Ragby se vrátilo na olympiádu ovšem v sedmičkové podobě a až po 92 letech

Ragby se vrací na olympijské hry bezmála po století, naposledy je mohli diváci sledovat na hrách VIII. olympiády v Paříži v roce 1924 po třech předchozích startech v letech 1900, 1908 a 1920.

Ale ani tak to nebyla žádná sláva, vždyť turnajů se zúčastnila jen hrstka zemí, v některých letech (1908 a 1920) se zúčastnily jen dvě země. Když pak v roce 1925 odstoupil z funkce prezidenta MOV baron de Coubertin, jinak ragbyový rozhodčí a velký obdivovatel ragby pro jeho morální hodnoty, který také zařazení ragby do programu OH prosadil. Jeho nástupce, hrabě Baillet-Latour, rozhodně nesdílel nadšení zakladatele olympijských her pro ragby a také byl proti účasti kolektivních sportů na OH.

Paříž v roce 1900 viděla jen tři týmy: Francii, Velkou Británii reprezentovanou klubem Moseley Wanderers RFC a Německo reprezentované klubem Frankfurt RFC. Vyhrála Francie, Velká Británie a Německo dostaly stříbrné medaile.

Londýn v roce 1908 (v roce 1904 v Saint Luis v USA ragby zastoupeno nebylo) hostil jen dva týmy: Oceánii reprezentovanou Austrálií, která byla v té době shodou okolností na turné ve Velké Británii  a Velkou Británii reprezentovanou týmem hrabství Cornwall, Francouzi nebyli schopni tým postavit a na poslední chvíli účast odvolali. Vyhrála Oceánie (uvádí se též Australasie), když porazila UK 32:3.

Olympijské hry v roce 1920 v Amsterdamu – (na OH 1912 se ragbyový turnaj nekonal) uvítaly opět pouhé dva týmy: Spojené státy a Francii. Překvapivě vyhrály Spojené státy, když porazily Francii 8:0. A to se na americký tým reprezentovaný kalifornskými studenty převážně z univerzit Stanford, Cal-Berkeley a Santa Clara. Na cestu týmu USA do Evropy se musela složit místní komunita a peníze se získávaly třeba i pořádáním tanečních večírků.

Francie - USA na OH 1924

Poslední hry, do kterých byl zařazen ragbyový turnaj, uspořádala v roce 1924 Francie v Paříži za účasti domácího týmu, obhájce zlatých medailí USA a Rumunska. Američané se nedočkali zrovna přívětivého uvítání a Francouzi jim dělali naschvály, kde mohli. Třeba odvolali předem domluvené tréninkové zápasy a pro trénink jim určili křovinatý palouk poblíž hotelu. Američani se ale nedali a tajně přes plot vnikli na stadion v Colombes. S dvaceti hráči amerického fotbalu v kádru nahrazovali technické nedostatky silou, rychlostí a dynamikou a nakonec za katastrofálně nepřátelského chování 50 tisíc diváků, kteří dokonce v hledišti lynčovali americké fanoušky, Američané vyhráli 17:3. Francie skončila po vítězství 61:3 nad Rumunskem (Rumuni prohráli s USA 0:39) druhá a Rumuni brali bronzové medaile.

Návrat pod olympijské kruhy

Už v průběhu devadesátých let se bývalý předseda IRB Velšan Vernon Pugh setkal s tehdejším předsedou Mezinárodního olympijského výboru a bývalým ragbistou Juanem Antonio Samaranchem, který souhlasil s tím, že nastal ten správný čas, aby ragby usilovalo o návrat do hry. Španělský předseda MOV se zúčastnil i několikrát Kongesů  tehdejší mezinárodní ragbyové federace IRB.  Jak nám prozradil Eduard Krützner starší setkal se osobně s předsedou MOV. Ten ještě dlouho před zařazeném ragby na LOH prohlásil "Který jiný sport by si zasloužil být na olympijských hrách než právě ragby. Vždyť právě ragby  dlouho zachovávalo amatérské podmínky, které dlouho hlídal právě MOV."

Avšak trvalo to ještě řadu let, až v roce 2009 schválil kongres MOV zařazení ragby na pořad OH v Rio de Janeiro v roce 2016. Tehdejším předsedou MOV byl rovněž ragbista Belgičan Rogge, který na LOH startoval ovšem  jako jachtař.

A jak známo, v Riu de Janeiru se nebude hrát ragby XV, ale ragby o sedmi hráčích, kterému se začíná říkat „olympijské ragby.“



   Českéragby.cz napsalo      

Ragbisté, kteří se vrací na olympijské hry, už mají rozlosované skupiny

(ps, Karel Gaman, RK Havířov, Českeragby.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)