V sezóně 2022/2023 zase na sněhovém svahu vybojoval bronzovou medaili ve slalomu v tuzemském šampionátu v kategorii mladších juniorů.
Ragbyový reprezentant a ligový hráč Pragy a zároveň mladý lyžař je tedy sportovním obojživelníkem, kterého v historii obou sportů žádného jiného nenajdete. Málokdo ví, že Hugo Žák narozený v roce 2006 dosahuje výjimečných úspěchů na sněhu na lyžích , tak i na trávníku s ragbyovým míčem.
Sám říká, že ragby začal opravdově hrát již od chvíle, kdy to bylo vůbec možné.
Jak říkám ...
"K oběma sportům mám blízko díky mému tátovi. I když on sám se začal věnovat ragby asi až ve dvaceti letech, kdy studoval na vysoké škole, ragby se mu zalíbilo a zůstal u toho i později, kdy trénoval a také byl i dlouho předsedou ragbyového klubu Pragy. Nehrál sice na mezinárodní úrovni, ale je to ragbista tělem i duší a od chvíle, kdy ragby začal hrát, se o něj zajímá celý svůj život. V jeho ragbyových stopách ho následoval i můj nevlastní brácha Zdeněk, který se dostal i do české reprezentace a za ní pravidelně hrál dokonce v letech, kdy Česko dokázalo porazit i Španělsko, Polsko a další týmy, s kterými nyní ani muži nehrají ve stejné skupině ME. Nu a lyže, ty byly v těch sportech hned na druhém místě. Táta často a rád jezdil na lyže se svými přáteli. Nebál se kvůli lyžařským zážitkům podstoupit dokonce dlouhé cesty nejenom Evropou, ale lyžoval dokonce až v Americe," pověděl více o svých sportovních kořenech student Technického lycea na SPŠST v Panské ulici Hugo Žák.
"V lyžích má pro mě největší hodnotu můj poslední úspěch, kdy jsem se na mistrovství České republiky v zimě 2023 v kategorii Mladší junioři umístil na třetím místě. V ragby je pro mne mým největším úspěchem účast na mistrovstvích Evropy do osmnácti let v sedmičkovém, a i v patnáctkovém ragby. Na olympijských sedmičkách se nám v roce 2023 podařilo vybojovat celkově šesté místo, což pro Českou republiku není žádná ostuda a nyní hraji i za reprezetaci v patnáctkovém ragby," připomenul své současné největší úspěchy.
Křestní jméno Hugo není častým jménem a tak už jste někdy hrál nebo závodil se sportovcem s křestním jménem Hugo?
"Ano, na lyžích jsem již s jedním Hugem dokonce i závodil, ale v ragby jsem sice nikdy s žádným Hugem nehrál, ale možná, že třeba i brzy budu, neboť u nás na Pragovce jsou v mladších kategoriích další dva."
Co se chystáte dělat až dostudujete střední školu?
"Určitě budu chtít jít na vysokou školu, ale zatím nemám nic konkrétního vybrané. Co budu dělat až dostuduji taky netuším. Určitě budu hrát, pokud to bude možné, ragby. Kromě toho, že si přeji, abych byl šťastný, zatím nemám žádný konkrétní plán."
Za jaké tuzemské kluby závodíte?
"V rugby hraji za třetí nejstarší a historicky nejúspěšnější tým v Česku, RC Pragu. U lyžování jsem po nějakou dobu nemohl najít tým s ideálními podmínkami, ovšem po čase jsem se usadil v lyžařském klubu z Liberce, Ski Klub Ještěd."
Kdo vás trénoval a trénuje v obou sportech?
"V obou sportech to bylo již několik trenérů. V lyžování je pro mě nejvýznamnějším trenérem Stanislav Hofman. Přiučil mne novým věcem, a hlavně je skvělým trenérem i po psychické stránce. Vždycky věděl, jak se cítím před důležitým startem a dokázal mne ze všech dosavadních trenérů nejlépe na závod mentálně připravit. V ragby, tam se to, až na poslední dva roky, neustále měnilo. V ragby je u týmu více trenérů a trénink v ragby a na lyžích funguje dost odlišně. Na ragby nás mají na povel nyní Ntando Manyosha, kterému všichni přezdívají Biza, Roman Šustr a Antonín Brabec. Každý z nich má jiné zkušenosti a každý z nich mne učí něčemu jinému. Poté čistě u kategorie U18 je naším hlavním trenérem Tomáš Holovský. Tomáš je skvělým charakterem a když je potřeba, umí nás všechny neuvěřitelně nabudit a namotivovat. V reprezetaci osmnáctky nás trénuje Karel Šampalík."
Máte nějaké vzory sportovní tuzemské i zahraniční?
Ano. V ragby z tuzemských hráčů obdivuji Pavla Syrového. Je to legendární mlýnová spojka Pragovky a co mě na něm vždy fascinovalo je, s jakou nebojácností a bez sebemenších pochyb, se pustil do zápasu. Ze zahraničních hráčů mám rád třeba mlýnovou spojku z Jižní Afriky, Faf de Klerka , anebo hráče z Fidži jménem Josua Tuisova."
Sledoval jste MS v ragby a vyhráli ti, kterým jste fandil?
Mistrovství světa jsem pravidelně sledoval. Nejvíce jsem fandil Fidži, ale bohužel se dostalo jen do čtvrtfinále a dál už ne."
Huga Žáka nejčastěji při ragbyových utkáních uvidíte na mlýnové spojce s číslem 9 anebo na tříčtvrtkách s čísly 12 nebo 13. Ovšem za národní tým zatím vždy hrál na zadáku s číslem 15.
A s devítkou, kromě toho, že s ní hraje na zádech svého pragováckého dresu v domácím prostředí ve Vysočanech, tak na devítce ještě bydlí.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(2023 / 159 / 36 / 17)