V anglické Gallager Premiership leckdo sledoval televizní přenosy ze dvou zápasů. První Sale - Harlequins 37 : 31 bylo trochu bláznivé utkání, ve kterém dělali hráči Sale méně chyb než Harlequini. V zápase jsem neviděl příliš hezkých akcí, roje se mydlily okolo pětimetrovky soupeře. Jinak oba týmy si chvílemi pletly ragby s ping-pongem, mlýnovky z 80% stále kopaly málo úspěšné svíčky a nejvíce mně vadilo, jak hráči špatně řešili akce, kdy dovedli přečíslit obranu soupeře. *** Druhé utkání Exeter Chiefs s Bathem bylo daleko pohlednější a lepší úrovně. Bath potvrdil své současné druhé místo v této náročné soutěži a zvítězil 26:14. *** Čtvrtý Bristol předvedl výborný výkon a rozdrtil poslední Newcastle 85 : 15. *** Do závěrečných finálových bojů zbývají už jenom tři kola .
Podobně je tomu ve Francii, kde rovněž zbývají do finalových bojů také tři kola. TOP 14 vede Stade France, před Stade Toulouse. Třetí je Racing 92 a následuje Toulon. Letos se nedaří Clermontu, který až dvanáctý ze čtrnácti.
Japonsko vyhrálo Rugby Pacific Challange, když porazilo Tonga A 65:15. Ragbisté Fiji Warrios si poradili s Manua Samoa 43 : 18.
Portugalská rugbyová unie podepsala smlouvu s bývalým hráčem All Blacks a v posledních létech i s úspěšným trenérem ve francouzských klubech s dvaapadesátiletým Simonem Mannixem na funkci hlavního trenéra na MS úspěšné portugalské reprezentace. Mannix poslední angažmá měl v Biarritz Olympique. *** Ian Foster bývalý trenér All Blacks podepsal smlouvu do Japonska s klubem Toyota Verblitz.
Také v Česku jako téměř všude jinde ve světě se soutěže blíží k finálovým bojům. Tři kola před koncem základní části s 30 body vedou tabulku společně Říčany ragbisté Tatry, kteří jsou jen s horším skorem druzí. Třetí je Praga s 19 body a na čtvrté místo se dostal Vyškov, který v sedmém kole přehrál poslední tým Dragon 37:23. Zápas bylo možné sledovat na televizním kanálu ČT Sport plus. Zápas to byl bojovný, ale moc pěkných akcí jsem v zápase neviděl. Smutný byl pohled do hlediště krásného vyškovského stadionů, kde utkání přímo sledovala jen hrstka diváků a přitom se jednalo o prestižní moravské derby. *** Bohužel, když v televizních přenosech vidíte plné stadiony v zahraničí, tak je evidentní, že o české ragby nemá tuzemská sportovní veřejnost moc velký zájem. *** Pátá je v tabulce Sparta s 15 body, i když v posledním utkání s Říčany mohla klidně zvítězit, kdyby Pražané zejména v prvním poločase své útočné akce dokázali ukončit z rukou nevypadnými míči v brankovišti Středočechů. Říčany zvítězily 23:17 zásluhou dvou proměněných trestných kopů, kterých při stejném počtu pětek 3:3 a proměněných následných kopů bylo více, než dokázala zabodovat Sparta *** Extraliga je poměrně vyrovnaná až na Dragon, který zatím nevyhrál ani jeden zápas a má jen čtyři body, které jej zřejmě odsoudí do baráže, se suverénem 1.Ligy Slavií Praha. .
Opět opakovaně apeluji na všechny trenéry týmů mužů a sportovní ředitele, aby vyžadovali od současného vedení Unie provést okamžitě po skončení základní části soutěží analýzu současných domácích soutěží, která by měla být podrobena kritice ve všech klubech, jejichž týmy v soutěžích startují a to nejenom po sportovní stránce, ale rovněž i po stránce nákladů na dopravu. Je nutné vzít v úvahu i marketing s ohledem na citelné odmítání obchodních partnerů v regionech sponzorovat ragbyové týmy v období, kdy se zúčastní mediálně nezajímavých soutěží. Za současného stavu soutěží se rozhodně nezlepšuje jejich úroveň ani požadovaná kvalita. Je evidentní, že úspěšné formování hráčů, je dáno počty odehraných kvalitních zápasů a srovnejme jen počty zápasů ve výše uvedených zahraničních soutěží s naši Extraligou. Navíc v Česku se Extraliga a další nižní soutěře odehrají za tři měsíce a poté se až na podzim hraje Pohár, který se už dvakrát se značným počtem neodehraných utkání nevydařil. Tento systém umožní našim hráčům odehrát maximálně 10 + 2 zápasy v Extralize. Srovnáme-li pak tato čísla s Premiership s 18 + 2 zápasy nebo TOP 14 se 26 + 2-4 zápasy, zjistíme, že to v Česku máme hodně nesrovnatelné. Pokud nezkvalitňujeme české soutěže zvýšeným počtem náročných zápasů odehraných během celého roku, pak se nikdy nedočkáme postupu do Championatu Rugby Europe.
Stejný problém je také v soutěžích mládeže, ve kterých minimální počty náročných zápasů, nikdy nevychovají vrcholové ragbisty, kteří by se mohli uplatnit v kvalitních zahraničních soutěží a tím zkvalitnit herní projev české reprezentace. Zálohy tuzemských klubů junioři U-18 do poloviny dubna 2024 odehrály pouze 3 - 4 zápasy. Startuje sice osm klubů, ale jen tři kluby mají vlastní tým, když zbytek jsou společenství, která samozřejmě svou kvalitou tréninkového procesu nezvyšují úroveň této soutěže. Pak dochází k takovým výsledkům, jako na konci nedávné utkání Tatra - Spol. Olomouc-Zlín 107:0. To je bohužel smutný fakt a není právě optimistický pro zvyšování herní úrovně českých klubů. S tím pak souvisí i neustálý velký počet hráčů, kteří s ragby končí právě v této kategorii.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(2024 / 56 / 14 / 02 / 06)