Neznám Unii, ve které by hráči reprezentace odehráli devět náročných mezinárodních zápasů jen za podzim

O  posledním  zářijovém víkendu se v Česku i v zahraničí ragby hrálo opět na plné obrátky a k některým událostem  napsal pravidelný komentář   pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior



     aneb co se děje ve  světovém i  v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  zamyšlení  z ragbyových mlýnů  tentokrát opět  ...  


      z celého světa se zaměřením na  Evropu  včetně  Česka    ... 


    V Kanadském Vencouvru začal Světový pohár žen XV. Hned první kolo přineslo několik velkých překvapení. Anglie z přehledem porazila USA 61:21, ale Novozélanďanky překvapivě podlehly po velkém boji Irsku 27:29 a domácí tým, který se zřejmě na pohár důkladně připravil, lehce přehrál silnou Francii 46:24. Ženské ragby získává zaslouženě stále více na popularitě a to se pozitivně projevuje na výkonnosti předních světových reprezentačních týmů.

  Rozjíždí se také Premiership a kdo si naladil televizní přenosy z této soutěže, mohl vidět  dvě výborná utkání. Třeba při duelu  Leicester Tigers - Bath sice nepadalo mnoho bodů, ale byla to ukázka špičkového ragby, ve kterém zvítězili hosté 20:15. ***  Úžasný byl zápas Bristol Bears s Gloucestrem, ve kterém domácí prohráli TK v 78 minutě 41:44, když dokázali v posledních 20 minutách dotáhnout ztrátu 19 bodů a vyrovnat třemi  pětkami na 41:41. Byla to óda na ragby, která divákům předvedla všechny krásy našeho sportu.  ***  Pořadí po 2.kole je 1. Saracens, 2.Bath a 3. Bristol.

   V TOP 14, došlo k velkému překvapení, když suverén soutěže Stade Toulouse, doma podlehl v bojovném utkání Bordeaux-Begles 12:16. Typicky útočné pojetí hry Toulouse, tentokrát narazilo na neuvěřitelně agresivní, aktivní obranu soupeře, který nedal hvězdnému útoku, pod vedením N´tamaka, žádný volný prostor k bodování. Faktem však je, že stále nehraje Antoin Dupont , nejlepší hráč světa.

  V kvalifikaci Jižní Ameriky na příští Světový pohár, došlo k rekordní porážce na mezinárodní scéně. Kostarika prohrála s Kolumbií 136:0, když dostala 20 pětek. Inu to je tak, když do  jihoamerické kvalifikace jsou zapojeny všechny země, kde se ragby hraje, zatímco v Evropě se kvalifikace týká jen zemí, které hrají federací Rugby Europe organizavanou tu nejvyšší soutěž.


  Hráči českého týmu Warriors prohráli i potřetí v Super Cupu, i když tentokrát uhráli slušný výsledek s Nizozemskou Deltou 10:29. Čeká je tedy opět boj o 3.místo s belgickými ďábli 20.října 2024 na jejich hřišti. Toto utkání bude zároveň závěrečnou přípravou české reprezentace, před zápasem v soutěži RE Trophy, který se hraje  ve Švédsku v sobotu 26.října 2024 s tamější reprezentací. Z tohoto důvodu, tým Warriors (reprezentace) přebere trenér Mirek Němeček. Nemohu se zbavit dojmu, že pro vybrané amatérské hráče reprezentace, je podzimní program zápasů, příliš náročný. Do dnešního dne většina z nich už absolvovala pět náročných mezinárodních zápasů. Navíc cestování k zápasům autobusem, zejména pak cesta zpět ještě v noci po zápasech, má velmi negativní vliv na jejich fyzičku. Řada z nich navíc ještě den po příjezdu, bez jakékoli regenerace, hrála další utkání za svůj klub v Poháru. Samozřejmě tak dochází k řadě zraněním a to hráče ještě čekají čtyři velmi těžké utkání. A to 20.října 2024  Brusel, 26.října 2024 Švédsko, 9.listopadu 2024  Chorvatsko a 23.listopadu 2024 silné Polsko. Naštěstí obě poslední utkání hrajeme doma. Neznám Unii, ve které by hráči reprezentace odehráli, v podzimním období, devět  náročných mezinárodních zápasů. Nezapomínejme, že čeští  hráči jsou čistí amatéři a jejich tolik potřebná regenerace není nijak organizována.

  Znovu jsem se přesvědčil, že zvolený model tuzemských ragbyových  soutěží, je třeba odborně analyzovat, protože Podzimní pohár je všechno možné, ale rozhodně není náročnou soutěží, která by se metodicky a systematicky přibližovala, aspoň částečně, herní úrovni našich případných soupeřů v rámci soutěží Rugby Europe.  Výsledky v Poháru to plně potvrzují. Logika věci je dána počty klubů, které jsou schopné, úspěšně startovat v patnáctkových  dvoukolových soutěžích. Skupinu A hrají čtyři kluby: Říčany, Tatra, Sparta, Slavie, dále skupinu B čtyři kluby: Dragon, Praga, Vyškov, Petrovice, skupinu C dva kluby:  Bystrc a Zlín, skupina D  tři kluby: Havířov, Přelouč a Mariánské hory,  skupina E jen jeden klub: Olomouc a skupiny F čtyři kluby:  Babice, Olymp, Plzeň a Kralupy.) Tedy máme tady jen celkem 14 českých  klubů + Vídeň, které mají sportovní a herní úroveň pro tuzemské  dvě nejvyšší soutěže Extraligu (? 8) a 1.Liga (? 7). Pak je možné pro čtyři kluby ze skupiny F, organizovat vlastní soutěž, doplněnou případnými společenstvími. Béčka hrají svá utkání  jako všude na světě, ve stejný den, jako Áčka. Znovu upozorňuji na skutečnost, že všechny evropské unie, praktikují systém podzim - jaro a ty soutěže  jsou dvoukolové s play-off, pokud možno s minimálním počtem 8 klubů. Nakonec nezájem většiny klubů, o podzimní pohár, je alarmující.

  V Přelouči si poslední zářijovou sobotu  připomenuli půlstoletí od založení tamějšího civilního ragbyového klubu. Přeloučským  ragbistům blahopřeji a vážím si toho, co  všechno dokázali a také jim  přeji, aby v tomto městě ragby zachovali. Některé, kteří byli u samotných začátků, jsem poznal jako hráč například Poldu Blachuta, s kterým jsem hrál společně v reprezentaci  nebo jako ragbistu ze stejného klubu konkrétně   Bořka Trejbala, který odešel do Přelouče nejdřive do Dukly, aby pak v Přelouči zůstal, ale málokdo ví, že   původním klubem současného předsedy přeloučského  ragbyového klubu byla Pragovka. 





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .






(Eduard Krützner senior  pro Ceskeragby.cz, foto a  koláž: Petr  Skála)

2024 /   127  / 36 /  03 / 08)