Mezi nejzvučnější trenérské adresy v kariéře nového sportovního ředitele patří Bulls v Super Rugby, dále angažmá u národního týmu Tongy či u výběru South African Barbarians. Trenérské řemeslo zavedlo vystudovaného doktora filozofie i do Irska či na Kajmanské ostrovy. Pod jeho vedením působil třeba i pozdější trenér národního týmu Jihoafrické republiky Heyneke Meyer. Jihoafričan nyní nově ve službách českého ragby byl také trenérem a sportovním ředitelem univerzity ve Stellenboschi.
Phil Pretorius pro web ČSRU uvedl šest cílů, s kterými přichází k českému ragby.
V prvé řadě chce spokojené hráče a hráčky. Chce s nimi pracovat tak, aby se mohli zlepšovat nejen hráčsky, ale i lidsky.
Rád by zvýšil image českého ragby, aby bylo vnímáno jako jeden z největších sportů v ČR. Vnímáno jako příkladný a progresivní sport, jehož chtějí být lidé součástí.
Chce pomoci posunout národní tým ve světovém žebříčku na dvacáté místo.
Chce zvýšit celkovou úroveň českého ragby tak, aby mohlo aspirovat na účast v nejvýznamnějších soutěžích.
Chce zvýšit a zkvalitnit členskou základnu a dále zlepšit domácí soutěže, aby bylo možné maximálně zužitkovali potenciál českého ragby.
Chce vytvořit mosty mezi unií, kluby, sponzory, fanoušky a hráči, aby se každý cítil potřebným a chtěným členem rostoucí organizace.
"Přeji Philovi mnoho úspěchů a štěstí v jeho práci. Věřím, že se i díky jeho zkušenostem a schopnostem podaří posunout české ragby ve střednědobém horizontu výrazně dopředu", komentoval novinku ve svém manažerském týmu za výkonný výbor ČSRU prezident Pavel Chaloupka.
Ve zprávě není uvedeno, na jakou dobu Jihoafričan angažmá s Českou rugbyovou unií podepsal.
S posunutím českých ragbistů do první dvacítky celosvětového žebříčku čeká zahraničního odborníka hodně obtížná role, neboť čeští ragbisté jsou v současné době v žebříčku, do kterého je zařazeno 103 zemí, až na třiatřicátém místě.