Po velkém úspěchu Světového poháru v Japonsku se rozjela nová herní perioda příprav na příští SP, který se bude v roce 2023 konat ve Francii, Pohárem 6 Zemí.
Prakticky ve všech špičkových uniích došlo k výměnám trenérů, s úkolem vybudovat perspektivní mužstvo, řada skvělých hráčů se rozloučila s reprezentací a odborníci využívají poznatků, získaných ze hry předních světových mužstev, aby je aplikovaly do herního systému svých mužstev.
První kolo Poháru 6 zemí nám ukázalo, že se to nejlépe povedlo novému trenérovi Francie Galthiemu, bývalému výbornému reprezentantovi na postu mlýnové spojky. Dnes má rozhodně nejmladší tým s řadou bývalých mistrů světa kategorie do 20 let. V prvním poločase se zkušeným mužstvem Anglie (trenérem zůstal Jones) Francouzi předváděli opravdu moderní ragby, postaveném na rychlosti, aktivní obraně a značnému sebevědomí pod vedením svého kapitána Olivona. V poločase vedli 17 : 0, ve druhém poločase se projevila daleko větší zkušenost Angličanů, kteří položili 2 pětky, ale na konečné vítězství už to nestačilo. Francouzi si své vítězství už pohlídali a vyhráli 24 : 17.
Velmi bojovné bylo utkání Irsko - Skotsko (oba týmy vyměnily také trenéry), které nakonec se štěstím vyhrál domácí tým 19 : 12.
Wales si poradil s Itálii vítězstvím 42 : 0, když výsledek daleko neodpovídá předvedené hře obou mužstev. Itálie byla dobrým soupeřem, ale má katastrofální koncovku.
Souběžně s Pohárem se utkávají také reprezentace do 20 let a žen.
Pohár 6 zemí U-20 : Francie - Anglie 24 : 29, Wales - Itálie překvapivě 7 : 17 a Irsko - Skotsko 38 : 26.
Pohár 6 zemí ženy : Francie - Anglie 13 : 19, Wales - Itálie 15 : 19 a Irsko - Skotsko 18 : 14
V sobotu 1.února 2020 byly také sehrány 3 utkání Championatu REC.
V ruské Soči na hlavním Olympijské stadionu podlehla domácí reprezentace výbornému týmu Španělska 12 : 31. Španělské ragby prokazuje velký výkonnostní pokrok ve své hře, která se velmi blíží předním evropským týmům. Navíc je nutno konstatovat, že jejich reprezentace "7" úspěšně startuje na Světovém okruhu. Nebývalý tah trenéra Španělů bylo vystřídaní útokové spojky, které se příliš nedařilo, na post rváčka. Tah to byl geniální, protože pak tento hráč položil dvě pětky.
V Tbilisi na hlavním stadionu přivítala Gruzie reprezentaci Rumunska. V prvním poločase byla hra velmi vyrovnaná (8 : 6), ale ve druhém poločase se projevily zkušenosti Gruzínců, kteří hrají v řadě předních evropských týmech a zvítězili vysoko 41 : 13.
Lisabon přivítal reprezentaci Belgie a viděli jsme velmi vyrovnané utkání, ve kterém nakonec domácí Portugalci zvítězili těsně 23 : 17 až v posledních minutách. Belgie překvapila velmi dobrou hrou, zejména roje.
Je třeba konstatovat, že výkonnost mužstev startujících v REC Championátu se stále zlepšuje a našemu hernímu projevu se neustále vzdaluje. Základem jsou velmi kvalitní domácí soutěže a výborná práce s mládeží.
Tento ragbyový víkend doplnil Turnaj Světového okruhu sedmiček, který uspořádala australská Sydney. V soutěži mužů tentokrát zvítězilo výtečné mužstvo Fidži, které ve finále porazilo Jižní Afriku 12 : 10. bronzové medaile si odnesly USA, když porazily Anglii 17 : 10, pátý byl Nový Zéland, který zdolal domácí Austrálii 24 : 7, Irsko - Argentina 21 : 12, Francie - Kanada 7 : 0, Skotsko - Wales 21 : 5, Španělsko - Japonsko 14 : 7 a Samoa - Keňa 19 : 12.
Ženy : finále Nový Zéland - Kanada 33 : 7, bronz Austrálie - Francie 12 : 10, páté Fidži - Anglie 17 : 5, sedmé Rusko - USA 19 : 15, deváté Japonsko - Španělsko 33 : 17, a o poslední místo Fidži - Jižní Afrika 12 : 10.
Kromě tohoto nabitého ragbyového víkendu uspořádala Francouzská ragbyová federace první Turnaj Supersevens v krásné pařížské aréně Défense. V prvním ročníku zvítězil domácí tým Racing 92, když ve finále porazil mužstvo Pau 28 : 12.
V celé Evropě se hraje, ale u nás i když máme velmi příjemné počasí, začneme až 21.března zápasy I.Ligy a stále si naříkáme, jak máme dlouhé zimní období.
Horší na tom je, že jsme nepoučili ze špatných zkušeností z minulých ročníků, hraných systémem Jaro - Podzim a znovu jej opakujeme jako jediní v Evropě. Navíc komplikovaný systém hraný jednokolově, kterému vždy chybí rovné podmínky, rozděluje mužstva na Top 6 s přidělováním jakýchsi bonusových bodů (6. mužstvo hraje ze ztrátou 10 b, takže od začátku nemá prakticky o co hrát). Pokud si pročtete jaké soutěže mají všechny vyspělé federace, zjistíte, že se hraje všude dvoukolově, což je prokazatelně nejspravedlivější systém. Většinou následuje play-of a play down. Nám se konečně nabídla možnost hrát I. a II.ligu o 8. týmech a my si komplikujeme život systémy, které nikdo na světě nepoužívá. Kdyby nám to přinášelo dobré výsledky, tak by se o tom mohlo diskutovat, ale opak je pravdou, tak proč na tom stále trváme?
World Rugby rozeslal na všechny členské unie k připomínkám "Regulation" - pravidla platná pro činnost unií. Pokud si je pečlivě prostudujete, zjistíte, že žádný hráč nemůže hrát za dva kluby (kromě studentů a vojáků z povolání). Tím je dáno, že náš projekt s Duklou v současných podmínkách není možno realizovat. Hráči nejsou členy Dukly a Dukla není členem unie. Rád bych věděl, kdo bude hrát za Duklu na turnaji ve Skotském Melrouse v termínu 11. a 12.dubna 2020, když se hraje 4.kolo I.ligy. Vzhledem k tomu, že to není naše reprezentace, tak kluby nemusí své hráče uvolňovat. Zajímavé také je, že "7" turnaje pro české kluby nejsou vůbec ve Sportovním kalendáři. Kdyby se prováděly povinné hodnocení soutěží, pak by nedocházelo k tak nekompetentnímu řízení soutěží.
Stejně tak není možné, aby se spojovaly týmy dvou různých unií, tak jak se v našich podmínkách stalo v případě Mistrovství ČSRU žen XV - Tatra - Vídeň. Měli bychom se konečně p o u č i t z chyb a začít seriozně pracovat.
Eduard Krützner senior - Medák