Proč české ragby je v hluboké krizi? Přiznejme si, že tuzemský podzimní Pohár XV byl omyl

Třetí prosincovou sobotu 17. prosince 2022 proběhla v Praze porada zástupců českých ragbyových klubů s vedením Unie, reprezentující  nevolené a volené činitele, kteří nastínili, jak si představují, že se na jaře rozjedou tuzemské soutěže mužů. Porada se konala s vyloučením médií a  tak nezúčastnění se o průběhu porady dozvěděli až  ze zprávy uveřejněné na svazovém webu.

Z této zprávy   je patrné, že se v roce 2023 bude opakovat nešťastná jarní jednokolová ligová soutěž, ovšem  se změnou, kterou bude po jejím skončení snížení počtu účastníků extraligy na polovinu z tuctu v roce 2024. Tuto změnu okomentoval Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz.


  Několikrát jsem v minulosti na Unii poslal návrh na model tuzemských  domácích soutěží. Upozorňoval jsem na jejich nízkou úroveň, danou velkými výkonnostními rozdíly týmů, které v nich startují. Navrhoval jsem také šest účastníků do nejvyšší soutěže, ale s tím, že se pak tato soutěž bude hrát minimálně tříkolově, takže by týmy odehrály celkem 15 kvalitních zápasů, což by se stačilo  v modelu podzim - jaro. Na konci na jaře by se odehrálo ještě play-off. Česko by tak mělo velmi kvalitní soutěž, tak jako ve všech vyspělých evropských zemích. Ovšem  návrh šesti  týmů v jednokolové soutěži  + play-off poskytne divákům vidět jen sedm  ligových zápasů za rok. Pro ty nejlepší kluby to je absurdita a pro tvůrce tohoto nesmyslu důkaz o jejich základních neznalostech pro kvalitní formování hráčů v náročných soutěžích."

  Přiznejme si, že podzimní Pohár 2022 byl omyl. Třeba pokuty v hodnotě  1000 korun klubům, které  způsobily neodehrání utkání,   jsou výsměchem. Tak třeba Vyškovští  uspořili tisíce korun za autobus, s kterým nemuseli bez náhradníků cestovat do Prahy k odvetnému utkání s Tatrou, která je předtím rozdrtila na jejich hřišti a o postupu bylo rozhodnuto.  Neodehrané pohárové zápasy totiž už vůbec nikdo neřešil. Jsem přesvědčený, že členové Výkonného výboru Unie, metodické  komise a další experti, kteří se za ně vydávají, nemají  základní znalosti o úspěšném řízení Unie. Změny  se totiž nedělají  na základě zkušeností a po důkladném  odborném  rozboru současné kritické situace. Je na čase, aby soutěže mužů řídila asociace, která by se vytvořila z rozumné spolupráce  klubů. Jen tak  je možné najít reálná řešení, jak krátkodobá, tak dlouhodobá, která  vyvedou české ragby  ze současné dlouhodobé krize," uzavřel komentář Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz.



(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)