Odborné reakce na neúspěchy provází alibismus a bagatelizace důvodů a to nejenom v ragby

Třetí  srpnový víkend pokračoval  na jižní polokouli  Rugby Championship 2024, který hrají Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Argentina. V Česku se za vedra rozehrála podzimní soutěž  v podobě Poháru. K tomu všemu včetně k výsledkům českých sportovců na skončených  Olympijských hrách   v Paříži se vyjádřil   pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior



     aneb co se děje ve  světovém i  v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  zamyšlení  z ragbyových mlýnů  tentokrát především ...  


      z jižní polokoule, z poolympijské Paříže, ale hlavně z  tuzemska ... 


  Neúspěšné vystoupení české  reprezentace na Olympijských hrách v Paříži, vyvolalo velkou diskuzi na téma "hledání příčin", stále se zhoršujících výsledků našich reprezentantů v mezinárodních soutěžích. Za jednu z hlavních příčin, je označován, stále menší zájem mládeže o sportování a s tím související dlouhodobá velmi nízká úroveň školního tělocviku.    Fyzická zdatnost naši mládeže, patří k nejhorší v celé Evropě. O tom svědčí více jak 15% obézních dětí. Tento závažný problém, se zákonitě nevyhnul ani ragby. Za druhou stejně závažnou příčinu, označili odborníci, že v mnoha případech chybí našim funkcionářům  s e b e r e f l e x e  a odborné reakce na neúspěchy, tichým přecházením, alibismem, až bagatelizací důvodů. Podobné vážné problémy se sportováním mládeže a tedy i jejích zdravím vývojem, mají všechny země na světě. Řada zemí si už přiznala, že tento nepříznivý vývoj formování mládeže podcenila a zásadně změnily metodiky systematické a soustavné odborné práce s mládeží. My jsme v tomto směru trochu zaspali, což se plně projevilo nejmenší sbírkou medailí na OH. Za zmínku také stojí, že žádný český kolektivní sport se na OH nekvalifikoval !

  Samozřejmě se tato světová krize mládeže nevyhnula ani České rugbyové unii a proto chci tímto článkem upozornit na skutečnosti, které je nutno i v našich amatérských podmínkách, odpovědně řešit.

   Všichni dobře víme, že situace v našich nejdůležitějších kategoriích, které jsou zárukou systematického kvalitního doplňovaní klubových mužských týmů, je více jak vážná. Jedná se hlavně o juniory U-18, neboť  jen tři kluby byly v minulém ročníku tuzemské  soutěže schopny složit svůj vlastní tým. Ostatní kluby totiž byly nuceny utvořit společenství, která v nejpočetnějším  kolektivním sportu  logicky postrádají tolik důležitou souhru. Tím pádem, soutěže nemají potřebnou sportovní úroveň, protože hráči odehrají v jarní části  minimum náročných zápasů. Podzim je nesoutěžní a to zejména v této kategorii, postrádá pro hráče i trenéry  potřebný náboj soutěživosti, na kterém je náš bojovný sport, postaven. Jen pro upřesnění  nikde v Evropě  nemají podobný model, všechny unie praktikují soutěž podzim-jaro.  Stálý úbytek hráčů - juniorů musela česká  unie řešit, rozšířením této kategorie o starší hráče do 19 let, kteří nejsou vybráni do reprezentačních výběrů. Tady nakonec přišlo oprávněné řešení, ale bylo už trochu pozdní. Soustavný úbytek hráčů-juniorů bylo možné  sledovat v posledních létech například ze zápisů z utkáních, které byly jasně signifikantní. Analýzy přišly pozdě, výsledek je rozšíření této kategorii o hráče U-19, ale ve stejném modelu soutěže. Podle mého názoru, to měla být především  změna tuzemské  soutěže na dvoukolovou - podzim - jaro, která by zrušila podzimní nesoutěžní soutěž, jež je sportovně v tuzemském ragby  demotivující. Výkonnostní růst mladých hráčů, může být zajištěn pouze systematickým náročným tréninkem pro start ve velmi kvalitní domácí soutěži s velkým počtem těžkých zápasů.

   Dalším pádným důkazem, že vývoj hráče ragby v českých podmínkách, je značně pomalejší, než v ostatních úspěšných zemích, byla účast českého  výběru Bohemia   Warriors  v náročné soutěži Rugby Europa Super Cup. Původní nápad dát příležitost mladým hráčům do 23 let, aby získali herní zkušenosti s kvalitními týmy z celé Evropy, měla logiku. Měla to být potřebná zkušenost pro mladé talentované hráče, kteří by měli být zálohou pro naše reprezentační Áčko. Bohužel původní dobrý plán se nepovedl zdaleka splnit. Trenéři totiž zjistili, že v současné době nemáme dostatek kvalitních hráčů, ve věku do 23 let a stejně  museli tým doplnit staršími hráči. A tak ragbisté Warriors  nesehráli ani jedno utkání ve stejné sestavě a navíc utržili jen porážky, které  byly více jak kruté a hráčům přinášely jen negativní zkušenosti.  Je proto zvláštní, že účast tohoto českého  výběru v této náročné soutěži, byla hodnocena kladně, neboť  rozhodně neodpovídala dosaženým velmi slabým výsledkům.

   Pro letošní ročník Super Cupu, tuzemská  unie vyhodnotila současný stav a ustoupila od cíle, získávání zkušeností talentových mladých hráčů do 23 let a využívá tuto soutěž, pro kvalitní přípravu českého  Áčka, což se plně projevilo na sestavě v přípravném zápase s mistrem Polska klubem Orkan Sochatszew, který se hrál 14. srpna 2024 v Praze v Petrovicích. Domácí tým prohrál 20:31, když  soupeř položil pět  pětek a hráči Warriors pouze dvě. Je zvláštní, že vedení Warriors  bylo po tomto utkání  přesto spokojeno s výsledkem a tak si  kladu otázku, zda  v České rugbyové  unii nechybí sebereflexe ? Zajímalo by mne, když  za Warrios hrají hráči z Áčka, jak se pak rozdělí kompetence mezi realizačními týmy Áčka a Warriors?

   Neodpustím si k tomu zápasem Warriors odstartovanému ragbyovému podzimu  ještě  poznámku  s odkazem na  World Rugby, které  nastavilo podmínky pro patnáctkové  ragby. V nich se uvádí minimální počet čtyř dnů mezi odehranými zápasy, protože těch  96 bezzápasových hodin   je nutné využít   před dalším utkáním především na regeneraci.  Osobně jsem se přesvědčil, že toto pravidlo má oprávnění, když jsem viděl některé hráče Warriors  po necelých třech dnech po zápasu v Petrovicích s polskými ragbisty, jak  hráli  v dalším pohárovém  utkání. Sledoval jsem konkrétně zápas Praga - Petrovice a na všech čtyřech  hráčích Pragovky, kteří hráli proti Orkánu, bylo vidět, že postrádali  svoji  obvyklou formu.  Navíc se hrálo ve velkém vedru a na tak na všech hráčích obou týmů bylo jasně vidět, že jim  chybí potřebná fyzická zdatnost, která je základní podmínkou pro současné hráče ragby. Hráči zápas končili zcela vyčerpaní, které bylo dáno nedostatečným počtem tréninkových jednotek, zajišťující potřebnou dobrou formu pro start v oficiální soutěži. Týmům chyběly potřebné počty náhradníků a hrály v nekompletních sestavách, což  mělo samozřejmě vliv na nízké úrovni zápasu. Je třeba přehodnotit nevhodný termín pro  start Poháru. Začít hrát ať už jakoukoliv soutěž  v polovině srpna, není zrovna šťastné zejména proto, že v našich podmínkách jsou naši hráči  čistými amatéry.

  V Rugby Championshipu bylo odehráno druhé kolo,  ve kterém se All Blacks povedla dokonalá odveta za překvapivou porážku s Argentinou, když tentokrát Pumy smetly 42:10 (35:3). Tentokrát jim nadělili šest  pětek, které všechny prokopl McKenzie. Ve druhém zápase zvítězila opět Jižní Afrika v Austrálií 30:12 a ujala se vedení v Championshipu. Třetí kolo se hraje až za 14 dní a utkají se v něm Jižní Afrika s All Blacks v Johanesburgu a Argentina s Austrálií v Buenos Aires.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .




(Eduard Krützner senior  pro Ceskeragby.cz, foto: Miloš Březina foto,  koláž: Petr  Skála)

2024 /   115  / 31 /  03 / 08)