"Na turnaji jsme měli možnost poznat, že všechny hráčky i hráči, jsou velice rychlí atleti, kteří jsou vybaveni velmi dobrou individuální technikou zejména přesností dlouhých i krátkých přihrávek, tvrdým skládáním, krokovou technikou, uměním získat míč z rucků a dalších. Sedmičkáři jsou dostatečně agresivní a odolní a dovedou velmi efektivně řešit situace, jak individuálně, tak kolektivně, dané současnou herní situací na hřišti, jak v obraně, tak v útoku. Jediným taktickým prvkem, který nebyl plně a účinně využíván, byly taktické kopy. Při současném velmi dobře zvládnutém obraném presingu, však dobré kopy, byly velmi účinné a měly více jak 50% úspěšnost. Kopací technika má ještě velké rezervy, zejména u žen, kdy se jim často nepovedly snadné kopy po pětce. Zápasy byly hrány velmi dynamicky, bylo jen velmi málo hluchých míst. Tomu také napomáhaly dobré výkony hlavních rozhodčích, kteří se snažili nekouskovat hru, nechávat výhody a dobře spolupracovat s ostatními 4 rozhodčími. Jen výjimečně byly výkony rozhodčích kritizovány," pokračuje komentář ragbyoé legendy.
Ženské sedmičky ...
"Ženské VII prokázaly, že nejlepší ragby se stále hraje na jižní polokouli, když ve výborném finálovém utkání po velkém boji zvítězila Austrálie nad Novým Zélandem. Přestože ragby v Brazílii nemá žádnou tradici, dokázaly oba reprezentační celky, že při odborném vedení, je možno v krátkém horizontů, vybudovat kvalitní mužstva, které dobře obstály na náročném Olympijském turnaji. To mužské ragby přineslo řadu velkých překvapení, největším bylo zajistí, vítězství Japonska nad All Blacks. Japonské ragby je opravdu na velkém vzestupu, to již dokázalo na RWC, kde svými výkony překvapovaly všechny experty. Sedmičky jim ještě lépe vyhovují, protože postrádají současnou XV tvrdou rojovou hru, postavenou na kolektivní síle monstrosních jedinců. Jim naopak vyhovuje dynamické pojetí hry s minimem kontaktů, hledáním mezer v obraně a s velmi dobře zvládnutou obranou. Japonsko se brzy stane ragbyovou velmocí a zařadí se mezi nejlepší světové celky, protože k tomu vytváří jejich unie výborné podmínky. Angažovala vynikající světové trenéry, značně se zvýšila úroveň jejich soutěží, kde hraje řada velmi dobrých hráčů z celého světa. Japonsko má velkou motivaci, příští RWC v roce 2019 i Olympijské hry v roce 2020 se konají na jejich půdě. Už dnes je jasné, že se zde bude hrát před vyprodanými stadiony, finanční prostředky na to mají již dnes zajištěné," čteme si v komentáři.
Mužské sedmičky ...
"Ozdobou mužských VII bylo rozhodně mužstvo Fiji. Mužstvo bylo sestaveno z 12 výborných individualit, ovládajících veškeré finesy tohoto sportu, ale plně respektující moderní kolektivní systém, který jim vypracoval a vtiskl jejich progresivní trenér. Na všech hráčích bylo vidět, jak se hrou baví a jak si věří ve své dovednosti, které jim dávají jistotu a zdravé sebevědomí k tomu, aby dovedli soupeřům vnutit svoji hru, která jim umožnila s přehledem zvítězit v Olympijském turnaji a získat pro svoji zemi zcela zasloužené, zlaté medaile," konstatuje Medák.
"Výborné bylo také mužstvo Jižní Afriky, které svým silovým pojetím a tvrdostí dělalo všem soupeřům velké problémy. Na mužstvu Britských ostrovů, složeného z řady výborných hráčů, bylo znát, že jim chybí, tolik potřebná souhra, prověřená řadou turnajů na Světovém okruhu," píše se dál v komentáři.
"Japonci byli rozhodně milým překvapením a jejich hra byla velmi efektivní, 4.místo si zajisté zasloužili. Kdo byl rozhodně velmi zklamán, to byli All Blacks, do Ria přijeli jako favoriti, ale viditelně se nepotkali s formou, jejich hra postrádala jiskru a plné nasazení, zdálo se, jakoby své soupeře podceňovali. Stejně zklamaní byli také Francouzi, jejich ambice se nenaplnili, zejména proto, že nezvládali druhé poločasy. Porazili sice 2 x Austrálii, ale i ta zůstala za svým očekáváním. Velmi dobrou hru předváděli tradičně také Argentinci, Američané mají nadějné mužstvo, a kdo rozhodně mile překvapil, byli Španělé, kteří prokázali velké zlepšení a dovedli přehrát i známé Keňské ragbisty. Ani domácí určitě nezklamali, protože i když skončili poslední, dokazovali, že i bez velkých dlouholetých zkušeností a tradice, je možno, aby ragby v jejich zemi zapustilo pevné kořeny," zhodnotil jednotlivě další celky Eduard Krützner starší, jemuž ragbisté říkají Medák.
"V současné době experti všech zúčastněných zemí, včetně odborníků z WR, provádí analýzy a zhodnocení sportovní i organizační úrovně turnaje. Ty budou rozhodně zajímavé a zajisté přispějí k dalšímu rozvoji tohoto sportu na celém světě. Jedno je však už dnes jisté, že ragby na OH prokázalo, že do programu her plně patří, jak pro svoje sportovní, tak morální hodnoty," má jasno Medák.
"Je mně opravdu líto, že naše unie vůbec nepochopila výhody skutečnosti, že sedmičkové ragby je Olympijským sportem a otočila se k této disciplíně zády. Tady se opět plně projevuje fakt, že naše unie (jediná na světě) nemá TMK, která by byla schopna vypracovat a uvést do praxe, efektivní Strategický plán rozvoje VII ragby. My ty sedmičky snad hrajeme jen proto, že to od nás vyžaduje Rugby Europe, Nedovedeme mediálně využít ani toho, že pořádáme v roce Olympijských her, dva Turnaje v ME v Praze, nikde o tom nebyla ani zmínka a podle toho také vypadala návštěvnost. Systém turnajů je nesmyslný, o čemž svědčí, že loňskou sezónu dohráváme ještě v nové 2016-17. Navíc týden před zahájením nového ročníku, kdy všechna mužstva soustředí svoji přípravu na XV, to svědčí o úplném diletantství a absenci základních znalostí pro plánování tréninkového procesu. Navíc je jasné, že VII u nás nebudou preferovány ani v budoucnu, protože když si přečtete rozpis soutěží na tuto sezónu, tak pro VII tam není vůbec žádné místo. Tak to opravdu nevím, jak to bude, s naši účastí na OH v roce 2020, kterou si dala naše unie za cíl," uzavřel svůj komentář Edaurd Krützner starší.