Proč se nám stále více výkonnostně vzdalují Gruzinci, Portugalci, Španělé, ale i další Nizozemci a Belgičané. Před lety jsme s nimi drželi krok


Máme za sebou další letní dny, při kterých se hrálo ragby především  ve světě a tak se nad uplynulým ragbyovým třetím červencovým týdnem  zamyslel  pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior



     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  zamyšlení  z ragbyových mlýnů  tentokrát především ...  



       z Jižní Afriky, ze Skotska, ale i z dalších zemí  a také z tuzemska ... 


   V Jižní Africe skončil Světový pohár hráčů do 20 let a vítězem se stala Anglie, která svou důraznou obranou přehrála favorizované Francouze. Zápas byl ukázkou toho, jak důležitým prvkem pro sport je psychika. Francouzi, kteří obhajovali mistrovský titul z předchozího šampionátu, předváděli po celý turnaj moderní útočné ragby, byli po hladkém vítězství nad All Blacks, pasováni všemi odborníky na jasné favority. Roli favorita však vůbec nezvládli a Angličané svou důslednou obranou je natolik vyvedli z míry, že nebyli schopni, jednak dodržovat taktiku na zápas a co bylo ještě horší, otřást jejich sebevědomím tak, že nebyli schopni zahrát, své účinné dobře nacvičené útočné akce. Zápas pískal úzkostlivě Japonec Namekawa a jeho posuzování vysokých skládek Francouzů, bylo více jak diskutabilní. Stejně tak TK za zborcené mlýny, které se stále stávají problémem současného ragby. Škoda, že se stále nezavedla do praxe, změna zborceného mlýna, na volný kop, to by tento často obtížně posuzovaný prvek ragby, vyřešil ve prospěch zrychlení ragby. Anglie vyhrála nad Francií 21:13   ***   Bronzové medaile získali All Blacks  vítězstvím nad  Irskem 38:24, pátá skončila  Argentina, která po bitvě porazila Austrálií 14:6 a sedmá skončila  domácí Jižní Afrika, která porazila Wales 47:31. Devátá skončila Gruzie, která porazila Itálii 24:13 a jedenácté místo si zajistilo a tím účast v příštím ročníku Španělsko vítězstvím nad Fidži 24:19.


  V nižší soutěži Trophy WR ragbistů U-20, která se turnajovým způsobem hrála v Edinburghu,  získalo prvenství  domácí Skotsko, které ve finále porazilo USA 48:10. Bronzové medaile si odvezlo Japonsko vítězstvím nad Uruguay 75:22. Nizozemský  výběr, ve svém prvním startu v této soutěži prokázal stálé vzestupnou úroveň ragby v této zemi, když získal páté místo a zvítězil nad Samoa 46:29. Sedmé místo si zajistil Hong-kong, když porazil jediného zástupce Afriky Keňu 34:14. Zápasy měly velmi dobrou úroveň, padalo při nich hodně bodů a na mužstvech bylo znát, že se snaží aplikovat nové poznatky ze Světového poháru, tedy na rychlost a celoplošné ragby.

  Letní přestávky, využívají všechny přední federace k testování výkonnosti svých reprezentačních celků po celém světě. Několik zajímavých výsledků naznačují, jak na tom jsou jednotlivé reprezentace. Tonga doma prohrála s Italií 14:36 a Jižní Afrika porazila s přehledem Wales 41:13, který stále hledá svou bývalou formu. Austrálie nad Walesem rovněž zvítězila a hned dvakrát 25:16 a 36 : 28. ***   Ragbisté All Blacks si prověřovali svou formu s Anglií, ale moc nepřesvědčili, když vyhráli jen 16:15 a 24:17. ***  Chile doma prohrálo se Skotskem 11:52, Itálie pak prokázala stále se lepšící formu, když vyhrála v Japonsku 42:14. ***   Španělé porazili Tongu 29:20. ***  Belgická reprezentace je na turné po Jižní Americe, vyhrála v Paraguay 40:20 a čeká je ještě utkáníá v Brazilii. ***  Němci zkouší formu v Kanadě a prohráli ve Vencouvru 26:30. ***  Je evidentní, že úspěšný Světový pohár 2023 kladně ovlivnil rozvoj ragby po celém světě. Úroveň ragby v Jižní Americe se neustále zlepšuje, Argentina dlouhodobě  patří mezi nejlepší světové reprezentace, zlepšuje se ovšem i  Uruguay, Chile, ale i Paraguay i Brazilie. ***  Lepší se nakonec ragbisté ze severní části amerického kontinentu  USA a Kanada a pak borci z Oceánie z Fidži, z Tongy i ze Samoy, kteří dosahují stále lepších výsledků. ***  Gruzie vyhrála v Japonsku 29:25 a po velmi dobrém výkonu prohrála s Austrálií.

A v Evropě se nám stále více výkonnostně vzdalují Gruzie, Portugalsko, Španělsko, ale i Nizozemsko a Belgie, tedy země,  s kterými jsme vyhrávali, nebo s nimi drželi krok. Kdy si konečně přiznáme, že české  ragby v posledních létech stagnuje ve všech směrech. A proč tomu tak je? Žádná z výše uvedených unii nepraktikuje současný tuzemský systém soutěží, který je každoročně ve většině klubových hodnocení  jako nevyhovující a nezvyšující jejich herní náročnost. Proč si nepřiznat pochybení, všichni jsme chybující, jen je třeba se z chyb a omylů poučit.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .




(Eduard Krützner senior
pro Ceskeragby.cz , koláž a foto: Petr  Skála)  

(2024 /   104 / 26 /  03 / 07)