Připomínky Eduarda Krütznera k návrhu na nový systém českých ragbyových soutěží

"Podrobně jsem si prostudoval návrh na uspořádání soutěží v roce 2019. Bohužel musím konstatovat, že navrhovaný systém opět postrádá potřebnou kvalitu, motivaci pro hráče i kluby a hlavně mediální zajímavost, pro kterou se neustále mění systémy našich soutěží," napsala v úvodu svého komentáře zatím jediná ragbyová osobnost v síni slávy českého ragby Eduard Krützner starší.

"V Soutěžním řádu je článek, který ukládá klubům, aby do 14 dnů po skončení soutěží, zaslaly na Unii hodnocení uplynulé soutěže. To se zřejmě neděje, protože pokud jsem měl možnost diskutovat s kluby Extraligy, prakticky všechny odsoudily systém Jaro – Podzim, jako nesmyslný. Mediálně tento systém zcela propadl a nebýt ostudy se skrečováním zápasu Sparty s Vyškovem, nikdo by se o českém ragby vůbec nic nedozvěděl. Navíc jsme propásli ideální příležitost odehrát finálové utkání před TV kamerami.  Pokud by fungovala Trenersko-metodická komise, složená z opravdových odborníků, pak by nikdy nebylo možné, aby se pokračovalo v něčem, co už bylo podruhé uznáno za velmi nevyhovující. Tím, že se pokračuje v systému Jaro – Podzim, se jen oddaluje  problém, který nás bude čekat v příštím roce, nebo spíš v příští sezoně," konstatuje dál muž, jemuž ragbisté říkají Medák.

"Pokud budeme chtít, aby naše soutěže byly mediálně zajímavé, pro trenéry i hráče motivační a hlavně budou zkvalitňovat herní úroveň všech účastníků, která povede k zásadnímu zlepšení výkonnosti našich reprezentačních celků, pak musíme mít soutěže, které budou mít svou kvalitu a dlouhodobou návaznost, aby si kluby a jejich trenéři mohli vypracovat strategický plán, který by jim zajišťovala jistota stability soutěží. Jsme snad jediná unie na světě, která mění systémy každé dva roky,  aniž by se udělaly odborné analýzy, těch uplynulých, to pokládám za velmi amatérské a nezodpovědné," komentuje současný stav v českém ragby Eduard Krützner starší.

"Úspěšná léta českého ragby byla ta, kdy jsme měli stabilní a kvalitní soutěže a nevymýšleli jsme pořád něco nového.  Pročtěte si systémy soutěží ve všech vyspělých federacích a zjistíte, že jediný úspěšný systém, jsou stabilní dlouhodobé soutěže, kdy se hraje doma-venku a popř. nadstavby – jako semi-finále – finále. Ptám se tedy proč nezačneme od podzimu, tak jako v celé Evropě systém Podzim – Jaro, kdy v Extralize startuje konečně osm mužstev – Tatra – Sparta – Vyškov – Říčany – Praga – Dragon – Slavia a Zlín systémem doma – venku? To je 14 kvalitních zápasů (zejména pro nováčka a kluby, které mají v současné době problémy,  jsou velkým přínosem, protože mají možnost hrát s kvalitními soupeři a tím zlepšovat svojí sportovní výkonnost. Navrhovaná nová soutěž  nováčka vyřadí prakticky po sedmi zápasech. To je přeci sportovně neetické!" upozorňuje Medák a navrhuje, jak soutěž organizovat po základní části lépe.

"Po odehrání základní části, první čtyři kluby mohou hrát o titul (systémem buď semi-finále a finále a boj o 3.místo – tedy + 2 zápasy, celkově 16 kvalitních zápasů, nebo každý s každým tj. 6.zápasů a tím pádem odehát 20 velmi kvalitních zápasů. O  5. - 8. místo by šlo hrát stejným systémem o konečné pořadí a odehrát celkem buď 16 nebo 20 zápasů. Úspěch by byl, kdyby v 1.lize hrálo všech osm mužstev, to by zajisté zkvalitnilo i tuto soutěž. Vítěz v případě zájmu, by mohl sehrát baráž s osmým mužstvem z EXL o účast v nejvyšší soutěži. Nám by zřejmě vyhovoval systém 16 zápasů, protože máme cca 25 hracích termínů v sezoně, což při minimálně  čtyř  mezistátních zápasů v rámci ME, by nám neumožnilo připravit žádnou soutěž pro „7“ a start „7“ v rámci ME. Z tohoto důvodu vyplývá, že hrát „7“ v srpnu je nesmysl, který nám již dvakrát prokázal, že narušuje přípravu hráčů na XV," má jasno Medák.

"Cílem nejvyšší soutěže je zkvalitňovat herní úroveň všech osmi  účastníků, ale to uvedený návrh nerespektuje, protože dvě poslední mužstva již po základní části  pošle do nižší soutěže. Navíc už vůbec neřeší kdo bude startovat v příštím ročníku. Nejvyšší soutěž by měla mít svého sponzora, který by svými finančními prostředky zkvalitňoval úroveň soutěže. Souběžně s touto soutěží by probíhala soutěž „Nadějí“ , která i přes různé problémy, prokázala, že je pro rozvoj našeho ragby potřebná. Nováček by mohl získat výjimku na určité období. Aby soutěž měla kvalitu, měly by kluby předložit soupisky 10 hráčů, kteří mají nejvyšší výkonnost (reprezentanti povinně), kteří za „Naděje“ nemohou startovat. V případě problémů s počty hráčů, odehrát zápasy nadějí aspoň s minimálním počtem deseti hráčů," navcrhuje dál Medák.



"Na jaro 2019, doporučuji uspořádat Český pohár, nejprve regionální a poté celostátní, za účasti co nejvíce mužstev. Bližší systém je možno prodiskutovat, ale je to jediné řešení, které konečně naše ragby vyvede z vleklé krize. Jaro by také umožnilo kvalitní soutěž pro „VII“,což by zajisté pomohlo k zlepšení úrovně české sedmičkové  reprezentace. Není silnějších argumentů než dosažené výsledky české  reprezentace v ENC - ME, které nás prakticky odsoudily k sestupu do nižší soutěže. Není v žádném případě možno vinit za tento neúspěch, jen české  reprezentanty, ale chaotické a neodborné vedení celé Unie, která dlouhodobě postrádala Trenérsko-metodickou komisi  a vše řídil zcela neschopný Sportovní ředitel Phil Pretorius, který navíc byl trenérem jak XV a VII a neměl k tomu potřebnou kvalifikaci. Navíc zřejmě neměl ani čas poznat naši specifickou mentalitu a nikdo z vedení unie ho neseznámil, se skutečným stavem v Unii. Proto jeho sliby a návrhy byly tak absurdní a nerealistické (start na RWC a OH, 20.místo v rankingu WR, ve kterém  jsme 37 !). Kdyby Unie fungovala tak jak má, pak by musel někdo nést odpovědnost za jeho angažování. Stejně tak za fiasko s profi-klubem Olympu Praha. Tento nápad vážně narušil tuzemské  soutěže, kvůli němu se změnil systém soutěže na Jaro-Podzim proto, aby mohl Olymp od jara startovat v EXL. To je bohužel smutný  fakt. Phil stál unii velké peníze a hlavně prestiž Českého ragby, které v Evropě vždy patřilo mezi ty uznávané unie, jak na poli sportovním, tak diplomatickém," má jasno Eduard Krützner starší.

"Zajímavý je návrh na „7“, kde se pokračuje v systému turnajů, kterému chybí odborná analýza sportovní úrovně soutěže, která podle mého názoru postrádá potřebnou úroveň, abychom se přiblížili aspoň vzdáleně, nebývalému rozvoji této velmi náročné disciplíně v celém světe. Bez výbušných a fyzicky zdatných sprintéru, není možno „sedmičky“ hrát a je pravdou, že sprintéři se u nás v ragby moc nerodí. Tři turnaje pro elitu, nemají v kalendáři své termíny, zřejmě se opět počítá ze sportovního hlediska, prokazatelně nevhodnými termíny v srpnu," konstatuje Medák.

"Tak důležité rozhodnutí, jako je opětovná změna systému soutěží, by měla projít odbornou diskuzí všech klubů tuzemské unie a teprve poté, při odsouhlasení všech účastníků, zavedena do praxe. To by nám umožnil návrat k osvědčenému systému Podzim – Jaro, a jaro věnovat hledáním těch nejlepších řešení českých soutěží, která budou vyhovovat všem klubům, ale také představám TMK i VV. Každý rok, je nutné dodržovat Soutěžní řád a po skončení soutěží, poslat na TMK a STK hodnocení uplynulé soutěže, jedině tak můžeme mít kvalitní soutěže, které budou vyhovovat Strategickému plánu rozvoje našeho ragby na příští léta. Je nejvyšší čas skončit s experimenty, které evidentně vážně poškodily úroveň českého ragby. Nově navrhovaný systém soutěží, rozhodně neřeší jistotu dlouhodobé stability a mediálně je tím pádem předem odsouzen k nezdaru," uzavřel svůj komentář Eduard Krützner starší, aby ještě dodal ...

"V odborné diskuzi je nutné myslet také na ostatní kluby, které v EXL a I.lize nehrají. ČSRU je tady pro všechny členské kluby. Také zde chybí jakákoli odborná analýza, jak XV tak VII. Našim cílem musí být, aby v českých soutěžích startovaly týmy ze všech klubů Unie a zajistili jsme jim tak, kontinuální růst výkonnosti a hlavně pocit sounáležitosti k velké ragbyové rodině."

(Eduard Krützner starší, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)