Po porážce s Polskem čeští ragbisté v WR rankingu propadli o dvě místa až 36.místo !

Při čtvrtém    listopadovém víkendu se v Česku i v zahraničí ragby hrálo  na plné obrátky a k některým událostem  napsal pravidelný komentář   pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior



     aneb co se děje ve  světovém i  v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  zamyšlení  z ragbyových mlýnů  tentokrát opět  ...  


      z celého světa se zaměřením na  Evropu  včetně  Česka    ... 


    Česká Rugbyová Unie uspořádala od 19. listopadu do 24. listopadu 2024 na stadionu Markéta  velmi úspěšné Mistrovství Evropy juniorů v kategoriích  U18 a U20. Sluší se vyslovit poděkování všem českým ragbistům a funkcionářům, kteří se na této náročné akci aktivně podíleli. Mají za sebou organizačně velmi náročný maraton 24 zápasů odehraných v rámci  ME a k tomu ještě  zápas odehraný v rámci soutěže Rugby Europe Trophy:  Česko - Polsko.   Po loňské zkušenosti se zimním počasím, které se i letos opakovalo, by bylo vhodnější uspořádat ME 2025 v termínech, které budou pro tak kvalitní turnaj  daleko příhodnější. V tak mrazivém počasí  nelze očekávat, že se stadion zaplní ragbyovými fanoušky i když se nebude vybírat žádné vstupné.  V minulých létech se Mistrovství Evropy U18  pořádalo o Velikonocích, kdy bylo počasí daleko vhodnější pro takový svátek mládežnického ragby.

  Vítězem kategorie Juniorů U18 se stali zaslouženě mladíci z Gruzie, kteří ve finálovém zápase porazili španělské bojovníky 32:11. České naděje  v utkání o konečné pořžadí tentokrát nestačily na výborné Nizozemce, kteří mají velmi dobře zažitý, herní útočný systém, s dobrou podporou hráče s míčem a důraznou aktivní obranoua tak česká  bojovnost tentokrát nestačila a ČEši  prohráli 0:34. Ale i bramborová medaile je pro české ragby velkým úspěchem, který nás zavazuje k využítí třeba   ke zkvalitnění domácích  soutěží, ke zlepšení odborné práce s mládeží, aby výhra nad  Portugalci  nebyla vnímána  jako zázrak, ale v budoucnu i jako  výsledek očekávaný v poměru 50 na 50. Příští rok české borce  bude čekat opět v prvním kole výborný tým Portugalců, protože skončili na letos na pátém místě, když si poradili s Německem a vyhráli 30:12. Sedmá skončila Belgie, která odsoudila k sestupu Rumuny, vítězstvím 30:14. Rumunské ragby  má stálou výkonnostně sestupnou tendenci a je zřejmé, že Rumunů chybí zřejmě peníze.

  Česka "dvacítka"   také příznivcům tuzemského ragby udělala radost, když dotáhla do vítězného konce zápas o páté místo s Německem 33: 26. Bylo vidět, že Češi měli  nesmírnou vůlí po vítězství a lepší fyzičku, když už prohrávali 19:5. Jejich páté místo je rozhodně krásné a zasloužené. Závěr jejich posledního zápasu byl podobný jako utkání českého  Áčka s Polskem. Když Němci vyrovnali na 26:26 dvě minuty před koncem, tak tentokrát si naši hoši vítězství nenechali vzít a  pětkou v poslední minutě zápasu dosáhli zaslouženého vítězství.

  Čtvrté a páté místo českých  talentovaných mladíků, nám dává naději do budoucna, ale zároveň, jak už jsem napsal, nás  zavazuje zkvalitnit domácí soutěže, které by našim hráčům zajišťovaly systematické, metodické, tréninkové i herní podmínky a  které by mohly  úspěšně využít pro svoji další ragbyovou kariéru.  Pokud se nám to podaří, bude to jedním ze základních kamenů, který zásadně zlepší výkonnost českého  národního týmu mužů zatím jen  s dlouhodobou vidinou postupu do Championatu RE, kde Česko  léta úspěšně startovalo.  Letos sestoupili z ME U20 Poláci, kteří prohráli překvapivě se Švýcary 23:27. Bronz si vybojovali Belgičané, kteří zvítězili v ragby opravdu vzácným skóre 7:0 nad Rumuny.  Zlato si z Prahy odvezli hráči  nejlepšího týmu  soutěže Portugalci, kteří ve finálovém zápase přehráli Nizozemce 49:14 a tím  prokázali, že tato malá federace, úspěšně plní své cíle, které si vytýčila ve svém reálném Strategickým plánu rozvoje ragby ve své zemi. Pro Nizozemce  je druhé místo také úspěchem.


  Česká reprezentace v důležitém utkání  jednou ze soutěži Rugby Europe v Trophy, podlehla nešťastně Polákům 15:22. Přiznejme si, že  soupeř českých ragbistů, byl herně lepší a kompaktnější, ale když Česko  po hezké akci útoku dvě   minuty před koncem srovnali skóre na 15:15, svitla nám naděje na dobrý výsledek. Bohužel závěr zápasu  nám vůbec nevyšel, udělali jsme několik závažných chyb, které Poláci, po velkém tlaku před našim brankovištěm, potrestali rozhodující pětkou a vyhráli.  Dovolím si tvrdit, že tuto zbytečnou porážku, nelze svádět na české  hráče, kteří si určitě sáhli až na dno svých sil, ale na nedomyšlený podzimní sportovní kalendář Unie. To potvrzují i slova trenéra Němečka, který pro toto utkání neměl možnost postavit do zápasu třeba hráče z "dvacítky", popřípadě z "18", kteří se v předešlých zápasech  v nároďáku osvědčili. Tato závažná chyba jde na konto těch, kteří  vyjednali pro českou reprezentaci tak nevhodné datum zápasu s Polskem, když věděli,  že v tom samém termínu, pořádá česká  Unie Mistrovství Evropy U18 a U20. Druhou závažnou chybou, byly termíny Podzimního poháru. Proč byl schválen  termín začátku Poháru už v polovině srpna 2024, když každý z trenérů ví, že docházka na tréninky v době prázdnin pro české  amatéry  neodpovídala nárokům na kvalitní přípravu, která by hráčům umožňovala a zlepšovala jejich herní formu na celou podzimní sezónu. Opomíjím řadu zbytečných zraněních  daných nedostatečnou přípravou na tak náročný sport jako je ragby, ale nechápu,  proč Pohár skončil finálovými zápasy už 2. listopadu 2024.  A od té doby, prakticky tři  neděle hráči postrádali, tolik důležitý herní rytmus zápasového zatížení. Ve většině klubů navíc  skončil tréninkový proces. Ještě závažnější chybou bylo, že řada reprezentantů musela odehrát v podzimní sezóně devět  těžkých zápasů, bez dostatečné rehabilitace a regenerace (2 X přípravné, 4 x Super pohár, 3 x Trophy s pasivním skóre 8 porážek a 1 výhra), které se určitě negativně podepsaly na jejich psychice, ale hlavně fyzičce. I světové mužstva, výborně trénovaná s veškerou péčí o jejich formu, omezují počet zápasů na maximálně čtyři  testovací zápasy. Kdo tedy schválil Podzimní Sportovní kalendář, který zcela nerespektoval všechny odborné poznatky o soustavné, metodické přípravě hráče ragby a s tím související kvalitou domácích soutěží? Ta zbytečná prohra nás stála zhoršení WR rankingu o dvě  místa, když nyní jsme propadli až 36.místo.

  O víkendu vyvrcholily test-mače předních světových mužstev. Francie potvrdila svoji dobrou formu, vítězstvím nad nebezpečnými Argentinci 37:23. Výborné utkání hrané ve velké rychlosti, ale i tvrdosti. V těchto zápasech nevidíme příliš chyb, ale pokud se stane, bývá obratem potrestána. Nasazení hráčů je ohromné a fyzička odpovídá, vrcholovým atletům.

Itálie přivítala All Blacks a v tvrdém bojovném zápase  uhrála slušný výsledek, když  prohrála jen 11:29. ***  Horší je to s Walesany,  kteří dostali opět lekci od Jižní Afriky a prohráli vysoko 12:45. Ta jejich krize je zřejmě vážná a bude velmi obtížné vrátit Wales mezi přední světové týmy, kam dlouhá léta patří.

Irsko prokázalo stabilní formu a přehrálo kolosy z Fidži 52:17, když položili osm pětek.
Angličané si konečně spravili chuť, když s přehledem porazili slabé Japonsko 49:12. Japonci rozhodně zlepšení herní úrovně  na podzimních testech nepředváděli. Překvapením pro všechny příznice ragby  byla jejich opravdu děravá obrana tedy to co, je dříve šlechtilo.  ***  Skotsko potvrdilo svoji stabilní výbornou výkonnost, vítězstvím nad nově se tvořícím týmem Austrálie 27:13.

  Soustavné zkvalitňování herního projevu zemí Jižní Ameriky  potvrdil tým Chile, který ve vyrovnaném utkání podlehl týmu nadějí Skotska jen 17:19 (7 : 5).  ***   Další zajímavé výsledky z podzimních testů v Evropě? Tým USA, porazil Tongu 36:17 a Japonsko zvítězilo nad Uruguay 36:20. V Coimbře zvítězily USA nad Portugalskem 21:17.  Španělsko doma podlehlo Fidži 19:33, ale porazilo Uruguay 33:24. Rumunsko v Bukurešti vyhrálo nad Kanadou 35:27 a nad Tongou 25:15.

  Podzimní sezóna nám skončila a nyní je dost času na odborné analýzy, jak úspěchů, tak nesplněných cílů. Získané poznatky a závěry, využít ke zlepšení našich domácích soutěží, modernizaci Jednotného tréninkového procesu, který bude odpovídat současnému vývoji herního projevu předních světových mužstev a revizi cílů a termínů, Strategického plánu, které s tím souvisí. Nejlépe formou víkendového odborného semináře trenérů, pokud možno v co nejkratším termínu.





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .



(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláže a foto: Petr Skála)

2024 /   149 / 44 /  03 / 09)