Pohár šesti národů zahájil s tuctem položených pětek a asi se 180 tisíci chybějícími diváky


Ve třech zápasech prvního kola nejstaršího turnaje reprezentačních týmů na světě Poháru šesti národů bylo položeno tucet pětek,  o  co se zasloužili Francouzi sedmkrát, Walesané dvakrát, Italové, Irové a Skoti jen jednom. Jediní ragbisté, kteří nepoložili v prvním kole pětku, byli vítězové ročníku 2020 Angličané.

V hledištích tří stadiónů v Římě, v Londýně a v Gardiffu chybělo odhadem nejméně 180 tisích diváků, kteří by místa pro diváky zcela jistě   v únoru 2021 naplnili, kdyby se ovšem Pohár šesti národů stejně jako v říjnu 2020 dohrávaná utkání ročníku 2020 nehrál bez diváků. 

Při tom všem se v prvním kole poháru připomínala i stopadesátiletá historie vzájemných utkání Anglie a Skotska. První historické utkání v roce 1871 vyhráli Skotové stejně jako to poslední odehrané v sobotu 6. února 2021.


Medákův komentář ... 

„Tak už nám to začalo.  Pohár šesti národů začal velkým překvapením.  Anglie na svém londýnském svatostánku prohrála se Skotskem 6 : 11 a  navíc nedala soupeři ani pětku. Skotové v celém utkání dominovali, zejména svoji velkou bojovností, pressingem, neprodyšnou obranou a útočnější hrou, kterou podporoval nejlepší hráč zápasu výborný zadák Hogg, jehož rychlost, side-stepy a taktické kopy byly  úžasné. Angličané za celé utkání nepředvedli kloudnou akci a tak  trenér Eddie Jones se střídáním snažil trochu oživit hru, ale marně. Mužstvo má už svůj výkonnostní zenit za sebou a bude velmi obtížné vybudovat nový perspektivní tým do příštího RWC, který se bude konat už za dva roky ve Francii.

Právě Francie je na nejlepší cestě v budování mladého, těžkými zápasy prověřeného týmu, vedeného výborným trenérem Fabienem Galthie, který mužstvu vrátil herní přednosti, kterými  jeho generace udivovala ragbyový svět. Jsou to  celoplošné ragby hrané v plné rychlosti, řízené výbornými spojkami a agresivním útokem, který dobře čte obranu soupeře. Takovému ragby se říkalo ragby champagne. Ve svém prvním zápase deklasovala Francie Squadru Azzuru, která se snaží také o omlazení mužstva 50 : 10. Blues položili sedm  pětek, z toho tři po taktickém kopu, ale i Italové svoji jedinou pětku položili, když si křídlo překoplo posledního obránce. To je důkazem, jak je důležité umět číst hru soupeře a využívat taktických kopů pro překonaní výborně organizovaných obran soupeřů. Naopak mne překvapilo, že ani jediný prokop mezi hráči nebyl úspěšný.

Zápas Walesu s Irskem byl úporným bojem o území, poznamenaný mnoha rucky a řadou kontaktů, které nevedly k narušení obrany. Irsko bylo aktivnější, ale její hra byla negativně ovlivněna tím, že od 14. minuty hráli o 14 hráčích, když jejich hráč obdržel červenou kartu za nebezpečnou hru v rucku. Přesto ještě v poločasu vedlo itsko 13 : 6. Ve druhé půli se hra moc nezlepšila a chvílemi se hrál neefektivní ping-pong, když ty svíčky nepřinášely nikomu výhodu. Nakonec se Walesu podařilo oslabené  Irčany udolat 21 : 16, ale ještě v nastaveném času mělo Irsko šanci aspoň srovnat skóre, když získali TK, který chtěli kopat na 5 m soupeře, ale střídající útokovka kopla míč až do brankoviště a zápas byl ukončen. Obě mužstva měla velké problémy v autech. Doufejme, že se hra obou týmů  v dalších zápasech zlepší. Toto utkání se jim rozhodně nepovedlo," okomentoval tři utkání prvního kola Poháru šesti národů Eduard Krützner senior, jemuž přátelé říkají Medák. 

„Měli jsme možnost dohromady s dvěma zápasy Mistrovství Evropy odehraných v hlavních městech Gruzie a Španělska a vysílaných na webu Rugby Europe  vidět celkem deset  předních reprezentačních týmů  Evropy. Všechny odehrály svá utkání v tradičních barvách dresů, kterých si všichni hráči velmi váží a proto  nechápu,   proč vedení české  unie si vybralo dresy, které s tradičními barvami tuzemské  unie nemají nic společného a mají se od ostatních odlišit. Důležitější by bylo, věnovat se  rozvoji a zlepšování úrovně českého  ragby, aby nám vlak neujížděl tak rychle, jako tomu je  v současné době," podotkl Medák. 




(ps, Eduard Krützner senior, web RC Havířova,  SportovniListy.cz & ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)