Pobouření nad neudělením trestu Owenovi Farrellovi disciplinární komisí World Rugby před MS 2023

  Měsíc před zahájením Světového poháru ve Francii, se v ragbyové světě rozvířila velká diskuze nad rozhodnutím disciplinární komise World Rugby, která anglickému reprezentantovi Owenu Farrellovi neudělila žádný trest za jeho červenou kartu v zápase s Walesem," všiml si ve zprávách o ragby, které v zahraničí ve sportovních médiích vycházejí před MS jedna za druhou,   Eduard Krützner senior, aby tuto kauzu okomentoval  pro Ceskeragby.cz.

Naopak disciplinární komise  reprezentantovi Tongy Georgi Moatovi za vyloučení udělila přísný trest na pět  utkání  zastavenou činnost   a to za vysokou skládku v přípravném zápase s Kanadou. Dosud bývali  hráči za červenou kartou potrestáni vždy minimálně zákazem na tři oficiální zápasy,  ale  Farrell byl  prvním hráčem, který nebyl vůbec potrestaný a tak může  hrát od začátku zápasy na SP.  Naproti reprezentant Tongy Moata má zastavenou činnost na pět  zápasů, takže si  prakticky na SP ragby nezahraje. Není divu, že země z Oceánie konkrétně Tonga, Samoa a Fidži si  pobouřeně  vykládají  rozhodnutí disciplinární komise WR za inkriminační.

Pobouření v ragbyových ostrovních zemích přeci jenom mělo smysl, neboť dovedlo  vedení World Rugby k jednání a k   rozhodnutí  o sestavení  neutrální skupiny odborníků, která by prověřila diskutabilní rozhodnutí disciplinární komise World Rugby, jež  Owenu Farrellovi neudělila žádný trest za červenou kartu v zápase s Walesem. 

Jako  neetický výrok disciplinární komise WR bylo  rovněž tvrdě kritizováno  už několik měsíců staré rozhodnutí o skrečování zápasu Španělska s  Rumunskem a to za neoprávněný start hráče v kvalifikaci na SP, který falšoval své dokumenty o pobytu, aniž by španělská federace o tom neměla informace. Případ sice neovlivnil výsledek vítězného zápasu Španělů, ale byl přesto skrečován a na Světový pohár tak postoupilo Rumunsko. *)  Rumuni budou patrně nejslabším týmem MS 2023, což naznačují vysoké porážky Rumunů v přípravných zápasech. Evropané z Balkánu mají nejenom slabou výkonnost.  Nelze přehlednout, že rumunské ragby je v posledních létech ve velké sportovní i finanční krizi, mají  slabé domácí soutěže a Rumuni zaznamenali i úbytek hráčů, jak v seniorech tak v mládežnických kategoriích. Z rumunské nominace na SP hrají jen tři Rumuni ve významné zahraniční soutěži a to  ve Francii  ve druhé nejvyšší soutěži  PRO D2. V rozkladu je i  rumunské mládežnické ragby,  stejně tak je velmi slabá úroveň ženského ragby.

*)  První poznámka editora Petra Skály:  Nutno připomenout, že i kvalifikace na MS 2019 byla okořeněna skrečovanými zápasy a vylučováním ze světového šampionátu už na MS kvalifikovaných týmů . Nejdříve tehdy   byli vyloučeni z MS Rumuni, které Španělé udali, že za ně v kvalifikačním utkání  hrál  neoprávněně ragbista z Tongy.  Rumuni sice měli dobrozdání od  předsedy ragbyové  unie Tongy,  že ten hráč nikdy Tongu nereprezentoval, leč Španělé našli, že Tonžan v rumunském dresu hrál i za Tongu i když jen v sedmičkovém ragby a Rumunsko, které se předtím zúčastnilo všech předchozích šampionátů, bylo vyloučeno z cestování na MS do Japonska. Lze usoudit, že při kvalifikaci na MS 2023 to Rumuni Španělům prostě vrátili. Jenže pak se v udávání roztrhl pytel a  Španěle, kteří se už po vyřazení Rumunů radovali z účasti na MS 2019,  zase  udali Belgičané. Prokázalo se, že také za Španělsko  hráli nějací ještě ne zcela pro Španělsko uvolnění cizinci, ale to nebylo všechno. Rovněž v belgické reprezentaci se našli nějací pro  start za jinou reprezentaci neuvolnění  Francouzi. A proto v Japonsku na MS 2019  se po vyloučených Rumunech, Španělech a Belgičanech nakonec  kvalifikovali až jako čtvrtí v pořadí Rusové, které  tehdy už nikdo z ničeho nekalého neudal a tehdy také nikdo ze žádných sportovních  a kulturních akcí nevylučoval, protože na rozdíl od jiných Rusové v roce 2019 nikde neválčili. 

*) Druhá poznámka editora Petra Skály: I v Česku máme zkušenosti z udávání i když jen klubu za jeho drobné pochybení proti  soutěžnímu řádu  klubem, jehož tým ani nebyl v konkrétním případě tím  postiženým týmem. Vzpomeňme na semifinalové utkání Sparta - Vyškov, při kterém na podzim v roce 2018 Sparta výrazně vedla a na posledních deset minut v jejím týmu omylem střídal hráč, který neměl hrát, protože neodehrál v základní části ligy čtyři poločasy. Po utkání až poslední den, kdy se mohly podávat stížnosti, na tuto chybu ovšem neupozornil Vyškov jako poškozený klub, ale Tatra Smíchov a protože  zápas Sparta - Vyškov byl pak nakonec skrečovaný, hrála Tatra finále o mistra Česka o týden později, než se mělo hrát, ale   se slabším soupeřem než Sparta a to s Vyškovem a navíc na domácím hřišti.



Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .




(Eduard Krützner senior a Petr Skála pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)

(2023 / 114 /  30 /  15)