aneb co se děje ve světovém i v tuzemském ragby ?
Přečtěte si aktuální zamyšlení z ragbyových mlýnů tentokrát především ...
z tuzemska ...
První a zásadní chybou je, že začátek Poháru je naplánován už na 17.srpna 2024. To má za následek, že v našich amatérských podmínkách, trenérům chybí v přípravném období, dostatečný počet tréninkových jednotek, které zajišťují zásadní funkční změny v organizmu. Jen při splnění odezvy organizmu na potřebné změny, jsme schopni udržovat u hráčů, vysokou výkonnost po celou sezónu. Současné ragby je stále více náročnější na fyzickou zdatnost hráčů a k tomu je třeba přizpůsobit tréninkové metody i u nás. Ragby je energetickým výdejem nejnáročnějším kolektivním sportem na světě a to je třeba si uvědomit. Základem úspěchů, jsou metodické tréninkové plány, jak dlouhodobé, tak krátkodobé, vypracované na základě analýz a poznatků z vrcholových světových soutěží. Zejména pak důležitý dlouhodobý tréninkový plán, není možno léta v naši unii naplánovat, vzhledem k častým změnám systémů tuzemských soutěží. Stejný problém s nedostatkem potřebných tréninkových jednotek je v přípravném zimním období. Proto začátek soutěží v polovině února je významná metodická chyba, stejně tak modely soutěží od extraligy až po další čtyři ligy. Soutěže jsou odehrány za tři měsíce, což je opravdu málo na kvalitní, náročné, domácí soutěže, neboť hráči odehrají maximálně 12 zápasů a to jenom v extralize. Podzimní Pohár rozhodně náročnou soutěží není.
Na podzim nás čeká opět start našich Warrios v Super Cupu. Znovu si kladu otázku, zda byl start českého výběru přínosem. Výsledkově rozhodně propadák a argumentace, že získané zkušenosti jsou pro hráče poučné, je více než diskutabilní. Vysoké porážky hráče spíše demotivují. Cíl, že výběr bude složený z hráčů do 23 let, také nebyl splněn. Naopak se ukázalo, že máme vážný problém s počty kvalitních hráčů této kategorie. Pro kluby by bylo zajisté prospěšné, aby dostaly podrobné zhodnocení výkonnosti svých hráčů, kteří za Warrios startovali. S tím souvisí i zpráva o finančních nákladech na start našeho výběru v této soutěži. Pokládám si otázku, proč unie, jako jsou Německo, Polsko, Švýcarsko, Švédsko a které jsou na tom v současnosti výkonnostně lépe než my, v Super Cupu nehrají?
Marně hledám argumenty, proč naše unie stále trvá na pokračování v prokazatelně nevhodném systému domácích soutěží Podzimní pohár - jaro Extraliga a čtyři ligy. Přečtěte-li si znovu u všech úspěšných evropských unií, jaké mají domácí soutěže, tak zjistíte, že mají daleko náročnější model, léty prověřený sytsém podzim - jaro. Přiznejme si také, že jsou tím zásadním výkonnostním rozdílem, který jim umožňuje neustále zlepšovat výsledky jejich reprezentačních mužstev a proto se nám tyto země tím pádem neustále herně vzdalují.
Jsem přesvědčen, že jen úzká a odborná spolupráce mezi současným Výkonným výborem ČSRU, unijními komisemi a českými ragbyovými kluby formou seminářů nebo diskuzních setkáních, může přinést úspěšná řešení našich současných problémů. Neosobní on-line diskuze totiž nikdy nic nevyřeší. Věřím, že všechny kluby a všichni ragbisté mají stejný cíl, dovést české ragby výkonnostně mezi přední evropské ragbyové země, kam jsme léta zaslouženě patřili."
Ceskeragby.cz rovněž napsalo ....
Během podzimu 2024 čeká na šestadvacet ragbyových týmů odehrát sto utkání v 7 skupinách
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž a foto: Petr Skála)
(2024 / 11 / 29 / 03 / 07)