Medákův komentář k ragbyovému víkendu (22. - 23. února 2020)

Tak zase jeden krásný ragbyový víkend jsme si dosytosti užili.

Pohár 6 zemí pokračoval třetím kolem, ve kterém se opět prosadili francouzští mladici, když vyhráli po velkém boji na stadionu v Cardiffu nad Walesem 27 : 23. Tímto vítězstvím si Francouzi upevnili první místo v poháru. Herní projev Les Bleus se vrátil k tradičnímu francouzskému systému, který za své úspěšné ragbyové kariéry praktikovala Francie, kdy na mlýnovce hrál dnešní trenér Galthié.

Itálie opět odehrála dobré utkání se Skotskem, ale znovu doplatila na slabou koncovku, měli řadu dobrých akcí, ale body nezískali. Skotové díky zkušenějšímu týmu vyhráli 17 : 0. Zřejmě se rozhodlo o tom, kdo si z letošního Poháru odnese dřevěnou lžíci, která patří poslednímu týmu.

Jak je šiška ošidná ukázalo utkání Anglie - Irsko, kterém domácí vyhráli 24 : 12. Irsko odehrálo smolné utkání, když dvě první pětky v prvním poločase dostali po malých překopech do jejich brankoviště a v obou případech míč odskočil tak, že jej přiklepli hráči Anglie, přestože první u míče byli Irové. Jedním z nich byl slavný Saxton, kterého to natolik rozhodilo, že zahodil jak kop po pětce, tak lehký TK.


V Poháru U-20 Itálie podlehla jen těsně Skotsko 29 : 30, Wales zvítězil nad Francii 14 : 11 a Anglie překvapivě prohrála s Iry 21 : 39.

V Poháru žen bylo odloženo utkání Itálie se Skotskem z důvodu nebezpečí Coronaviru, Francie převálcovala domácí Wales 50 : 0 a Anglie porazila Irsko 27 : 0.



Evropský Championat REC konečně přinesl také vítězství pro Rusko, které s velkým štěstím vyhrálo nad Portugalskem 19 : 18, ti bylo herně daleko lepší, ale tentokrát je zradili kopáči, kteří neproměnili rozhodující kopy.

Rumuni zdolali Španělsko 19 : 7, které bylo zdatným soupeřem a často byli před rumunským brankovištěm, kde se domácím s přispěním gruzínského rozhodčího bránili opakovanými zborceními mlýna, tak nesených maulů, aniž byli za to trestáni.

Gruzie znovu předvedla, jak je to silný tým, složený z hráčů z předních evropských týmů. Rozdrtila Belgii 78 : 6, když položila 12 pětek a nedala jim prakticky žádnou šanci, aby se přiblížili k jejich brankovišti. Hrálo se před plným stadionem v Kutaisi, je vidět, že je ragby v Gruii kolektivním sportem číslo jedna.





Sedmičkový turnaj v Montevideu, kde startují  reprezentace druhého výkonnostního sledu opět nejlépe zvládly ta mužstva, které uspěly v minulém týdnu ve Viňa del Mar, tedy Německo, Japonsko, Hong-Kong, Chile a tentokrát také Tonga. Bojuje se o postup  mezi světovou elitu a nejlépe má nakročeno Německo.

Jak turnaj probíhal? Německo o  možnost hrát o lepší umístění  přišlo  ve čtvrtfinále po  porážce od Chile 12:17. Uruguay překvapila  ve čtvrtfinále Tongu 27:7 a o pak v semifinále Hong-Kong 12 : 0.  Tonga v boji  o konečné  páté místo prohrála s  Itálii 15 : 25. Do finále se probojovalo Japonsko, které porazilo v semifinále Chile 31:10.

Finále:  Japonsko - Uruguay 5 : 0, o třetí místo Hong-Kong - Chile 12 : 7 a o páté místo Německo - Itálie 19 : 10.


Mohli jsme také sledovat zápasy v Premier Ship, suveréně vedoucího Exter Chiefs s Northemptonem Saints a Sale Sharks s Leicester Tigers. Přestože se hrálo za slušného počasí, překvapilo velké množství individuálních chyb. U některých hráčů převládá fyzická zdatnost nad šikovností, čtením hry a tím pádem na hledání nejlepší pozice pro zajištění úspěšné kontinuity  akce.

Jinak jsme mohli sledovat, že se všude hrálo na travnatých hřištích. My se stále vymlouváme na to, že se všude hraje na umělých površích, které u nás postrádáme a tím, že máme dlouhou zimní přestávku. Již příští týden se hrají také zápasy v REC Trophy, kam bychom chtěli postoupit, ale my začínáme naši sezonu až 21.března 2020.


Eduard Krützner senior

(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)