Skončil velmi úspěšný Světový pohár v ragby, který světu ukázal všechny přednosti úžasné hry zejména její sportovní i etické hodnoty

Světový pohár v ragby po 51 dnech skončil vítězstvím   ragbistů Jižní Afriky nad Novým Zélandem rozdílem jednoho bodu 12:11.  Do nového ročníku skupiny Trophy evropské soutěže neúspěšně vkročili čeští ragbisté prohrou se Švédskem rozdílem 11 bodů.  Ragbyové události posledního říjnového víkendu okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.


  Skončil velmi úspěšný Světový pohár ragby, který celému světu ukázal všechny přednosti a sportovní i etické hodnoty, pro které získává stále více příznivců. Finálové utkání mezi All Blacks a Sprinkboks 11:12 bylo velkým bojem od první až do poslední minuty. Nakonec čtvrtý titul mistrů světa si z Francie odváží Jižní Afrika, díky výbornému kopáči Handré Pollardovi, který byl ve vyrovnaném zápase stoprocentní, když proměnil všech čtyři TK. Třetí jednobodové vítězství Sprinkboks, však nabízí řadu otázek, zda pravidla současného ragby, zaměřená na větší bezpečnost hráčů, zejména při nebezpečných skládkách, postrádají rozlišení mezi úmyslným faulem a vzniklé herní situace v kontaktu dvou hráčů. Příkladem může být červená karta kapitána All Blacks Sama Cane, v prvním poločase, která značně ovlivnila výsledek utkání v porovnáním žluté karty kapitána JA Syia Kolisi za zcela stejnou skládku. Je hezké, že mají odborníci starost o zdraví hráčů, ale zcela zapomněli, na značně nečistou hru v ruckech. Stejně tak se diskutuje o TK za zborcené mlýny. Před léty bylo odsouhlaseno, že je velmi obtížné posoudit,  která strana je odpovědná za kolaps.  Odborná komise rozhodla, že se nejedná většinou o úmysl, že je to jen technický problém. Proto namísto TK navrhla volný kop. Tato změna byla úspěšně vyzkoušena  v Jižní Africe ve Stelenboch a bylo doporučeno toto pravidlo zavést do praxe, vzhledem k tomu, že hra se zásadně zrychlila a mlýny se neopakovaly. Je s podivem, že se stále toto logické pravidlo neuvedlo do praxe. Kdyby toto pravidlo už na SP platilo, pak by ragbisté  Sprinkboks asi nebyli mistry světa. Cílem ragby je přece překonat obranu soupeře aktivní hrou a pokládat pětky, vyhrávat zápas jen zásluhou  výborného kopáči, který je schopen proměnit TK málem se stoprocentní  úspěšností, je zásadní rozdíl. Taková hra nejlepšího kolektivního kontaktního sportu na světě, rozhodně nezíská nové nadšence pro tento sport. Ozývá se velká kritika na výkony rozhodčích na SP, kteří svými často diskutabilními rozhodnutími poškozují vážně tento krásný sport. Televizní  záběry z utkání Jižní Afriky s Francií, kdy Jihoafričan Kolbe zblokoval kop  Ramose následující po položené pětce, jasně prokázaly, že se jednalo o vážné porušení pravidel, aniž na to reagoval, přes upozornění kapitána Francie Duponta, neblaze proslulý rozhodčí O´Keeffe, ale co je ještě vážnější, že to přehlídli i experti u videa.


  Zápas o třetí místo ve kterém Anglie porazila Argentinu 26:23, nám nabídl všechny krásy i záludnosti světového špičkového ragby. Anglie jako poslední tým v soutěži  ze severní polokoule nakonec šťastně získala bronzové medaile. Dá se říct, že lepší tým nevyhrál. Argentinci zaspali začátek zápasu, když po 20 minutách prohrávali už 3:16. Zápas nezvládli po taktické stránce, nevím zda to byly chyby Cheiky, nebo kapitána, ale dva snadné trestné kopy nevyužili, přestože mají výborného kopáče Bofelliho. Volili aut 5 m, ale ani v jednom případě neuspěli a tím přišli o jasných šest  bodů. Od 20 minuty převzali Pumy iniciativu a do konce utkání byli Argentinci lepším týmem. Anglie se statečně bránila, ale bojovní Argentinci přesto našli díru v jejich obraně, kdy útokovka Mateo Carreras prokličkoval přes tři  obránce až pod bránu a poprvé se Pumy ujali vedení 17:16. Hned z výkopu Angličanů se Mateo však dopustil hrubé chyby, když jeho odkop byl zblokován a padla z toho rychlá pětka, která umožnila hráčům Albionu získat opět ztracené sebevědomí. Po zbytek zápasu byli Angličani pod velkým tlakem a za stavu 26:23 odpískal rozhodčí TK ve prospěch Argentiny. Do konce utkání zbývalo pár minut a Pumy se rozhodli pro TK, který měl proměnit z dosti obtížného úhlu střídající zkušený Nicolas Sanchez. Kop se mu nepovedl a Angličani se už ubránili stálému tlaku efektivní obranou. Podle mého názoru opět chybné rozhodnutí, Pumy byly v laufu a kdyby si vybrali kop do autu, měli šanci zápas vyhrát, nerozhodný výsledek by vedl pouze k prodloužení, pro které oběma týmům už chyběly síly. Nepsané ragbyové pravidlo doporučuje hráčům na začátku zápasu využívat všech nadějných TK a TK aut využívat až ke konci zápasu. Cheika jej asi nezná a proto zápas prohrál.


  Zajímavá debata odborníků tvrdě odsuzuje hru Anglie, zejména v zápase s Jižní Afrikou. Hrálo se sice za deště, ale experti v čele s Pierrem Villepreux, označili hru Anglie za předhistorickou, která by ragby určitě nezískala popularitu. V zápase s Jižní Afrikou  v 93% ze svých míčů využili pro kopy (často špatně využitelné) a maximální počet přihrávek byly tři. Jižní Afrika  pro kopy využila 63% svých balonů. Bývalá hvězda Albionu Lawrence Dallaglio tvrdě zkritizoval výkon rozhodčího Bena O´Keeffe. Ten podle jeho slov dotlačil Jižní Afriku do fiále Světového poháru.   


  President FFR Florian Gril, odeslal na World Rugby oficiální protest k výkonu rozhodčího O´Keeffe v zápase Francie s Jižní Afrikou. Protestem chce Francie vyvolat diskuzi o modifikaci pravidel, které jsou možná příliš komplikované a dávají velký prostor, pro posuzování diskutabilních porušení pravidel, rozhodčími, včetně video "bunkeru".


Sledoval jsem na internetu  první vystoupení české  reprezentace v Trophy soutěži Rugby Europe. Prohra 37:48 se zdá být částečným úspěchem, ale předvedená hra obou týmů byla opravdu velmi slabá. Postrádala všechny potřebné prvky moderního ragby, zejména pak rychlost, agresivní obranu, individuální techniku a hlavně účinný herní systém. Jen s bojovností v dnešním ragby nikdy neuspějeme. Na pomalé a rozhárané hře se také podílel velmi slabý moldavský rozhodčí Eugenie Procopi. Je s podivem, že Rugby Europe nominuje na mezistátní utkání trojici rozhodčích z Moldavska, kde nehrají ani národní ragbyovou soutěž a vůbec úroveň ragby je nyní v této zemi na velmi nízké úrovni. Věřím, že za týden čeští reprezentanti v zápase s Chorvatskem předvedou daleko lepší výkon, než ve Švédsku a zvítězí. Trenéři mají dostatek času na analýzu odehraného zápasu, aby zvolili účinnou taktiku a ideální sestavu pro nelehký zápas s tvrdým týmem Chorvatů.




Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .




(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 145 /  34 /  16)