Českou soutěž v olympijských sedmičkách nyní hraje pouhých sedmdesát českých ragbistek

První dubnový  víkend byl pro ragbisty hodně výživný. Pokračovala česká extraliga pátým kolem a také utkání v rámci Rugby Europe. Hrály se také ve světě sedmičkové soutěže.  Nu  a všechna ta utkání sledoval  u počítače  nebo dokonce osobně v případě tuzemské extraligy  Eduard Krützner senior, který o nich také napsal svůj pravidelný komentář. Nuže ...

  Pokračovala utkání v rámci Rugby Europe. V Trophy byl k vidění  zápas velmi dobré úrovně v Makarské, kde se domácí Chorvatsko utkalo se stále se lepšícím Švýcarskem, které položilo čtyři  pětky a tak získalo do tabulky pět  bodů po vítězství 32:22.    ***   Litva přivítala na svém stadionu Švédsko, které  po velkém boji zvítězilo ve velmi vyrovnaném utkání 18 : 15. Takové těžké zápasy českým ragbistům  bohužel chybí a jejich loňský  přemožitel Švédsko, nyní získává cenné zkušenosti, které pozitivně ovlivňují jejich výkonnostní růst.


   Finanční i organizační problémy Rugby Europe se plně projevují v nesystematickém řízení ragby v Evropě. První problém je, že vedení Rugby Europe  ztratilo hlavní sponzory, včele se Société Général a nemá finanční prostředky, kterými by jednak byla zajišťována kvalita evropských soutěží, ale také systematický růst odborných znalostí, jak trenérů, tak rozhodčích. Neschopnost řešit závažné problémy, jako je řada skrečovaných zápasů v soutěžích RE, potvrzuje také organizace soutěže Developpement, kam bylo zařazeno  Kosovo, které na domácí půdě prohrálo vysoko s Rakouskem 7 : 51. Přitom skandálně organizatoři zapomněli na rovněž do soutěže přihlášené Slovensko, které je navíc výkonnostně na daleko vyšší herní úrovni.


    HSBS Sevens Series pokračovalo  tradičním turnajem v Hong-kongu. Mužskou kategorii vyhrál Nový Zéland finálovým vítězstvím s Fidži 24:17, třetí byla Francie, která porazila Velkou Británii 19:17 a páté místo si vybojovala Argentina, která na sedmičky s nezvyklým skórem porazila Jižní Afriku 7:5.
***  V ženách to byly hráčky Nového Zélandu,  když porazily Austrálii 26:17, bronz si odvezly hráčky Velké Británie vítezstvím s Fidži 22:19 a páté místo získala Francie výhrou nad Kanadou 22:12. 


    Rozehrály se také zápasy v Champions Cupu a Challange Cupu. Zápasy měly velmi dobrou úroveň a favorité většinou vítězily. K zajímavému výsledku došlo v zápase Exeter Chiefs s Montpellier, který skončil i po prodloužení 33:33, ale domácí položili čtyři  pětky, zatímco hosté jen tři. Do čtvrtfinále tak postoupili domácí borci.

   V české extralize opět kralují Říčany a i tam a v dalších klubových týmech je možno vidět řadu Jihoafričanů, či jiných cizinců, kteří patří většinou k oporám svých týmů. Je evidentní, že zlepšují úroveň této soutěže, k nevýhodám však patří skutečnost, že hrají na důležitých postech a po jejich odchodu, budou chybět našim hráčům, na těchto postech potřebné zkušenosti.   Bohužel herní úroveň nižších českých  soutěží, zejména vlivem  malému počtu účastníků, značně pokulhává za představami o kvalitním formování hráčů, aby hráči měli potenciál na sportovním výkonnostním růstu, který by jim umožnil hrát úspěšně v extraligových klubech.

    Velkou radost nám také nedělají soutěže mládeže. U té starší mládeže chybí  většině klubům kvalitní hráčské kádry, proto některé kluby jsou nuceny spojit své  mladé hráče  s hráči  jiných  klubů a tím ovšem  velmi vážně negativně ovlivňují  systematický tréninkový proces, tak důležitý pro největší kolektivní, kontaktní sport, jakým je ragby.


   Do problému se také dostalo ženské ragby. V elitním turnaji VII startují pouze dva  samostatné české týmy klubů (Tatra a Sparta), ale další čtyři týmy  jsou společenství.  Jenže,  pokud spočítáte všechny zapsané  české hráčky na tomto turnaji, tak zjistíte, že máme pouze 70 (slovy sedmdesát) hráček, kteří hrají tuto náročnou olympijskou disciplínu. Soutěž XV ženského ragby byly zrušeny pro nedostatek hráček už dávno předtím.  To je bohužel závažné zjištění. Co způsobilo  tak velký úbytek hráček, který je pro rozvoj ženského ragby velmi závažný?

    Velký optimismus nám nepřidávají, zřejmě vážné finanční problémy tuzemské unie, které se řeší sbírkou "Nenech složit ragby". V zájmu účinné spolupráce s kluby, je velmi důležité, aby je VV seznámil s příčinami a důvody, propadu finančních prostředků, na rozvoj ragby v české unii.





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 



(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)

(2023 / 49 /  13 /  8)