Skotsko na domácím stadiónu porazilo Francii 25:21. Byl to zápas dvou různých poločasů. V prvním jasně dominovala Francie, která po čtyřicetiminutách vedla 21:3. Ve druhém poločase převzalo iniciativu Skotsko, které nakonec dovedlo zápas k vítězství. Oba týmy položily po třech pětkách. Trenér Blues Galthie dal příležitost hráčům ze širšího kádru. Někteří mile překvapili, jako Gailleton a zejména mlynář Bourgarit, jiní se zase neprosadili, jako Bamba. Na hráčích obou týmů bylo vidět, že jim chybí výbušná rychlost, po náročných soustředěních, zaměřených na obecnou vytrvalost a sílu. Za zmínku stojí, že rozhodčí zápasu Ben O´Keef, použil poprvé nové pravidlo "oranžové" karty, kdy hráči udělí žlutou kartu a přenechá video rozhodčímu 10 minut, na to, aby posoudil vážnost přestupku. Tentokrát červenou kartu dostal Zander Farguson, Skoty to, ale povzbudilo k bojovnějšímu výkonu.
Ve druhém zápase mile překvapili Walesané, kteří přehráli Anglii 20:9. Trenér Walesu dobře skloubil tým mladými adepty reprezentace, kteří svojí bojovnosti nepustili Angličany do žádné nadějné akce, která by jim umožnila bodovat. Walesané položili dvě krásné pětky, Angličani bodovali pouze trestnými kopy.
Zajímavý byl i zápas Irů s Italy. Plný Aviva stadion viděl vítězství svých idolů 33:17, když o výsledku rozhodoval velmi zkušený roj, který umí dobře využít svého tlaku před brankovištěm soupeře. Itálie prokazuje zápas od zápasu zlepšení, zlepšila zejména obranu, ale chybí ji lepší koncovka.
Ve všech zápasech jsme měli možnost vidět debutanty bojující o dres na Světový pohár. Irové určitě posílí svůj velmi zkušený roj o rváčka Dorise, který byl vyhlášen hráčem zápasu.
I další zápasy, které česká televize nevysílala, přinesly také zajímavé výsledky. Ragbisté All Blacks vyhráli po boji s Austrálií 23:20, Japonsko, které letos není příliš nebezpečným soupeřem, doma prohrálo s Fidži 12:35, Argentina prohrála vysoko s Jižní Afrikou 13:24 a Rumunsko doma podlehlo USA 17:31. Rumunsko prokazuje, že se na Světový pohár dostalo až po rozhodnutí World Rugby, který za pochybení jednoho španělského hráče, skrečoval Španělsku všechna kvalifikační utkání na MS .
Moderní ragby stále více praktikuje v útočné fázi "druhou vlnu". Vyžaduje od hráčů maximální bojovnost, tvrdost a odolnost, díky neustálých kontaktů a velmi razantních rucků. Pravidlo 50/22 je stále velmi málo využíváno, přestože je pro týmy velmi výhodné. Také čtení hry zatím zaostává za možnostmi, kdy většina taktických kopů, směřuje na hráče soupeře, což umožňuje nebezpečný protiútok. Mužstva jsou nyní v závěrečné fázi přípravy, která bude zaměřena na vyladění formy a hledání ideální sestavy pro náročné zápasy nejvyšší světové ragbyové soutěže. Máme se tedy na co těšit, protože Světový pohár bude určitě velkou propagací, nejlepšího kolektivního kontaktního sportu na světě.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.
(2023 / 109 / 27 / 15)