Sedmičkové olympijské turnaje mužů a žen v Paříži, to byla ohromná propagace ragby

Máme za sebou oba dva olympijské turnaje v ragbyových sedmičkách, při jejichž sledování se nad nimi   zamyslel  pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior

aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?

z olympijské Paříže a také z tuzemska ...

Letní ragbyové prázdniny nám vyplnily "sedmičkové" Olympijské turnaje, mužů a žen v Paříži. Byla to ohromná propagace ragby, neboť se hrálo před vyprodaným stadionem Stade de France. Oba turnaje prokázaly, že olympijské sedmičky  jsou velmi populární a herní projev všech týmů, má stále větší sportovní úroveň a kvalitu.

V soutěži mužů nakonec zvítězila Francie, která na začátku turnaje sice nehrála v oslnivé formě, ale zápas od zápasu se neustále zlepšovala. Za to výbornou hru od začátku předváděli obrovití hráči Fidži a byli tak jasnými favority. Trenér Blues Jerome Daret, si však dobře prostudoval hru Fidžanů a ve finále vsadil na agresivní osobní obranu. V prvním poločase byla hra ještě vyrovnaná, Fidži se také ujalo vedení 7:0, ale Francie srovnala na 7:7. Daret si  ovšem schoval hlavní eso, do druhé půle a na mlýnovku postavil Duponta. Ten hned po výkopu předvedl svoji genialitu ve čtení hry, když unikl po zavřené straně a přihrál na vedoucí pětku. To natolik rozhodilo sebevědomí Fidžánů, že začali chybovat a už se prakticky nedostali do hry. Francouzi získali zlaté medaile vítězstvím 28:7 a Dupont byl označen za nejlepšího hráče turnaje.

Bronzové medaile získala Jižní Afrika, která vyhrála nad silnou Austrálií 26:19. Zklamal však Nový Zéland, který byl až pátý po vítězství nad Irskem 17:7. Argentina porazila USA 19:0 a zaostala za výbornými výsledky ze Světového okruhu. Deváté místo uhrála Keňa,  když porazila Samoa 10:5. Ani Uruguay nakonec nezklamala a uhrála jedenácté místo výhrou nad  Japonskem 21:10.

Všimli jste si, že také "sedmičky" jsou stále rychlejší, v týmech je řada opravdových sprintérů a značně se také zlepšil systém obrany, kdy každá chyba byla většinou potrestána pětkou.

Ceskeragby.cz rovněž napsalo  ....

Sept D´or - Zlatá sedmička hovoří francouzsky aneb zlaté olympijské medaile v ragby "7" zůstaly doma

V ženském turnaji, obhájily zlaté medaile z Tokia, hráčky Nového Zélandu, když po velkém boji zvítězily nad Kanadou 19:12, která se tak stala velkým překvapením turnaje. Ta stejným rozdílem porazila už ve čtvrtfinále  Francii a ta tím pádem neobhájila stříbrné medaile z Tokia.  Bronz si odvezly Američanky, které vyhrály nad jedním z favoritek Austrálií 14:12. Až pátá pak  skončila Francie, která v utkání o konečné pořadí porazila Čínu 21:7. I tak dlouholetý trenér Francie  David Courtoix skončil u týmu na vlastní žádost. Velká Británie zvítězila nad Irskem 28:12 a skončila sedmá. Japonky si poradily s Brazilií 38:7 a Jižní Afrika je jedenáctá, když porazila Fidži.

Škoda, že se českým lvicím  nepodařilo kvalifikovat na OH. Domnívám se, že by  měly možná i  šanci, uhrát dobrý výsledek o konečné pořadí ve druhé polovině startovního pole.

Od této sezóny začíná nový cyklus příprav na příští Světový pohár a také na LOH v "sedmičkovém ragby".  Odborníci na celém světě připravují dlouhodobé tréninkové plány, pro své federace pak Strategické plány rozvoje, pro které získali podklady z nejrůznějšími rozborů  a analýz z letošních a loňských vrcholných soutěží. Je evidentní, že úspěšní hráči ragby, budou muset být výbornými všestrannými atlety, s výbornou individuální technikou, sebevědomím a psychickou odolností. To samozřejmě vyžaduje nové tréninkové metody, pravidelně vyhodnocované a prověřované, testovacími bateriemi, daných unií. Vše bude také záviset na úrovni vzdělání trenérů a jejich soustavného doškolování.

Znovu se opakuji, ale výkonnost hráčů roste, jen startem ve velmi kvalitních a náročných domácích celoročních soutěží. Česká extraliga by měla mít minimálně osm  klubů, hrát by se měla podzim - jaro s finálovými zápasy, což přinese  16 kvalitních zápasů za rok a to by byla určitě velmi úspěšná změna. Doporučuji opět prostudovat soutěže všech úspěšných evropských federací.

Pak zjistíte, že tuzemské  stále experimenty, dlouhodobě nepřinášejí žádné zlepšení. Je také třeba, aby naše unie vypracovala nový Strategický plán rozvoje na toto období, který bude realistický, s dlouhodobými i krátkodobými cíli, s finančním rozpočtem a odpovědností osob a komisí, který bude pravidelně vyhodnocován.

Novozélanďanky v ragby "7" pod olympijskými kruhy v Paříži ani jednou neprohrály a jsou zlaté

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .