila a přestala být také taktickým prvkem, některých týmů. Volný kop za zborcený mlýn, WR slibuje zavést již od  Světového poháru v roce 2027, který se bude hrát  v Austrálii. Nechme se překvapit, jak to dopadne.




Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .



(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláže a foto: Petr Skála)

(2025 / 06 /  03 /  01 / 00 )