Zdeněk Sláma se po válce významnou měrou zasloužil o obnovení tradice vysokoškolského ragby. Během svého působení na Katedře tělesné výchovy Univerzity Karlovy vychoval stovky ragbistů, kteří později působili v nejrůznějších českých klubech. Trénoval také reprezentační mužstvo akademiků ČSR, které na Akademickém mistrovství Evropy v Itálii vybojovalo 2. místo. Mezinárodní rugbyová federace FIRA mu v roce 1977 udělila Medaili za zásluhy.
Hlavním posláním a účelem České trenérské akademie (ČTA) je již od roku 2012 odborná činnost, kterou poskytuje trenérům v oblasti vzdělávání. Neopomenutelná je také snaha o pozdvižení prestiže trenérské profese, její společenské uznání a ocenění nebo odborná publikační činnost.
Profil Zdenka Slámy uveřejněný v Ročence československého ragby 1926 - 1986 napsal autor ročenky Petr Skála.
Jak říkám ...
„Chtěli jsme pro trenérky znovu něco speciálního. Z ohlasů víme, že představení Čtyři dohody Jaroslava Duška v rámci ocenění „nezlomní trenéři“ zafungovalo velmi dobře, proto jsme se rozhodli pro tento formát i tentokrát,“ vysvětlil Zdeněk Haník, předseda České trenérské akademie.
Předávání proběhlo v neděli 8. května 2022 v Dejvickém divadle, kde nebyl sice žádný zástupce z řad ragbistů, ale pořadatelé měli zásluhou kronikáře RC Iuridika Andreje Hronce k dispozici alespoň fotografii Zdeňka Slámy, kterou zarámovanou jeden z herců divadla vyvěsil na významné místo. Zdeněk Sláma je po Eduardovi Krütznerovi druhým ragbyovým trenérem, který vstoupil do Síně slávy České trenérské akademie.
Na jevišti Dejvického divadla byl Zdeněk Sláma uvedený do Síně slávy tak, že zarámovaná fotografie byla zavěšena nad hracím strojem a herci pak prstem mířícím směrem vzhůru naznačili, že gratulace patří do sportovního nebe.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.
(Petr Skála s využitím tiskové zprávy, foto: archív Andreje Hronce, Petr Skála a ČOV)