Víte kolik televizních diváků vidělo finále ragbistů Francie - Fidži 28:7 na olympijských hrách? Bylo jich 9,2 milionů!

Několik zajímavostí ze světového ragby  s připomenutím olympijských  turnajů v ragbyových sedmičkách, při jejichž sledování se nad nimi   zamyslel  pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior

aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?

z olympijské Paříže,  z Afriky   a z  jižní polokoule  ...

Ragbyové "sedmičky" si po velkém úspěchu na OH, získaly velkou popularitu a není divu, že roste zájem o tento velmi rychlý a náročný sport. Na vyprodaném Stade France, zvítězila na turnaji mužů Francie nad velkým favoritem Fidži 28:7. Fidži vyhrálo všechny zápasy ve skupině, ve které porazilo i Francii a tak jediné utkání, které prohrálo bylo až to finále, jež ve Francii v televizi sledovalo 9,2 milionů diváků. Nezapomeňme však, že letos v Paříži stříbrní Fidžané  vyhráli předchozí olympijské turnaje jak v Riu, tak v Tokiu.  Ragby je totiž na Fidži národním sportem, kterému se věnuje snad všechna mládež. Mladí lidé z Oceánie mají totiž ideální fyzické předpoklady pro sedmičkové  ragby.
  Vraťme se k začátkům této disciplíny. Je tomu už více než 100 let, kdy dva řezníci Ned Haig a David Sanderson  v malém Skotském městečku Melrouse, uspořádali první turnaj v "sedmičkovém" ragby, jako součást velké veselice, kde dva  týmy ragby  odehrály zápas ve sníženém počtu jen o sedmi  hráčích  v čase 15.minut. Podobný turnaj se v rámci oslav městečka, koná až do dnešních  dnů. Patnáctkové  ragby se už na OH v Paříži hrálo a to dokonce právě 100 let, kdy na stadionu Colombe, borci  USA zvítězili nad Francií 17:3. Turnaje se tehdy zúčastnily pouze tři  země, USA, Francie a Rumunsko, které prohrálo jak s Francií 3:59 a USA 0:37.  Výběr Ameriky se na OH vypravil z Oaklandu - Californie a překonal vzdálenost 6000 mílí, vlakem, autobusem a zámořskou lodí.  Ragby se už na OH od té doby v minulém století  nehrálo. Až v roce 2009 Mezinárodní Olympijský výbor, na návrh tehdejšího prezidenta FFR Bernarda Lapasseta, schválil návrat ragby do programu olympijských her. Ragby navíc splňovalo  podmínky pro zařazení mezi olympijské sporty a těmi  byly skutečnosti, že se hraje na pěti světadílech a hrají je tam muži i ženy. Vzhledem k časové náročnosti, kterou by vyžadoval  turnaj v XV ragby ke svému odehrání, dostalo na OH přednost "sedmičkové ragby". Není pochyb o tom, že se úroveň sedmičkového  ragby  rok od roku zlepšuje a přední světové týmy, které startují na světovém sedmičkovém okruhu, jsou složeny z profesionálů. *****   Po olympijském turnaji  Aaron Smith, slavná mlýnovka All Blacks, označil Francouze Antoina Duponta, za hráče, který svými výkony zásadně změnil, tuto velmi náročnou atletickou disciplínu.

Zimbabwe v patnáctkovém ragby zvítězilo ve finálovém zápase nad Alžírskem 29:3 v Africkém poháru ragby. Ragby totiž získává i v Africe stále větší oblibu a nyní se už  hraje  i v zemích, ve kterých jejich obyvatelé  ještě donedávna  o ragby nic nevěděli.  Třeba Alžírsko se na finále kvalifikoval vítězným zápasem s Cote Ivoire (Pobřeží slonoviny), které  předtím porazilo Burkinu Faso 23:10 a skončilo třetí. Uganda uhrála páté místo, když porazila Senegal 34:31. Zimbabwe se tímto prvenstvím v Africkém poháru  posunula na 28.místo v rankingu World Rugby. Není mi známo,  proč se turnaje nezúčastnilo Maroko a Tunisko, s kterými se v minulosti několikrát v mezistátních utkáních utkali českoslovenští a čeští ragbisté.
   Čtyřnásobný olympijský vítěz v judu ve váze nad 90 kg Teddy Riner, francouzský obr, zkoušel hrát také ragby. Hrával v Clermontu, kde na něho vzpomínají  v dobrém, protože hráče učil,  jak nejlépe využít předností juda, pro úspěšné skládání a v autu byl schopen vyzdvihnout spoluhráče až do nebeských výšin. Nakonec se přece jenom vrátil ke svému sportu, ve kterém se stal opravdovou světovou legendou juda.

Na jižní polokouli se druhý srpnový víkend   rozjíždí nejvyšší soutěž této zemské hemisféry nazvaný   Emirates World Rugby - Championship 2024.  Na turnaji startují čtyři  země - Nový Zéland, Austrálie, Argentina a Jižní Afrika. Hraje se systémem dvojzápasů, každý s každým. V prvním kole 10.srpna 2024 se utká Austrálie s Jižní Afrikou v Brisbane a Nový Zéland s Argentinou ve Welligtonu. O týden později se zápasy opakují, ale v jiných městech. Austrálie se tak utká s Jižní Afrikou v Perthu a Nový Zéland s Argentinou v Aucklandu. Celý náročný turnaj se hraje až do 28. září 2024,  kdy se v posledním kole utká Nový Zéland s Austrálií ve Welingtonu a Jižní Afrika s Argentinou v Mbombetu. Doufám, že World Rugby zajistí TV přenosy z této vrcholné soutěže.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .