K vidění bylo špičkové světové ragby, pokud ovšem nesledujete to v českém provedení

Na události bohatý ragbyový víkend  ve dnech od 5.  listopadu do 6. listopadu  2022 okomentoval pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

  Kdo chtěl, ten mohl v televizi  sledovat téměr  všechny přípravné zápasy těch nejlepších ragbyových týmů na Světový pohár 2023 a při té příležitosti si uvědomit, jakým směrem se současné světové ragby ubírá. Nezdá se vám, že se hra stále zrychluje, obrany jsou velmi dobře organizované a agresivní, čím dál tím více se snaží hráči vyhýbat kontaktům, což umožňuje efektivní podpora hráče s míčem? Je vám jasno, že pak hra vyžaduje stále větší fyzické nasazení, výbornou individuální techniku a správné čtení situací daných vývojem zápasu."

  A jak to dopadlo na trávnících evropských ragbyových stadiónů?  Skotsko si doma  poradilo s herní agresivitou siláků z Fidži 28:12, ale výhra je určitě hodně bolela. Zvítězil herní systém nad silovém pojetí hry světových špičkových "sedmičkářů".  *    Wales bojoval, ale hráči All Blacks přijeli do Evropy  v dobré formě a zvítězili s přehledem 55:23. Bylo to pro ně důležité vítězství, aby hráči získali sebevědomí a dali zapomenout na slabší výsledky z počátku roku. *   Irsko si udrželo první místo ve světovém rankingu, i když vítězství nad silovým týmem mistrů světa Jižní Afriky dosáhli až po velkém boji 19 : 16.  *   Francie se také  nadřela na výhře s velmi dobrým týmem Austrálie 30 : 29. Mlýnovku Duponta, nejlepšího světového hráče loňského roku si Australané dovedli úspěšně pohlídat a tím Blues narušili herní systém, který je právě postaven na jeho čichu pro efektivním řešení situací. *
Anglie prohrála se stále se lepšími Argentinci i když jen těsně 30:29. Hráči  Pumas byli lepší v útoku a mají velmi jistého kopáče Boffelliho.


   Na ME hráčů do 20 let v Lisabonu v Portugalsku, bylo odehráno první kolo. Výborným výkonem překvapili Nizozemci, kteří s přehledem přehráli Němce 32:0. Tento zápas neměl tak jednoznačný průběh, jak ukazuje skóre, ale Nizozemci  byli daleko úspěšnější v koncovce.  *   Český  výběr se utkal s rychlými Španěly a v zápase se ukázalo, jak českým  hráčům chybí náročná pravidelná domácí soutěž. Česko možná i proto prohrálo vysoko 51:13. Není se čemu divit, když reprezentanti Česka na podzim odehráli minimum těžkých zápasů, tak jim pak  evidentně chybí tvrdá fyzicky nároční příprava, o čemž svědčila častá zranění v zápase. Na druhou stranu, těžko je hráčům něco vyčítat, když jim chybí náročná domácí soutěž, která by je  aktivně formovala pro reprezentační úkoly. *   Belgičané,  s kterými Češi  odehráli přípravné utkání,  zvítězili nad Rumunskem 18:6. Rumuni  i v Lisabonu potvrzují,  že ragby v jejich zemi  je ve velké krizi.  *   Domácí Portugalsko je velký favorit šampionátu, když nad Poláky zvítězilo 43:10.

  Další etapa Světové sedmičkové série pokračovala tradičně v Hong-kongu, kde nNakonec zvítězila Austrálie ve finálovém zápase s Fidži 20:17, dále  bronz vybojovala Francie, když porazila Samoa 19:17 a páté místo si uhrála Argentina hladkým vítězstvím s USA 36 : 0.

Varováním pro českou  seniorskou reprezentaci je hladké vítězství Švýcarska v Malmö nad Švédy 69 : 12 v soutěži Trophy, do které Česko podle vytyčených cílů mělo  v květnu 2022 postoupit a tam pak úspěšně startovat. Jenže to bylo právě Švédsko, které  tým Česka  o postup připravilo a nyní ovšem Skandinávci poznali  na vlastní kůži,  jaká je herní úroveň v této náročné soutěži.  Jak víme, tak Češi si na vytoužený postup budou muset počkat ještě další dvě  sezony. Nyní  se ovšem budou muset  utkávat s týmy, které jsou v rankingu WR až okolo šedesátého místa a od kterých se nedá očekávat, že by takové reprezentace  výkonnost Česka výkonnostně prověřily. *  V Trophy ještě  zvítězila Litva v bojovném utkání nad Ukrajinci 39:20, na kterých je vidět, jak jim ovšem z jiných důvodů než českým ragbistům  chybí pravidelná domácí soutěž. * V soutěži na úrovni Conference zvítězilo Bulharsko nad Izraelem 34:15.


  V Aucklandu  na Novém Zélandě se hraje MS v ragby XV. žen, které postoupilo až do semifinále. O finalistkách Angličankách a Novozélanďankách se rozhodlo v semifinálových utkáních, ve kterých  na položené pětky oba zápasy skončily  3:3, ale po započítání následných a trestných kopů  přeci jenom byly známé  vítězky.  Kanada - Anglie      19:26 (12:15)  a Nový Zéland - Francie  25:24 (10:17). Jen si dovolím  připomenout, že Francie přišla o postup do finále jen o vlásek, neboť těsně před koncem neproměnila trestný kop nařízený sice ve vzdáleném  místě, ale zase přímo proti brance.

  Česká reprezentace žen podlehla v Hürtu v soutěži Trophy Německu 10:12 v utkání velmi slabé úrovně. V Německu hostující  hráčky po poločase 0:0 dovedly dvakrát bodovat a vedly až do posledních minut 10:0. Bohužel závěr vůbec nezvládly a dostaly během 10 minut dvě pětky a protože Němky po jedné  pětce dokázaly následný kop prokopnout, tím  rozhodly o svém vítězství. Český  trenér byl soudě podle citace na unijním webu  přesvědčen, že hráčky byly v plné formě, ale bohužel jejich formu nemohl  nijak prověřit, protože v současné době se nehraje žádná soutěž XV ženského ragby. Hráčky sice bojovaly  a snažily  se, ale i přesto byl  vůbec zázrak, že byly chopné odehrát celé mezistátní utkání. Když si po prohře s Německem uvědomíme, že Německo předtím  hladce prohrálo s Finskem 5:43 a příští  soupeř Češek Belgie prohrál zase vysoko s Portugalskem 5:71, tak  asi nějakému  vysokému umístění českého týmu žen  v tabulce soutěže věří jen málokdo z  tuzemských ragbyových příznivců.  Co se s tím dá dělat? V prvé řadě si přiznejme, že se díváme na  smutný obraz českého  ragby, na kterém  dlouhodobě chybí náročné kvalitní soutěže, které jsou základem pro soustavné náročné formování hráčů a hráček pro národní reprezentace," uzavřel svůj komentář pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 



(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)